Wybieramy regał – zobacz, gdzie może się przydać


Regał to mebel niezbędny w wielu pomieszczeniach - przyda się do przechowywania książek, drobiazgów i bibelotów. Można na nim poukładać narzędzia, przetwory i inne zapasy. Zobacz, jak wybrać odpowiedni regał do urządzanego pomieszczenia oraz jak w prosty sposób samodzielnie go stworzyć.


Regał do salonu i gabinetu

Regał to jeden z podstawowych mebli, z jakimi możemy spotkać się w salonie, sypialni czy domowym gabinecie. Zazwyczaj przechowujemy na nim książki, kolekcje płyt CD, prenumerowane czasopisma. Znajdują tu miejsce również różnego rodzaju drobiazgi: pamiątki z wakacji, zbiory muszli bądź kuferki z biżuterią; jest to także dobre miejsce na ustawienie radia lub odtwarzacza płyt. Aby regał był bardziej funkcjonalny, można wybrać model wyposażony nie tylko w półki, ale także szuflady, szafki, czy też wysuwane blaty. Kupując regał do urządzanego wnętrza, kierujemy się często jego wielkością i tym, czy pomieści wszystkie nasze zbiory. Warto jednak uwzględnić nie tylko względy praktyczne, ale także estetyczne. W sklepach meblarskich znajdziemy bardzo efektowne regały, wykonane z różnych materiałów, w różnych stylach, niekiedy o bardzo ciekawych formach. Dużą popularnością cieszą się ostatnio dekoracyjne regały na książki o nietypowym kształcie - półki układać mogą się w kształt drzewa, owocu bądź instrumentu. Tego rodzaju mebel stanowić będzie sam w sobie dekorację wnętrza. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

 

Regał w warsztacie i spiżarni

Regał przyda się także w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak warsztat czy spiżarnia. W tym przypadku kierujemy się zazwyczaj przede wszystkim funkcjonalnością mebla, a jego wygląd schodzi na dalszy plan. Regał powinien cechować się zwłaszcza trwałością, stabilnością i odpornością na duże ciężary. Warto wybrać materiał, który z łatwością wyczyścimy, na przykład w razie rozbicia się słoika z przetworami. Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się tu regały metalowe. Dostępne w sklepach w różnych rozmiarach, pozwolą urządzić spiżarnię od podłogi aż po sufit. W przypadku regału na narzędzia warto wybrać mebel z dodatkowymi szufladkami lub wyposażyć się w pudełka do przechowywania drobiazgów, takich jak śruby, gwoździe, nakrętki. Regał metalowy przydać się może także w garażu; tutaj znajdą miejsce wszystkie części zapasowe do samochodu, zimowe opony czy dziecięce foteliki.

 

Zrób to sam

Ciekawym pomysłem, który sprawi, że wnętrze stanie się wyjątkowe, jest samodzielne zbudowanie regału. Wbrew pozorom, nie jest to zadanie trudne. Regał industrialny stworzyć można z metalowych wsporników oraz postarzanych desek. Jeszcze prostszy w wykonaniu jest regał z drewnianych skrzynek na owoce. Wystarczy je oczyścić, pomalować na dowolny kolor i ustawić w dowolnej konfiguracji. Taki mebel sprawi, że wnętrze nabierze wyjątkowego, indywidualnego charakteru.
Wybierając regał, warto zastanowić się, w jakim pomieszczeniu będzie stał, czy będzie pełnił funkcję dekoracyjną czy jedynie praktyczną, co będziemy na nim przechowywać i jakie ciężary będzie musiał utrzymywać. Pamiętając o tych szczegółach, z pewnością połączymy estetykę i względy praktyczne