Środki do prania bezpieczne dla noworodka



Delikatna skóra noworodka jest wrażliwa na działanie czynników chemicznych zawartych w środkach piorących. Optyczne rozjaśniacze, sztuczne barwniki i enzymy podrażniają skórę noworodka i skutkują reakcjami alergicznymi. Najbezpieczniejsze środki piorące dla noworodków to specjalne hipoalergiczne produkty o łagodnym zapachu.


Czy wiesz, że…?

Skóra noworodka jest dwukrotnie cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Niemowlęcego naskórka nie pokrywa ochronny płaszcz lipidowy, który zapobiega przed działaniem czynników zewnętrznych i utratą wody. Mniejszą aktywność wykazują też obecne w skórze gruczoły potowe i łojowe. Ze względu na tak niską odporność, skóra noworodków łatwo ulega uszkodzeniom i jest podatna na alergie.

 

Mleczka, proszki i płatki do prania


Według oficjalnych zaleceń Instytutu Matki i Dziecka ubranka dzieci do pierwszego roku życia należy prać w specjalnych środkach piorących przeznaczonych dla niemowląt. Są to delikatne produkty, m.in. firmy Persil, które są dostosowane do wymagającej skóry maluchów. W sprzedaży dostępne są wydajne proszki i koncentraty do prania. Zainteresowaniem cieszą się również płatki mydlane i mleczka do prania. Płatki szybko się rozpuszczają i nadają się do prania ręcznego. Mleczka to alternatywa dla płynów do płukania. Łatwo się spłukują i sprawiają, że ubranka są miękkie.

 

Jak rozpoznać bezpieczny środek do prania dla noworodka?


Wybierając proszek do prania dla noworodka, trzeba uważnie czytać informacje zawarte na opakowaniu. Produkt powinien być testowany klinicznie i zawierać pozytywną opinię jednego z uznanych ośrodków badawczych, np. Instytutu Matki i Dziecka lub Polskiego Towarzystwa Położnych. Nie każdy środek piorący, na etykiecie którego znajduje się dziecko, jest przeznaczony dla noworodków. Bezpieczne produkty powinny zawierać wzmiankę, że można ich używać od pierwszego dnia życia. Środek piorący dla maluchów nie zawiera sztucznych barwników, alergenów ani fosforanów. Nie powinien też kusić swoim zapachem. Hipoalergiczne detergenty nie zawierają silnych środków zapachowych, a jedynie subtelną woń, która jest przyjemna dla dziecka i nie koliduje z jego naturalnym zapachem.