Na co zwrócić uwagę kupując huśtawkę ogrodową?Huśtawki ogrodowe powinny być nie tylko komfortowe, wygodne i ładne, ale też bezpieczne. W czasie huśtania się na huśtawce musimy być pewni, że siedzimy na tyle stabilnie, że nie wypadniemy poza siedzisko. Dlatego, huśtawka powinna być zbudowana z odpowiednich materiałów, powinna być też odpowiednio wyprofilowana i wymierzona. Poniżej podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu huśtawki ogrodowej.

Huśtawki ogrodowe dostępne w sklepach internetowych i stacjonarnych dzielą się na te wykonane z metalu i stali oraz na te wykonane z drewna. Niezależnie od materiału, z którego są wykonane, można ustawić je zarówno na balkonie, tarasie, jak i w ogródku. Mogą pomieścić od dwóch do nawet czterech dorosłych osób. Największe modele pozwalają nie tylko na korzystanie z nich w pozycji siedzącej, ale też na rozłożenie się wzdłuż siedziska. Wówczas jest to niezwykle wygodne miejsce do leżakowania: pokryte miękkimi tkaninami, z wygodnymi poduszkami, lekko bujane, najczęściej z daszkiem. W takich warunkach odpoczywa się wyjątkowo szybko!


Zarówno huśtawki drewniane, jak i metalowe mogą być ustawione w każdym miejscu: na tarasie, balkonie i w zakątku ogrodowym. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że największe modele, takie jak ten widoczny na zdjęciu powyżej, przeznaczone są do trzymania jedynie na otwartym terenie. Fot. Ogrodosfera 

Huśtawki metalowe

Huśtawki metalowe są zwykle lekkie, mają najróżniejsze wzory i kolory. Dobrze wyglądają, łatwo się je czyści. Konstrukcja metalowa (najczęściej połączenie aluminium ze stalą) obleczona jest pokrowcami i wyposażona w poduszki. Swoim wyglądem nigdy nie przytłaczają otoczenia. Huśtawki metalowe są też niekłopotliwe jeśli chodzi o ich eksploatację. W przeciwieństwie do drewna, nie wymagają lakierowania, heblowania, impregnowania. Są w stanie przetrwać zdecydowanie cięższe warunki niż huśtawki z drewna. W niektórych przypadkach, można zostawiać je na zewnątrz nawet na zimę.

  
Huśtawka ogrodowa: metalowy stelaż i jasne tkaniny obiciowe. Fot. Ogrodosfera

Huśtawki metalowe mają często to do siebie, że nie zachowują odpowiedniego poziomu stabilności: wykonane są z pustych w środku rurek, co odejmuje im masywności i doprowadza do stosunkowo dużej wywrotności konstrukcji. Jeśli jednak chcemy mieć taką huśtawkę bez względu na wady, powinniśmy zadbać o ustawienie jej w osłoniętym przed wiatrem miejscu. Innym wyjściem z sytuacji jest zakotwiczenie takiej lekkiej huśtawki w ziemi – z wykorzystaniem betonu lub cementu.

 

Wybieramy styl huśtawki

Poszukując idealnej huśtawki, starajmy się kierować tym, aby faktura i kolor materiałów, z których jest wykonana, pasował do pozostałych mebli znajdujących się w ogrodzie. Oczywistością jest również wybieranie takich modeli, które wpisują się w ogólną myśl przewodnią, jaką podjęliśmy aranżując nasz ogród. Oznacza to, że do ogrodów utrzymanych w stylu minimalistycznym, z prostymi i surowymi elementami nie będzie pasowała nigdy wielka, rozłożysta, bogato zdobiona drewniana huśtawka, nawiązująca stylem do góralszczyzny lub rokoko.


Duże drewniane huśtawki wyglądają najlepiej
w rozległych ogrodach Fot. Ogrodosfera

Gdzie ustawić huśtawkę?

Wybór odpowiedniego miejsca w ogrodzie na huśtawkę jest niemal tak samo ważny jak wybór samej huśtawki. Osoby na co dzień zajmujące się aranżacją ogrodów radzą, aby właściciele szczególnie rozległych ogrodów skupili się na poszukaniu dla huśtawki miejsca zlokalizowanego blisko płotu, żywopłotu lub rozległego drzewa. Dzięki temu, konstrukcja będzie dobrze komponowała się z przestrzenią wokół. 

 

Ceny huśtawek ogrodowych

Najtańsze huśtawki ogrodowe dostępne są w cenach już od 250 zł i są to proste konstrukcje z rurek aluminiowych z siedziskami i daszkami zbudowanymi z poliestru. Nie są to jednak konstrukcje stabilne. Oczekując wyższej stabilności od huśtawki metalowej, musimy liczyć się z odpowiednio wyższym wydatkiem (optymalnie ok. 1000 zł).  Drewniane konstrukcje natomiast są zawsze dużo droższe. Najtańsze modele można tutaj nabyć za ok. 600/700 zł. Ceny rozłożystych, dwuosobowych, zabudowanych huśtawek drewnianych z daszkiem przekraczają niemal zawsze 2 tyś zł i mogą wynosić nawet, w zależności od rodzaju użytego drewna i sposobu, w jaki jest ono zaimpregnowane, ok. 4 tyś lub 5 tyś zł.


Zabudowane huśtawki drewniane osiągają najwyższe ceny. Fot. Ogrodosfera

Jeśli nie huśtawka, to co?

Ciekawą alternatywą dla ogrodowych huśtawek są ostatnimi czasy bujane kosze z miękkim wypełnieniem. Siedziska tego typu same w sobie są ozdobą ogrodu. Można ich szukać pod nazwami: kokon, bujak, fotel ogrodowy, kosz ogrodowy, hamak… Kosze można zawiesić na gałęzi, na belce od werandy lub na stelażu dołączonym do zestawu. W niektórych przypadkach, kosze są zastępowane leżankami lub swoistymi łóżkami. Do ich stelażu można dołączyć daszek, parasol lub czaszę.


Kosz bujany, z wypełnieniem z miękkiej poduszki. Fot. Ogrodosfera