Splendor Rebel - recenzja gry


Splendor jest grą planszową stworzoną przez Marca André i wydaną przez wydawnictwo Rebel, w której gracze rywalizują o zdobycie jak największej liczby punktów zwycięstwa, handlując klejnotami i rozwijając swoje interesy jubilerskie.
 Zawartość gry:
Gra składa się:
  • 40 znaczników - żetonów - reprezentujących różne rodzaje klejnotów, takich jak diamenty, szmaragdy, rubiny, szafiry, onyksy czy złoto. Karty reprezentujące różne rodzaje klejnotów są ilustrowane w sposób klarowny i przyciągający wzrok. Każdy rodzaj klejnotu jest jednoznacznie rozpoznawalny dzięki wyrazistym kolorom i wzorom. Gracze używają tych żetonów do zdobywania kart rozwoju.
  • 90 kart rozwoju: 40 kart poziomu 1, 30 kart poziomu 2, 20 kart poziomu 3 oraz 10 płytek arystokratów. Karty arystokratów prezentują postacie z epoki renesansu i są starannie zdobione, co nadaje im wyjątkowego charakteru.
  • dokładnej instrukcji. 

Gra Splendor jest przeznaczona dla 2-4 graczy i oferuje zarówno łatwe do nauki zasady, jak i zaawansowaną strategię. Jej celem jest zdobycie 15 punktów, zanim zrobi to któryś z innych graczy.

Aby rozpocząć grę, należy potasować osobno zestawy kart poszczególnych poziomów. Następnie ułożyć te zestawy kart na stole w pionowej kolumnie, rozpoczynając od najniższego poziomu (0) i kończąc na najwyższym (000). Odkryć także cztery karty z każdego poziomu, tak aby były widoczne dla graczy. Przetasować płytki arystokratów i wyłożyć na stole liczbę płytek równą liczbie graczy plus jedną dodatkową płytkę (np. w grze z czterema graczami wyłożyć pięć płytek arystokratów). Pozostałe płytki arystokratów odłożyć do pudełka, ponieważ nie będą potrzebne w trakcie rozgrywki. Na koniec, utworzyć sześć stosów znaczników, podzielonych według kolorów, i umieścić je w zasięgu graczy.

W każdej turze gracz musi jedną z następujących akcji:
  • wziąć 3 znaczniki klejnotów różnego rodzaju
  • wziąć 2 znaczniki tego samego rodzaju
  • zarezerwować 1 kartę rozwoju i wziąć 1 znacznik złota
  • zakupić 1 odkrytą kartą rozwoju ze stołu albo 1 zarezerwowaną kartę
Instrukcja szczegółowo omawia poszczególne etapy gry.

Zasady gry są łatwe do przyswojenia, dzięki czemu można szybko przystąpić do rozgrywki. Gracze rywalizują o karty rozwoju, zbierają klejnoty i zdobywają punkty zwycięstwa. Wybór karty w danej rundzie jest kluczowy, ponieważ wpływa na dostępność surowców i możliwość zdobywania kolejnych kart. Strategia polega na tym, by planować swoje ruchy i dostosowywać się do działań innych graczy. 
 

Podsumowanie:
Gra "Splendor" to doskonała pozycja dla graczy poszukujących rozgrywki o strategicznej głębi, która nie jest zbyt skomplikowana. Jest to idealna pozycja do wprowadzenia w świat gier planszowych, Docenią ją również doświadczeni gracze. Estetyka kart jest przepiękna, a sama rozgrywka niezwykle satysfakcjonująca. Ostatecznie, Splendor jest jednym z tych tytułów, którym warto dać szansę, niezależnie od poziomu doświadczenia w planszówkach. To doskonała propozycja na prezent. Więcej inspiracji prezentowych znajdziesz na 
https://www.taniaksiazka.pl/prezenty.
 
 
 
#Materiałsponsorowany