Rolety: jak nie pogubić się w ogromnej ofercie producentów?


Rolety okienne to bardzo nowoczesne, efektowne i praktyczne rozwiązanie. Stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych zasłon. Istnieje kilka rodzajów rolet - różnią się między sobą sposobem montażu oraz wyglądem. Poznaj popularne modele rolet okiennych i sprawdź, czym kierować się podczas zakupu.


Rolety wolnowiszące

Najczęściej spotykanym rodzajem rolet są modele zwijane, zwane również ekranowymi. Nakręca się je na specjalną rolkę poprzez pociągnięcie sznureczka bądź łańcuszka. Na rynku dostępne są także modele wyposażone w silniczek elektryczny, automatycznie zwijający lub rozwijający tkaninę po wciśnięciu przycisku. Rolety zwijane występują w dwóch wariantach: wolnowiszącym oraz kasetowym. Rolety wolnowiszące zwane są również niezabudowanymi - utrzymują się na rolce zamontowanej w górnej części futryny. Mogą zostać zainstalowane także na nadprożu, czyli na ścianie powyżej wnęki okiennej. Zaletą rolet zamontowanych na ramie okiennej jest fakt, że nie przeszkadzają one w uchylaniu bądź otwieraniu okna. Rolety wolnowiszące są mniej inwazyjne i łatwiejsze w montażu niż modele kasetowe. Ich wadą jest natomiast to, że odchylają się od szyby w momencie uchylenia okna. Niektóre modele zaopatrzone zostały w żyłki i mocowania, za pomocą których można zapobiec takiemu zjawisku.

 

Rolety kasetowe

Drugim rodzajem rolet zwijanych są modele kasetowe, czyli inaczej zabudowane. Osadzone są w prowadnicach, dzięki czemu poruszają się idealnie pionowo, przylegają do ramy okiennej, nie podlegają podmuchom wiatru. Dzięki przymocowaniu do futryny możemy dowolnie otwierać i uchylać okno. Wadą rolet zwijanych kasetowych jest trudniejszy i bardziej inwazyjny montaż.

 

Rolety dekoracyjne

Oprócz najprostszych rolet zwijanych istnieje także szereg innych rozwiązań, o większych walorach dekoracyjnych, więcej informacji znajdziesz tu. Rolety rzymskie nie nawijają się na rolkę, lecz składają falami. W materiale znajdują się poprzecznie wszyte fiszbiny, które sprawiają, że tkanina składa się równomiernie w eleganckie, idealne fale. Rolety austriackie podnoszone są za pomocą systemu sznurków podobnie jak kurtyna w teatrze; rozciągnięte przypominają zaś tradycyjne zasłony. Rolety plisowane ukształtowane są jak harmonijka - ten rodzaj również występować może w dwóch wariantach: wolnowiszącym i kasetowym. Ciekawym rozwiązaniem, pozwalającym na regulowanie dopływu światła do wnętrza, jest zakup rolet plisowanych dwukierunkowych. Modele takie zwijają się w obu kierunkach, co sprawia, że możemy odsłonić zarówno dolną, jak i górną część okna. Bardzo sprytnym, nowoczesnym rozwiązaniem są rolety dzień-noc. Wykonane są z pasów materiału, pomiędzy którymi pozostawiono przerwy. Mogą być wykonane także z pasów tkanin o różnej przejrzystości. Ustawiając rolety w odpowiedniej pozycji, odcinamy dopływ światła lub też wpuszczamy go więcej.
Rolety okienne dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Zanim podejmiemy decyzję zakupową, zapoznajmy się z różnymi opcjami – np. na stronie http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/dekoracja-okna/rolety.html.