Odparzenia pupy i domowe na nie sposobydomowe sposoby na odparzenia pupy

W ciepłe dni nie trudno o odparzenia pupy u niemowlaka. Pieluszka stanowi skuteczną barierę dla swobodnego przepływu powietrza co znacznie zaostrza wszelkie zaczerwienienia i podrażnienia. Jako mama dwójki dzieci dobrze wiem jak to jest uciążliwe zarówno dla maluszka jak i całej rodziny. Odparzenia powodują nieprzyjemne pieczenie, ból a w konsekwencji rozdrażnienie i płacz dziecka. Na szczęście istnieje kilka domowych sposobów na odparzenia pieluszkowe, tak, iż w tym problemem można poradzić sobie samemu bez konieczności wizyty u pediatry.


Dokładne mycie skóry


Gdy już dojdzie po odparzenia, trzeba pamiętać, że najdrobniejsze zanieczyszczenia nie tylko powodują pieczenie ale również utrudniają gojenie się podrażnionych miejsc. Po każdej kupie należy bezwzględnie dokładnie umyć zanieczyszczone miejsca. Do tego celu zaleca się stosowanie zwykłej przegotowanej wody. Na rynku są również dostępne preparaty do higieny intymnej dla niemowląt od 1 roku życia. Można więc to stosować, gdy odparzenie powstało u starszego dziecka. Na czas leczenia odparzeń dobrze jest zrezygnować z wszelkiego rodzaju chusteczek nawilżonych, które w tym czasie mogą dodatkowo uczulić. Jest to oczywiste, gdyż chusteczki są nasączone związkami chemicznymi, które nie mogą mieć kontaktu z podrażnioną i zranioną skórą pod pieluszkową. Nie którzy twierdzą, że również po każdym przewijaniu niemowlaka należy go podmywać. Ja jestem jednak trochę odmiennego zdania, zbyt częste podmywanie może przynieść efekt odwrotny do zamierzonego. Ważne jednak aby nie pozwalać maluszkowi przebywać w mokrej pieluszce. Również podczas mycia pupy warto to robić w sposób jak najbardziej delikatny. Osuszać raczej papierem jednorazowym niż zwykłym ręcznikiem.


domowe sposoby na odparzenia na pupie niemowlaka

Wietrzenie pupy niemowlaka


Tak jak wcześniej wspominałam pieluszka uniemożliwia swobodny dostęp powietrza do skóry dziecka, a podrażniona skóra wymaga tlenu aby mogła się zregenerować. Można więc na kilka minut zdjąć pieluszkę dla dziecka. Sucha skóra lepiej będzie się goiła.

Odparzenia pupy a kremy


Na rynku jest dostępnych bardzo wiele kremów bez recepty na pieluszkowe zapalenie skóry np. Bepanthen, który można również stosować codziennie w celu przeciwdziałania odparzeniom. Miejsce odparzenia należy posmarować cienką warstwą, pamiętając, że pieluszka działa jak opatrunek i bardzo często wzmacnia działanie maści. Przede wszystkim dobry krem na odparzenia u niemowlaka powinien zawierać w swoim składzie substancję łagodzące podrażnioną skórę. Krem powinien nawilżać i działać jak swoisty opatrunek. Z własnego doświadczenia wiem, że przy pieluszkowym zapaleniu skóry dobrze się też sprawdza maść z wit. A, która działa regenerująco na naskórek.

Na koniec chciałabym podkreślić jedną rzecz. Bardzo często istnieje błędne przekonanie, że odparzenia powstają przez zbyt rzadkie zmienianie pieluszki u dziecka. Nie zawsze jest to jednak prawdą. U dziecka, któremu regularnie zmienia się pieluszkę również  może dojść do odparzenia pupy, wystarczy okres biegunkowy. W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie sami domowymi sposobami poradzić sobie z odparzeniami u dziecka konieczna jest wizyta u lekarza pediatry.
[full_width]