Jak dobrać rozmiar buta dla dziecka?

jak dobrać rozmiar buta dla dziecka

Rodzice często stają przed dylematem, jak dobrać rozmiar buta dla dziecka. Stopy maluszków rosną w bardzo szybkim tempie, co jednak nie oznacza, że warto kupować na wyrost. Źle dobrane obuwie może prowadzić do deformacji stóp i problemów z chodzeniem. Oto kilka praktycznych porad, które pomogą Ci w doborze najlepszego rozmiaru, numeru buta dla Twojego dziecka.
 

Zmierz stopę, aby dobrać rozmiar buta dziecka

Niezależnie od tego, czy robisz zakupy online czy w sklepie stacjonarnym, aby prawidłowo dobrać buty dla swojego dziecka musisz znać jego rozmiar. Najprościej zacząć więc od właściwego pomiaru stopy i porównania otrzymanych wymiarów z tabelą na stronie sklepu czy producenta. Warto przystąpić do pomiaru pod koniec dnia, gdyż wtedy są one największe, lekko opuchnięte. Pamiętaj, że nóżka może być większa nawet o kilka milimetrów po całym dniu aktywności.

Do pomiaru stopy dziecka w domu wystarczy Ci linijka, ołówek oraz kartka papieru.
  • Rozłóż duży arkusz papieru na płaskiej powierzchni. Upewnij się, że maluszek stoi prosto na podłodze.
  • Umieść stopkę na papierze: Poproś go, aby stanęło na papierze tak, aby cała nóżka
  • dotykała powierzchni. Zaleca się, aby Twoja pociecha nieco obciążyła stopę, aby naturalnie rozłożyć jej kształt.
  • Narysuj kontur: Trzymając ołówek lub długopis prostopadle do papieru, delikatnie narysuj kontur nóżki dziecka. Staraj się trzymać ołówek prosto, aby uzyskać dokładny obrys.
  • Zaznacz punkty końcowe: Po narysowaniu konturu, zaznacz punkty końcowe: paluch (najdłuższy palec) oraz piętę (najbardziej tylna część pięty).
  • Zmierz długość: Używając linijki lub miarki, zmierz odległość między zaznaczonym punktem palucha a piętą. To będzie długość stopy Twojego dziecka.
  • Powtórz dla drugiej nóżki: Pamiętaj, że stopy mogą się różnić rozmiarem, więc warto wykonać pomiar dla obu stóp i wybrać ten większy.
Oprócz długości, pamiętaj również o szerokości nóżki Twojego maluszka. Wiele producentów oferuje buty w różnych szerokościach, co pozwala dopasować obuwie do indywidualnych potrzeb. 
 
rozmiar buta dla dziecka

Jak dobrać rozmiar butów dziecka?

Jeśli już dokładnie zmierzyłeś stopę, wystarczy dodać o jej długości 5 mm – 10 mm zapasu, aby otrzymać długość wkładki buta. Wybierając obuwie letnie, upewnij się, że pozostawiasz trochę miejsca na przód, aby stopa mogła się swobodnie rozciągnąć podczas chodzenia. Zaleca się zachowanie około pół centymetra odstępu od palców do przodu buta. W zimie dzieci zazwyczaj noszą grubsze skarpety lub skarpetki termiczne, dlatego zaleca się wybieranie obuwia o nieco większym rozmiarze niż te noszone w okresie letnim. Do długości stopy dziecka warto wtedy dodać ok. 1 cm. Pozwoli to na swobodne mieszczanie się warstw termicznych wewnątrz buta bez ucisku. 
 
tabela rozmiar buta
Przy doborze obuwia ważne jest również dopasowane do kształtu stopy dziecka. Dla dzieci z płaskostopiem zaleca się buty z wyższym podbiciem. Dla dzieci z wysokim podbiciem lepsze będą modele z miękkim materiałem w górnej części. Warto kupować obuwie z naturalnych materiałów, takich jak skóra, bawełna, które pozwalają stopom dziecka oddychać. Zapobiega to nadmiernemu poceniu się stóp i powstawaniu grzybicy. Podczas przymierzania zwróć uwagę na komfort i dopasowanie. Upewnij się, że buty nie uciskają ani nie powodują dyskomfortu, a stopa ma swobodę ruchu.