Drętwienie i ból nóg w ciąży


Ciąża to specyficzny okres, kiedy to w organizmie kobiety zachodzi bardzo wiele zmian. Gdy brzuszek staje się coraz większy, nogi muszą dźwigać dodatkowy ciężar, skutkiem czego są często niepożądane objawy tj. drętwienie nóg, ból nóg, pachwin czy po prostu opuchlizna stóp. Dobrze pamiętam jeszcze te dokuczliwe symptomy.Drętwienie nóg – jak sobie pomóc w ciąży?


W drugiej ciąży dość dotkliwie doświadczyłam bólu nóg. Córka potrafiła ułożyć się w taki sposób, że powstawał ucisk na kręgosłup. Dodatkowo synek był jeszcze mały, wymagał mojej ciągłej uwagi, musiałam ciągle za nim biegać i to w sensie dosłownym. Miało to oczywiście swoje pozytywne strony, gdyż zanim zdążyłam się zorientować była już końcówka ciąży. Moje dni były bardzo intensywne i tak naprawdę wieczorami nie czułam moich nóg. Ból promieniował aż do samych bioder. Często też, szczególnie w nocy odczuwałam drętwienie nóg. Szukałam informacji jak sobie pomóc w tym okresie. Porady były bardzo różne.Najbardziej rozbawiła mnie porada, aby przy bólu nóg w ciąży zażywać więcej ruchu. Ja odczuwałam ból właśnie po zbyt intensywnym wysiłku, więc nijak ta rada miała się do rzeczywistości. Nie sądzę też, że jakaś przyszła mama rezygnuje z aktywności tylko dlatego, że jest w ciąży, chyba, że zwyczajnie ciąża jest zagrożona. Więc tym bardziej ta porada była dla mnie bezużyteczna.Optymalna dawka magnezu

Co jednak mi pomogło? Zażywanie magnezu. Mój lekarz prowadzący polecił mi codzienne przyjmowanie magnezu przy drętwieniu nóg, jak również skurczach brzucha. Magnez przyjmowałam nawet 3 razy dziennie. Bałam się, żeby nie urodzić przedwcześnie, dlatego każdy najmniejszy niepokojący objaw traktowałam bardzo poważnie. Całe szczęście donosiłam ciąże do końca i córka urodziła się w termie, m.in. dlatego, że nie bagatelizowałam objawów związanych ze skurczami i bólem nóg.Czasami tak sobie myślę, że wiele osób zupełnie nie docenia tego pierwiastka, jaką ogromną rolę odgrywa w naszym organizmie, dlatego jeśli odczuwać podobne dolegliwości w ciąży skonsultuje je ze swoim lekarzem prowadzącym, może się okazać, że przyczyną jest również niedobór magnezu.

Masaż i właściwe ułożenie nóg


Bardzo często gdy bolały mnie nogi siadałam w moim ulubionym fotelu i układałam je wyżej od reszty ciała na poduszce. Taka pozycja pomaga w prawidłowym ukrwieniu nóg i stóp. Pozwala nogom trochę odpocząć. Choć na chwilę czułam się lepiej i ból w zależności od nasilenia ustępował.

W nocy starałam się sypiać na boku, nie koniecznie tylko na tym lewym. Gdy doskwierał mi ból zazwyczaj pomagało mi już samo wstanie z łóżka, czy zmiana ułożenia ciała podczas snu.


Bardzo dobrym pomysłem są masaże rozluźniające nóg. Musimy mieć tylko kogoś, kto nam taki masaż wykona. Jeśli mamy taką możliwość może nam pomóc bezpłatna rehabilitacja dla kobiet w ciąży.