Nakrycie na stół


Nakrycie na stół pełni funkcję nie tylko ochronną ale również dekoracyjną. Dla mnie stół jest nie tylko miejscem spożywania posiłków w gronie rodziny ale przede wszystkim okazją do wspólnej rozmowy. Nawet najpiękniejszy stół z czasem podczas użytkowania ulega zniszczeniu, więc musimy zrobić wszystko, aby służył nam jak najdłużej. Dziś chcę przedstawić Wam kilka praktycznych pomysłów jak nakryć stół aby był zachowany zarówno charakter ochronny jak i dekoracyjny. Swoje inspiracje czerpałam z serwisu Okazje.info, który skupia w jednym miejscu oferty tysięcy sklepów internetowych, oferujących wybór produktów niezbędnych przy aranżacji domu i wyposażania wnętrz

Nakrycie na stół - obrus i bieżnik


Tradycyjny obrus czy bieżnik zawsze będzie pasował do każdej kuchni. Niestety nie zawsze może być praktyczny zwłaszcza przy dzieciach. Dlatego musimy wybierać obrusy, które są plamoodporne. Taki obrus pokryty jest specjalną warstwą ochronną, która uniemożliwia wnikanie zabrudzeniem wgłąb tkaniny. 
Obrus we wzorki

Obrus oraz szkło


Dobrym i praktycznym sposobem na ochronne zakrycie stołu jest obrus ze szkłem. Obecnie odchodzi się jednak od tego rozwiązania. Szkło jest łatwe do sprzątania, ale łatwo się również rysuje oraz wydaje głośne dźwięki przy stawianiu naczyń czy sztućców. Szkło może również pęknąć i się rysuje.


Ceraty


Kiedyś stoły w kuchni nakrywano ceratami. Wiem, wiem, z pewnością nie którzy będą kojarzyć je z babcinymi i staroświeckimi klimatami. To prawa kiedyś królowały kwieciste wzory i kratki. Ale obecnie można znaleźć również ciekawe i modne wzory. Nie zawsze więc cerata będzie passę. Ceratki są przede wszystkim znacznie praktyczne, niż obrus, który łatwiej się brudzi, dzięki ceracie można z łatwością posprzątać blat.


Podstawki i maty na stółMaty są moim ulubionym nakryciem codziennego stołu. Nie tylko chronią stół ale również mogą pełnić również funkcję dekoracyjną. Na rynku jest duży wybór różnych podkładek począwszy od tych wykonanych z bambusa, po materiałowe czy wykonane z tworzyw sztucznych.

To tylko niektóre pomysły, mam nadzieję, że staną się dla Was inspiracją do znalezienie idealnego rozwiązania, tak aby wybrane dodatki pasowały do Waszego wnętrza, a jednocześnie były praktyczne i wygodne w użytkowaniu.


A Wy jakie preferujecie nakrycie na Wasz stół?