Kalendarz adwentowy dla dzieci - co do niego włożyć, jak zrobić


Historia kalendarza adwentowego sięga XIX wieku i ma swoje korzenie w tradycjach religijnych. Obecnie jest to wspaniałe narzędzie do wprowadzenia magii, radości i oczekiwania na Boże Narodzenie w domu. Dzieci mogą dowiedzieć się o znaczeniu okresu adwentu i radości oczekiwania na narodziny Jezusa. Kalendarze adwentowe można dostosować do indywidualnych zainteresowań i preferencji dziecka. Podpowiadamy, jak wykonać taki kalendarz i co do niego włożyć.

Jak zrobić kalendarz adwentowy dla dzieci?

Zrobienie samodzielnie kalendarza adwentowego dla dzieci to wspaniały pomysł na wspólne spędzenie czasu i tworzenie niezapomnianych wspomnień rodzimych. Oto kroki, jak samodzielnie stworzyć kalendarz adwentowy:
 1. Materiały, które będziesz potrzebować: Duży karton lub tektura na podstawę kalendarza.
 2. Kolorowe koperty (woreczki z papieru / pudełka) - 24 sztuki.
 3. Farby, kredki, markery i materiały do dekoracji.
 4. Kolorowe papierki lub kartki z numerami od 1 do 24.
 5. Niespodzianki lub prezenty, które wsuniesz do kopert, woreczków lub pudełek.
 6. Klej, nożyczki i taśmę klejącą.
 7. Kawałek sznurka, wstążki lub linki do zawieszenia kopert, woreczków lub pudełek.
 

Kroki:
 1. Wybierz kształt kalendarza: Na dużej kartonowej podstawie narysuj lub naklej motyw związanym z okresem adwentu, takie jak choinka, gwiazda, bałwanek lub inne świąteczne ozdoby.
 2. Przygotuj koperty, woreczki lub pudełka: Użyj 24 kopert, woreczków lub pudełek. Możesz je udekorować kolorami lub świątecznymi motywami.
 3. Numeruj koperty, woreczki lub pudełka: Przygotuj kartki z numerami od 1 do 24. Oznacz każdą kopertę lub woreczek odpowiednim numerem.
 4. Wypełnij koperty, woreczki lub pudełka: Umieść w każdej kopercie, woreczku lub pudełku niespodzianki lub prezenty, takie jak cukierki, małe zabawki, naklejki, itp. Upewnij się, że zawartość jest dostosowana do wieku i zainteresowań dziecka.
 5. Dekoruj koperty, woreczki lub pudełka: Pozwól dzieciom je ozdobić według własnych upodobań, używając farb, kredki, markerów i innych materiałów do dekoracji.
 6. Przymocuj koperty, woreczki lub pudełka: Przyklej je do kalendarza w odpowiednich miejscach, tak aby tworzyły wzór kalendarza adwentowego (np. choinkę, gwiazdę lub okrągły kształt).
 7. Zawieś kalendarz: Dodaj sznurek, wstążki lub linkę do góry kalendarza, aby można go było zawiesić na ścianie lub w innym miejscu, gdzie będzie widoczny.
 8. Rozpocznij odliczanie: Rozpocznijcie od 1 grudnia i otwierajcie każdego dnia jedną kopertę, woreczek lub pudełko, aby odkryć niespodziankę. 


Co włożyć do kalendarza adwentowego dla dzieci?

Kalendarze adwentowe dla dzieci mogą być pełne niespodzianek i przyjemnych aktywności, które pomogą stworzyć wyjątkową atmosferę oczekiwania na Boże Narodzenie. Oto kilka pomysłów na to, co włożyć do kalendarza adwentowego dla dzieci:

 1. Zadania i wyzwania: Przygotuj zestaw zadań i wyzwań, które dzieci muszą wykonać każdego dnia, na przykład układanie wiersza, rozwiązanie łamigłówki lub wykonanie małego eksperymentu.
 2. Aktywności rodzinne: Wprowadź codzienne aktywności, które cała rodzina może razem wykonywać, na przykład wspólne pieczenie ciastek, dekorowanie choinki, oglądanie ulubionego filmu świątecznego.
 3. Słodycze: Umieść w kalendarzu małe cukierki, praliny lub herbatniki w świątecznych kształtach.
 4. Stwórz kalendarz adwentowy z historią lub opowieścią, w której każde okienko odsłania kolejny fragment.
 5. Kupony na prezenty: Wkładaj do kalendarza kupon na niespodziankę lub drobny prezent, który dziecko może później zrealizować, na przykład wyjście do kina, wizytę w parku rozrywki lub zakupy zabawek.
 6. Zimowe akcesoria: W kalendarzu można umieścić ciepłe skarpetki, rękawiczki, czapeczki, a także wskazówki do ukrytego skarbu na zewnątrz, którym mogą się bawić na świeżym powietrzu.
 7. Mini książki: Dla miłośników czytania, każde okienko może kryć mini książkę, opowiadanie lub kolorowankę.
 8. Zabawki: W każdym okienku kalendarza umieść małą zabawkę, taką jak klocki LEGO, samochodziki, pluszowe maskotki, puzzle, figurki superbohaterów itp. Sprawdź również gotowe kalendarze adwentowe lego.
 9. Łamigłówki: Każdego dnia oferuj łamigłówkę, krzyżówkę lub zagadkę do rozwiązania.
 10. Własnoręcznie wykonane prezenty: Stwórz własnoręcznie małe prezenty, takie jak ozdoby choinkowe, bransoletki, naszyjniki lub ramki na zdjęcia.
 11. Kartki świąteczne: Umieść w kalendarzu kartki do pisania życzeń lub rysowania, które dzieci mogą wręczyć bliskim.
 12. Zadania do opieki nad zwierzętami: Jeśli masz zwierzęta domowe, dodaj zadania związane z ich opieką, na przykład karmienie, pielęgnację czy zabawę.
 13. Kody QR: Stwórz kody QR, które prowadzą do świątecznych piosenek, filmików, opowiadań lub gier online.
 14. Miniaturowy ogród zimowy: Umieść w kalendarzu małe roślinki do uprawy w wodzie, by stworzyć miniaturowy ogród zimowy.
 15. Odkrywanie tradycji: Każdego dnia wprowadzaj dziecko w różne bożonarodzeniowe tradycje i zwyczaje z różnych krajów.

Dobrym pomysłem jest również stworzenie kalendarza adwentowego zręcznościowego, w którym dzieci muszą wykazać się zdolnościami manualnymi, na przykład ozdabiając pierniczki, malując bombki czy tworząc własne ozdoby choinkowe.

Pamiętaj, że kalendarz adwentowy to doskonała okazja do tworzenia wspólnych wspomnień i budowania atmosfery radości i oczekiwania na Boże Narodzenie. Możesz dostosować pomysły do zainteresowań i wieku dziecka, aby stworzyć kalendarz, który sprawi Wam radość każdego dnia.

 

#Materiałsponsorowany