Do kiedy mleko modyfikowane

mleko modyfikowane

W żywieniu każdego niemowlaka prędzej czy później przychodzi taki moment, że samo mleko modyfikowane już nie wystarczy, konieczne jest rozszerzenie diety. Z czasem też wiele mam zastanawia się do kiedy podawać mleko modyfikowane. Osobiście słyszałam różne opinie na ten temat. Jedni głosili tezę, że już po skończeniu roku można zacząć podawać zwykłe mleko krowie zamiast mieszanki. Inni twierdzili, że najlepiej podawać mm do ukończenia przez dziecko 3 lat. I kto ma rację w tej sytuacji?
Dostępne rodzaje mleka modyfikowanego


Mleko matki wraz z wiekiem dziecka, zmienia swój skład dostosowując się do szczególnych potrzeb żywieniowych malucha. Mleko modyfikowane jest również dostosowane do każdego etapu rozwojowego dziecka. Na rynku dostępne są następujące rodzaje mleka modyfikowanego:

 - mleko początkowe- dla niemowląt 0-6 miesięcy,

- mleko następne - dla niemowląt w wieku 6-12 miesięcy,

- mleko - dla dzieci powyżej 1 roku życia.

Producenci mieszanek co do zasady nie podają górnej granicy, do kiedy dziecko może pić mleko modyfikowane, chociaż w przypadku Enfamilu 4 określono, że może być stosowane nawet do 6 roku życia. Rodzice muszą więc wybrać mleko, które jest najbardziej odpowiednie dla wieku dziecka.Do kiedy podawać mleko modyfikowane?


Mój syn ma ponad dwa lata i nadal przynajmniej dwa razy dziennie podaję mu mleko modyfikowane. Nie jest to jednak mleko w czystej postaci, ale w formie kaszki. Póki co też nie zamierzam z jego diety eliminować całkowicie mieszanki, czy zastępować ją mlekiem krowim. Niestety u nas wprowadzenie mleka krowiego (nie mówię tutaj o przetworach mlecznych – jogurtach, serach, które synek je, ale np. zupie mlecznej na mleku krowim) skończyło się problemami z brzuszkiem, więc był to dla mnie sygnał, że na całkowitą rezygnację z mm jest jeszcze stanowczo za wcześnie. 

Nie łudźmy się, czasami taka decyzja nie jest tylko decyzją rodziców. To dziecko może nie chcieć pić mleka krowiego, nie będzie sobie wyobrażało śniadania bez swojej ulubionej porcji kaszki na mleku modyfikowanym. Znam też przypadki, gdy maluch jeszcze przed ukończeniem roku zbuntował się przeciwko podawania mleka modyfikowanego. Konieczne więc było przestawienie go wyłącznie na pokarmy stałe i mleko od krowy. Dużo więc zależy od samego dziecka.Osobiście nie wyobrażam sobie aby roczny maluch nie pił w ogóle mleka. Mleko musi być obecne w jego diecie, bądź w formie mieszanki czy też mleka od krowy. Wprowadzenie mleka krowiego musi być jednak poprzedzone obserwacją dziecka, czy nie ma uczulenia, czy dobrze się czuje po jego wypiciu. Na pewno podejmując taką nie możemy kierować się tylko względami ekonomicznymi, że mleko krowie jest tanie w porównaniu z mlekiem modyfikowanym. Chodzi tutaj również o zawartość składników odżywczych, gotować układu pokarmowego dziecka do jego trawienie i oczywiście jego prawidłowy rozwój. Wybierając mleko modyfikowane mamy pewność, że ono jest dostosowane do wieku maluszka i łatwe do trawienia.Podsumowując...


Do kiedy więc podawać mleko modyfikowane dla dziecka? Tą decyzję muszą podjąć nie tylko rodzice, ale również samo dziecko. To od niego dużo zależy. Pamiętajmy jednak aby nie robić tego pochopnie, wcześniej zapoznać się z opiniami ekspertów dotyczących żywienia dzieci. Więcej informacji na temat żywienia niemowląt znajdziecie tutaj: http://www.enfamil.pl/pl/articles/karmienie-mlekiem-modyfikowanym-i-karmienie-laczone/jak-podawac-mleko-modyfikowane