Kiedy odpada kikut pępowiny?

Jeśli jesteś  młodą mamą na pewno masz bardzo wiele pytań dotyczących pępka, kikuta pępowinowego, który zapewniał dziecku odżywienie w Twoim łonie. Może zastanawiasz się kiedy zwykle odpada kikut, jak dbać o to miejsce oraz jakie są typowe objawy i ewentualne powikłania, na które warto zwrócić uwagę. Szczegółowo odpowiemy na Twoje pytania i rozwiejmy Twój strach czy wątpliwości.

Kiedy odpada kikut pępowiny?

Kikut to pozostałość pępowiny po narodzinach. Zwykle odpada w ciągu 10-14 dni, ale może to potrwać do 3 tygodni. Każde dziecko rozwija się nieco inaczej, dlatego ten czas może się różnić. Niektóre noworodki mogą mieć dłuższy kikut, który może wymagać dłuższego czasu, zanim całkowicie wyschnie i odpadnie. W miarę jak dni mijają, pozostałość pępowiny zaczyna obumierać i wysychać, stopniowo zmieniając kolor z zielonego lub żółtawego na brązowy lub czarny. Ostatecznie, pępek odpada, pozostawiając za sobą suchą, gojącą się ranę, która stopniowo się zagoi.

Co robić gdy kikut odpadnie?

Podczas gdy kikut jeszcze nie odpadł, istotne jest zachowanie higieny wokół tej delikatnej części ciała noworodka. Można delikatnie go przemywać wacikiem nasączonym wodą utlenioną lub specjalnym płynem odkażającym do ran. Zaleca się regularne mycie okolicy pępka. Po odpadnięciu należy nadal dbać o czystość i suchą skórę. Ważne jest, aby nie używać alkoholu czy jodyny do dezynfekcji, ponieważ mogą one podrażnić skórę i spowolnić proces gojenia. Powoduje to też pieczenie, co z pewnością nie będzie komfortowe dla maluszka.

Typowe objawy i ewentualne powikłania

Większość przypadków odpadania kikuta pępowiny przebiega bez żadnych powikłań. Niemniej jednak, istnieją pewne objawy, które warto monitorować i zgłosić pediatrze. Należy skontaktować się z lekarzem: 

  • jeśli pępowina nie odpadła po 3 tygodniach. jeśli jest zaczerwieniony, obrzęknięty lub krwawi. Małe krwawienie po odpadnięciu pępka jest normalne, ale jeśli krwawienie jest obfite lub trwa dłużej niż kilka dni, należy skonsultować się z lekarzem. 
  • jeśli wydziela się ropa lub nieprzyjemny zapach. Te objawy mogą wskazywać na infekcję, która wymaga leczenia.

Odpadanie kikuta pępowiny to ważny etap w rozwoju noworodka, który wymaga odpowiedniej opieki i uwagi ze strony rodziców. Ważne jest zachowanie higieny wokół tej delikatnej części ciała oraz monitorowanie ewentualnych objawów infekcji. W razie wątpliwości lub obaw, zawsze warto skonsultować się z pediatrą, który udzieli niezbędnych porad i wskazówek dotyczących opieki nad noworodkiem.