Jak zwalczyć przeziębienie?




Silny wiatr, deszcz, kontakt z wirusem, chwila nie uwagi i przeziębienie gotowe. Nie ma tak naprawdę człowieka, który by nigdy się nie przeziębił. Jest to niemożliwe. Prędzej czy później choroba dopada każdego, czy chcemy tego, czy nie. Szukamy wówczas skutecznych sposobów, jak zwalczyć przeziębienie. Podpowiadamy, co można zrobić w takiej sytuacji. Kiedy same domowe sposoby wystarczą, a kiedy warto sięgnąć po środki farmakologiczne.

Skuteczne sposoby na przeziębienie

Rozgrzej się! 

Pierwszym objawem przeziębienia są dreszcze i uczucie przenikliwego zimna. Gdy tylko czujemy, że coś nas bierze, warto jak najszybciej się rozgrzać. Wypij wtedy coś gorącego, weź ciepły prysznic czy nałóż na nogi ciepłe skarpetki. Warto zrezygnować z nadmiernego wysiłku i położyć się do łóżka. Co prawda wyziębienie organizmu nie jest przyczyną przeziębienia, ale zimno może przyśpieszyć namnażanie się wirusów, co z kolei przedłuży tylko czas kuracji.

Nawodnij organizm 

Gorączka w czasie przeziębienia oraz katar odwadniają nasz organizm. Dlatego tak ważne jest to, aby dodatkowo dostarczać płynów, które nawodnią nasz organizm. Niezastąpiona jest w tym woda. Dzięki właściwemu nawodnieniu wydzielina produkowana na skutek choroby stanie się rzadsza i łatwiej będziemy mogli ją usunąć. Ważne jest to w przypadku kaszlu i kataru. W szybszym usuwaniu wydzieliny z nosa niezastąpione są inhalacje. Możemy korzystać z gotowego inhalatora lub wykonywać je w misce na gorącej wodzie. Idealnie sprawdzą się w tym celu olejki eteryczne np. olejek eukaliptusowy, miętowy, sosnowy czy rozmarynowy.



Zwalcz objawy choroby 

W walce z przeziębieniem możemy sięgnąć po naturalne sposoby takie jak dodatkowa dawka witaminy C, cynku czy syrop z cebuli, czy czosnku. Ich skuteczność oparta jest jednak na długotrwałym stosowaniu i na pewno nie od razu poczujemy ulgę. W przypadku gdy mamy takie obawy jak gorączka, dreszcze, bóle głowy, mięśni, kostno-stawowe czy katar, warto sięgnąć po leki przeciwbólowe i gorączkowe. Niezastąpiony jest paracetamol. Bezpieczny jest już dla niemowląt. W połączeniu z innymi składnikami może szybko przynieść nam ulgę, szybko zwalczają gorączkę i dreszcze.

Theraflu Extra Grip w postaci rozpuszczalnego proszku idealnie sprawdzi się w przypadku zwalczania przeziębienia i objawów grypy, takich jak ból głowy, gorączka, ból mięśni, bóle kostno-stawowe, katar w tym obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa. Lek w swoim składzie zawiera aż trzy substancje czynne: paracetamol, chlorowodorek fenylefryny zmniejszający obrzęk oraz przekrwienie błony śluzowej nosa, a także maleinian feniraminy, czyli substancję przeciwhistaminową. Pomocna jest ona przy łagodzeniu objawów alergicznych, takich jak: kichanie, świąd lub przekrwienie nosa i zatok.

Na gorączkę polecane są również leki z ibuprofenem. Ibuprofen jest niesteroidowym lekiem przeciwzapalnym o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz przeciwgorączkowym. Zmniejsza obrzęk błon śluzowych oraz poprawia ruchomość stawów. W przypadku niedrożności zatok, czy kataru, warto sięgnąć po Ibuprom zatoki. Jedna tabletka powlekana zawiera jako substancje czynne: ibuprofen 200 mg oraz pseudoefedryny chlorowodorek. W wyniku podania pseudoefedryny dochodzi do rozszerzenia oskrzeli, skurczu naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, zmniejszenia objętości krwi oraz zmniejszenie objętości błony śluzowej nosa. Obkurczone naczynia krwionośne sprawiają, że przenika mniejszej ilości płynu do błon śluzowych nosa i zatok, dzięki temu mamy mniejsze wytwarzanie wydzieliny. Dochodzi również do zmniejszenia stanu zapalnego błony śluzowej nosa.