Biblioteczka

Benji Davies - Cudowna wyspa dziadka i Mój wieloryb

07:05:00,5 Komentarze


Nasza domowa biblioteczka poszerzyła się w tym miesiącu o dwie wspaniałe pozycje książkowe od wydawnictwa Znak Emoikon. "Mój wieloryb" i "Cudowana wyspa dziadka" autorstwa Benji Daviesa to prawdziwe perełki, które warto mieć u siebie w domu, zwłaszcza że opowiadają w sposób bardzo przystępny dla dziecka o sprawach bardzo trudnych, a zarazem bardzo ważnych.

Głównym bohaterem historii "Mój wieloryb" jest Noi, który mieszka w domku na plaży ze swoim tatą oraz sześcioma kotami. Jego ojciec jest rybakiem i z racji wykonywanego zawodu ma niezbyt wiele czasu. Jego dzień rozpoczyna się bardzo wcześnie o świcie, a kończy po zachodzie słońca. Nic więc w tym dziwnego, że chłopiec czuje się samotny. Tak naprawdę to dopiero tytułowy wieloryb pozwala uświadomić ojcu, w czym tkwi problem. Książka, mimo że skierowana do dzieci nam rodzicom pokazuje jak bardzo wrażliwe i delikatne są dzieci, potrzebują naszej uwagi, ciepła i bliskości.

"Cudowna wyspa dziadka" zawiera również w sobie prosty, a zarazem bardzo mądry przekaz. Głównym bohaterem opowieści jest Syd, który jest bardzo zżyty ze swoim dziadkiem. Pewnego dnia dziadek wyrusza statkiem w daleką podróż, a Syd postanawia mu towarzyszyć. Na końcu swojej podróży docierają na przepiękną i kolorową wyspę. Świetnie się razem bawią, zwiedzając ją i poznając jej mieszkańców, Dziadek postanawia jednak pozostać na wyspie, a Syd musi sam wrócić do domu. Mimo że ani razu w książce nie pojawiło się słowo „śmierć” czy „umieranie” wyspa stanowi idealną metaforę przemijania. Książka pokazuje, że tak naprawdę nasi najbliżsi nigdy nas nie opuszczają.

Obie książki wydane są w twardej oprawie. Posiadają piękne, kolorowe, bajeczne ilustracje, co sprawia, że cała historia jest bardzo atrakcyjna dla dziecka. Moje dzieci pokochały je od razu. Opowieści są krótkie, napisane bardzo przystępnym i lekkim językiem. Książki mogą stanowić świetny wstęp do zajęć lekcyjnych.

autor: Benji Davies
tytuł: "Mój wieloryb" " Cudowna wyspa dziadka"
tłumaczenie: Małgorzata Pietrzyk
ilustracje: Benji Davies
Wydawnictwo Znak Emoikon
Kraków 2018

Przeczytaj także o:

5 komentarzy:

 1. Paryska Nabierka30 lipca 2018 12:24

  Cudowna wyspa dziadka prezentuje sie ciekawie. Lubie taka tematyke ksiazek nie tylko dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękne te książeczki. Fantastyczne ilustracje. I oczywiście zawierają w treści ważne przekazy, co jest według mnie dużym plusem książek dla dzieci

  OdpowiedzUsuń
 3. Fantastyczna propozycja. Jak moja księżniczka dorośnie na pewno do niej wrócę!

  OdpowiedzUsuń
 4. Aldona Zakrzewska30 lipca 2018 22:58

  Cudowny pomysł z tym wielorybem :) Czemu, jak byłam mała, nie było takich książeczek? To niesprawiedliwe :(

  OdpowiedzUsuń