Możesz Mieć Prosty i Piękny Nos! Wszystko o Operacji Plastycznej NosaDecyzja o wykonaniu operacji plastycznej, niezależnie od tego czym podyktowana, powinna być poparta jak najrzetelniejszą wiedzą w tym temacie. Piękny nos marzy się wielu osobom, ponieważ stanowi o symetrii twarzy. Widoczna wada potrafi być przyczyną poważnych, utrudniających życie kompleksów. Ze skrzywieniem przegrody nosowej wiążą się także różnego rodzaju problemy natury zdrowotnej, jak przykład utrudnione oddychanie. Co zatem trzeba wiedzieć przed podjęciem tej ważnej decyzji, żeby podjąć ją świadomie i cieszyć się z pięknych efektów?


Rynoplastyka - kiedy można ją wykonać?

Chirurgia estetyczna oferuje wiele różnych zabiegów, a jednym z najpopularniejszych jest właśnie operacja nosa. Deformacje zdarzają się stosunkowo często, a przysparzają naprawdę wiele problemów. Istnieje kilka podstawowych wskazań do wykonania takiej operacji. To przede wszystkim skrzywienie przegrody nosowej, garb na nosie ub chore zatoki, których nie da się wyleczyć innymi sposobami. Bardzo często operację plastyczną nosa wykonuje się z powodów czysto estetycznych - kiedy nos jest zbyt duży, krzywy lub w jakiś sposób zdeformowany, zaburza proporcje twarzy, które decydują o jej urodzie. Nie powinno więc dziwić, że wiele kobiet (a także mężczyzn) rozważa wykonanie takiego zabiegu. Druga grupa przyczyn to względy medyczne, gdzie wady spowodowane są wypadkiem, mechanicznym uszkodzeniem, krzywym zrośnięciem się kości po złamaniu czy wrodzoną chorobą.

 

Rodzaje operacji nosa

Chirurgia estetyczna należy do trudnych dziedzin medycyny - gra toczy się tutaj nie tylko o efekt zdrowotny, ale i zadowolenie pacjenta z wyglądu operowanej części ciała. Jako że najczęstszą przesłanką do wykonywania operacji są uporczywe kompleksy, na lekarzu ciąży wielka odpowiedzialność za zlikwidowanie ich źródła. Operacja plastyczna nosa należy do skomplikowanych, dlatego też warto rozważnie wybrać specjalistę - takiego, który zadba nie tylko o efekt końcowy, ale i o zdrowie, bezpieczeństwo i samopoczucie.

Septoplastyka to zabieg, który ma na celu wyprostowanie krzywej przegrody nosowej. Zwykle jej wykonanie podyktowane jest chęcią poprawy zdrowia. Prosta przegroda nosowa pełni bardzo ważną funkcję, pozwalając na swobodny przepływ powietrza. Z kolei konchoplastyka polega na zmniejszaniu dolnych małżowin nosa. Oba te zabiegi służą celon medycznym i są zabiegami laryngologicznymi. Z kolei chirurgia estetyczna nosa zawiera bardziej skomplikowane działania - to między innymi usuwanie nadmiernie rozrośniętych fragmentów kości. W przypadku nosów zdeformowanych przeprowadza się tak zwaną osteotomię poczwórną - całościową korektę nosa.


Jak wygląda przygotowanie oraz zabieg?

Istnieje kilka warunków, które trzeba spełnić przed zabiegiem. "W przypadku dziewcząt zabieg można wykonywać już od 15 roku życia, u chłopców - w wieku 16-17 lat. Chodzi o to, by nos uzyskał ostateczny kształt. Oczywiście osoby nieletnie potrzebują zgody rodziców. Najpierw przeprowadza się konsultację chirurgiczną, której wynikiem jest decyzja o typie i rozległości zabiegu. Lekarz podejmuje wraz z pacjentem decyzję, przedstawiając mu możliwe techniki i efekty, które da się osiągnąć - nos po korekcie powinien przede wszystkim pasować do całości twarzy, być proporcjonalny i współgrać z nią." pisze na swojej stronie szczecińska klinika Aestheticmed.

Wykonuje się także badania - morfologię krwi, poziom glukozy, pacjenci muszą też być zaszczepieni przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu C. Dwa tygodnie przed zabiegiem lekarz zleca zwykle unikanie leków zaburzających krzepliwość krwi, opalania się, spożywania niektórych produktów spożywczych (na przykład imbiru). Nie wolno też palić papierosów w okresie przed i po operacji. Wszystko to ma na celu poprawę bezpieczeństwa pacjenta.
Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym, a czas jego trwania to zwykle ponad godzina. W dwie, trzy godziny po nim pacjent może wyjść ze szpitala. Inne zasady dotyczą całościowej korekty nosa - ta operacja jest dłuższa, a okres pozostawania w szpitalu to cała doba.

 

Rekonwalescencja po korekcie nosa

Przebieg okresu po operacji różni się w zależności od typu wykonywanych zabiegów oraz rozległości interwencji. Zwykle jednak pacjent przez dwie doby musi mieć w nosie sączki z gazy, które zapobiegają krwotokom. Przez około dziesięć dni nosi się też gipsową szynę, która utrwala nowy kształt i zapobiega przemieszczaniu. Lekarz powinien poinstruować pacjenta, jak wykonywać masaż uciskowy, który ma na celu niwelowanie bólu. Silny obrzęk twarzy utrzymuje się do dwóch tygodni a lekki - nawet przez pół roku. Po tym czasie widać ostateczny efekt. Na czas rekonwalescencji trzeba ograniczyć aktywność fizyczną oraz niektóre inne działania - na przykład zrezygnować z korzystania z sauny.
 
#materiałsponsorowany