Jak dbać o zęby niemowlaka?Na pierwsze ząbki mojego synka musieliśmy czekać aż 11 miesięcy, teraz w wieku 2 lat i 4 miesięcy do kompletu brakuje nam tylko i aż 3 ząbków. Wyrzynanie zębów było okupione nie lada poświęceniem, więc już od pierwszego ząbka postanowiłam, że będę dbać o zęby mojego dziecka mimo, że był dopiero niemowlakiem. W jaki sposób? Oczywiście mi.n. poprzez mycie ząbków.Mycie zębów niemowlaka - jak zacząć?

Eksperci radzą aby dbać o ząbki jeszcze przed ich wyrżnięciem. W myśl zasady im wcześniej tym lepiej. Małe dzieci z reguły chętnie zabierają się za mycie ząbków, ale może się tak zdarzyć, że nawet dwulatek nie chce myć zębów. Co wtedy zrobić?

 

Pozwól dziecku poznać szczoteczkę

Szczoteczka do zębów jak każdy inny przedmiot fascynuje dziecko. Pamiętam jak mój synek gdy tylko zauważył moją szczoteczkę do zębów natychmiast chciał się nią bawić. Wyznaję zasadę, że dziecko jeszcze przed samą nauką mycia zębów powinno poznać szczoteczkę. Jeśli dziecko jest starsze można taką szczoteczkę wybrać wspólnie. Na rynku dostępnych jest cała masa różnych produktów. Choć z własnego doświadczenia wiem, że im szczoteczka bardziej przypomina tą mamy i taty tym bardziej jest atrakcyjniejsza.Dziecku nic nie stanie jeśli pozwolimy aby samo pobawiło się przedmiotem, włożyło do buzi, pooglądało z każdej strony. Może niektórym w tym momencie zapaliło się czerwone światło, ale jak to przecież zawsze jest ryzyko, że maluch może włożyć szczoteczkę zbyt głęboko. Tak, tylko od czego są szczoteczki z ogranicznikiem, określane również jako treningowe np. MAM Training Brush MAM 6+ Dzięki stosownej osłonce uniemożliwiają włożenie niemowlakowi szczoteczki zbyt głęboko. Możemy być więc pewni, że nic złego się niestanie. Taki ogranicznik z reguły jest ruchomy i można go w każdej chwili zdemontować, gdy dziecko wyrobi sobie właściwy nawyk. Szczoteczka jest też niezwykle pomocna w okresie ząbkowania, kiedy to jeszcze nie ma ząbków. Może służyć do masowania obolałych miejsc.


 

Wybierz odpowiednio pastę

Nawet roczne dziecko nie potrafi wypluwać w sposób właściwy pasty (o dziwo z kaszką idzie mu dużo lepiej). Musimy więc wybrać taką pastę, która nawet jeśli zostanie połknięta nie spowoduje skutków ubocznych. Zaleca się aby zanim dziecko nie nauczy się wypluwania pasty stosować produkty bez fluoru. Wbrew pozorom duże znaczenie na również sam smak pasty. Może się okazać, że tradycyjna malinowa może nie odpowiadać maluchowi. Tak dzieci potrafią być bardzo kapryśne w ty względzie.


Naśladowanie

Dzieci uwielbiają naśladować dorosłych. To nieraz takie małe papugi, które robią wszystko to co ich rodzice. Dbać o zęby można więc wspólnie. Moja córka uwielbia mnie karmić sama podaje mi ciasteczko, które teraz je, bez problemu umyje też ząbki sobie i swojej mamusi.


Nauka przez zabawę

Wyluzuj. Nie wiem dlaczego gdy zaczyna się uczyć dzieci większość rodziców traktuje to strasznie poważnie. Najchętniej od razu wymagają od swojego dziecko aby za pierwszym razem wykonało precyzyjnie daną czynność. Mimie sporo czasu zanim maluch sam nałoży pastę na szczoteczkę, umyję ząbki i odłoży ją pięknie spłukaną na miejsce. Dzieci uczą mnie cierpliwość. Prędzej czy później jeśli daną czynność będą kojarzyły pozytywnie nauczą się wykonywać ja właściwie. Dlatego nie lamentuję, że moje dziecko nie potrafi jeszcze myć samodzielnie ząbków. Prędzej czy później się nauczy. Ważne, że stopniowo zaczynany dbać o zęby. A w przyszłości na pewno to zaprocentuje. 

Jak dbać więc o zęby?


Oczywiście przez właściwą higienę jamy ustnej. Można również ograniczać spożywanie słodyczy, ale nie oszukujmy się cukier znajduje się nie tylko w słodyczach to również słodkie soki, owoce. Wiele mam decyduje się również na lakowanie zębów swoich dzieci, aby chronić mleczaki przed próchnicą. Ale to już temat na następny wpis. 

Jestem pewna, że każda z was ma swój własny sposób na higienę ząbków u dzieci...