Nietrzymanie moczu po porodzie

07:01:00,3 KomentarzeCiąża jest okresem, kiedy organizm kobiety przeżywa prawdziwą rewolucję. Zachodzą zmiany m.in. w układzie hormonalnym, nerwowym, moczowym, krążenia. Ciało się zmienia. Wiele kobiet boi się tych zmian, tego, że nie powróci już do dawnego wyglądu sprzed ciąży. Czasami pojawiają się jednak inne problemy np. nietrzymanie moczu.

Ciąża a nietrzymanie moczu


Problem nietrzymania moczu tak naprawdę może pojawić się na każdym etapie ciąży, nie tylko po poradzie. Można zaobserwować niepokojące objawy zarówno w pierwszych dwóch trymestrach jak i w III trymestrze ciąży. W ostatnich trzech miesiącach ciąży macica jest bardzo powiększona i najbardziej uciska na pęcherz moczowy, częste wizyty w toalecie są więc normą. Duży wpływ na układ moczowy mają również hormony, które zmieszają napięcie mięśni dna miednicy. Utrzymanie moczu staje się więc trudniejsze.


Poporodowe nietrzymanie moczu


Poporodowe nietrzymanie moczu związane jest również związane z rozluźnieniem mięśni dna miednicy. Mieście mają za zadanie zamykanie cewy moczowej. W sytuacji gdy mieście się rozluźniły powoduje to niekontrolowany wyciekanie moczu.

Bezpośrednim powodem rozluźnienia mięśni jest przebiegiem porodu jak i masą noworodka. Im cięższy poród i większa masa urodzeniowa noworodka (powyżej 4 kg), tym większe ryzyko powikłań w postaci nietrzymanie moczu. Poród naturalny może osłabić mięśnie dna miednicy. Wbrew pozorom wcale nie oznacza, że ten problem dotyczy tylko kobiet, które rodziły naturalnie. Najnowsze badania dowodzą, że z nietrzymaniem moczu borykają się również kobiety po cesarskim cięciu. Sama pamiętam moją reakcje po cewnikowaniu po cc. Wizyty w toalecie niezależały do najprzyjemniejszych. Całe szczęście wszystko w ciągu kilku dni wróciło do normy, ale bałam się że będę miała problemy z nietrzymaniem moczu.Czasami przyczyną nietrzymania moczu może być infekcja układu moczowego. Już sama obecność bakterii powoduje dyskomfort w oddawaniu moczu, pieczenie, częstomocz. Aby stwierdzić obecność infekcji konieczne jest badanie moczu. Pamiętam jak w ciąży mój lekarz prowadzący duży nacisk kładł na wyniki tego badania. Infekcja zwiększa ryzyko poronienia w pierwszych miesiącach ciąży. Natomiast w późniejszych jej etapach może prowadzić do porodu przedwczesnego.


Jak sobie pomóc?


Przede wszystkim należy zgłosić się do lekarza specjalisty. Można podjąć leczenie farmakologiczne, które będzie miało ma celu zmniejszenie skurczów pęcherza. We wszystkich niemal poradnikach poleca się także ćwiczenie mięśni Kegla. Aby osiągnąć zamierzone efekty ćwiczenie powinno być wykonywane kilka razy dziennie, najczęściej trzy razy na dobę. Nie jestem ekspertem więc nie będę tutaj ich opisywać. Ćwiczenie mięśni Kegla są ważne również z punktu przebiegu porodu jak i ochrony krocza podczas porodu naturalnego.W przypadku gdy borykamy się z problemem nietrzymania moczu warto pamiętać o odpowiedniej higienie. Na rynku dostępne są zarówno wkładki higieniczne jak i majtki chłonne, które pomagają zachować odpowiedni komfort jak i dyskrecję. Są one tak odpowiednio zaprojektowane aby pochłaniać wilgoć i nieprzyjemny zapach. Majtki chłonne są polecana szczególnie na noc. Oczywiście wszystko zależy od ilości wyciekającego moczu.Nietrzymanie moczu po porodzie jest problemem nie tylko wstydliwym ale również bardzo uciążliwym warto jednak pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia, że obecnie medycyna daje bardzo dużo możliwości radzenia sobie z tą przypadłością.

Przeczytaj także o:

3 komentarze:

 1. polecam elektrostymulacje, oczywiscie dopiero po porodzie BioBravo uratowało mi życie a już myślałam że nic ze mnie nie będzie

  OdpowiedzUsuń
 2. Ekspert TENA Lady28 maja 2016 00:16

  Nietrzymanie moczu często bywa postrzegane jako wstydliwa dolegliwość. Jest to problem dość powszechny i niestety nie zawsze po porodzie przestaje istnieć. Dobrze wyćwiczone mięśnie Kegla ułatwią poród i powrót do formy po urodzeniu dziecka, zmniejszą również ryzyko nietrzymania moczu po porodzie oraz w późniejszym wieku. Odpowiednia higiena ma ogromne znaczenie, a często zwykłe podpaski nie wystarczają i trzeba sięgnąć po specjalistyczne. Chciałabym polecić Państwu wkładki i podpaski TENA Lady z systemem potrójnej ochrony. Są cztery razy bardziej chłonne od zwykłych wkładek i podpasek, ich powierzchnia pozostaje sucha, a zawarte w nich mikroperełki zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. TENA Lady są dostępne w wielu rozmiarach i poziomach chłonności. Zachęcam do obejrzenia pełnej gamy produktów na stronie http://www.tena.pl/. Istnieje również możliwość zamówienia bezpłatnych próbek.

  W przypadku pytań lub wątpliwości służę radą i pomocą.

  Pozdrawiam

  Ekspert TENA Lady

  OdpowiedzUsuń
 3. Na ten problem polecam gabinet fizjoterapeuty. Sama miałam okazję w takim spędzić trochę czasu, ale opłacało się :)

  OdpowiedzUsuń