Salon, kuchnia, łazienka - modne aranżacje z kamienia dekoracyjnego


Kamień we wnętrzu prezentuje się szlachetnie i elegancko, a ponadto wpisuje się w najgorętsze trendy. Coraz częściej pojawia się w domach, apartamentach, jak i mieszkaniach w bloku. Sprawdza się w salonie, hallu, a dzięki zwiększonej odporności na wilgoć i łatwości czyszczenia – także w kuchni i łazience.

O przewadze kamienia dekoracyjnego nad innymi okładzinami decyduje przede wszystkim jego faktura, zapewniająca intrygujący efekt przestrzenny. Przy umiejętnie zaaranżowanym oświetleniu, na ścianie pojawia się ciekawa gra światła i cienia – tak oryginalna, że z powodzeniem zastąpi inne dekoracje. To tłumaczy, dlaczego kamień dekoracyjny tak chętnie wybierają osoby projektujące wnętrze w stylu nowoczesnym czy minimalistycznym. Jednak zwolennicy stylu klasycznego i vintage również docenią reprezentacyjny charakter tej okładziny, wszakże marmury czy trawertyny od wieków zdobiły eleganckie rezydencje i pałace. Dziś ich dekoracyjna wersja jest powszechnie dostępna, a do tego trwalsza i wytrzymalsza niż naturalny pierwowzór. Mnogość faktur i odcieni – o jakiej nie śniłoby się Matce Naturze – pozwala dobrać wzór ściśle odpowiadający własnemu gustowi i podkreślający charakter pomieszczenia. Przykłady aranżacji z kamienia dekoracyjnego w różnorodnej stylistyce znaleźć można tu: http://www.stonemaster.pl/aranzacje

Wiele kolekcji naśladuje fakturę naturalnej skały – zarówno drobnych łupków, jak i ogromnych otoczaków. Większy wzór warto wykorzystać w przestronnym pomieszczeniu, np. dwukondygnacyjnym hallu lub salonie otwartym na kuchnię (jak na zdjęciu tytułowym prezentującym aranżację z wykorzystaniem kamienia dekoracyjnego Nebrasca Krem Stone Master), wówczas proporcje są zachowane. W nowoczesnej aranżacji, wśród prostych mebli, szkła i metalu – kamień stanowi przeciwwagę, zwrot ku naturze, wprowadzając ciepły, przytulny nastrój. Podobną funkcję pełni cegła ponadczasowa i klasyczna, szczególnie atrakcyjnie prezentująca się w odsłonie loftowej. Kuchnia w stylu industrialnym, z widocznymi elementami instalacji, prostymi, modułowymi meblami i bez widocznych dodatków prezentowałby się surowo, gdyby nie ceglane ściany wyłożone Loft Brick Stone Master:


Cegła dekoracyjna jest lekka, więc można nią pokrywać całe ściany, także nośne – a ten efekt jest bardzo pożądany w pomieszczeniach o wysokim stropie. Nie znaczy to jednak, że mieszkając w bloku, nie możemy sobie pozwolić na aranżację z wykorzystaniem kamienia – wręcz przeciwnie. W tej odsłonie najlepiej sprawdzi się okładzina jednobarwna, o drobnym wzorze, jak np. Livorno Sahara Stone Master. W rozświetlonym wnętrzu, utrzymanym w jednorodnej kolorystyce, oszczędnie dobrano dodatki – dzięki temu salon wydaje się przestronniejszy:


Kamień dekoracyjny z powodzeniem można stosować w każdym pomieszczeniu – także w sypialni, korytarzu i w łazience, ograniczeniem jest jedynie fantazja domowników. Umiejętnie zaaranżowany na jednej ścianie, pozwala wydzielić strefy: np. w łazience oddziela część toaletową od kąpielowej. Zwiększone parametry techniczne kamienia dekoracyjnego czynią go odpornym na działanie wilgoci i bardzo wytrzymałym – dlatego też stanowi bardzo atrakcyjną alternatywę dla płytek. Aranżacja z wykorzystaniem okładziny Roma Sahara Stone Master umiejętnie łączy fakturę kamienia i drewna – zgodnie z najnowszą modą:


Wierne odwzorowanie natury, a może swoboda wyboru wzorów i kolorów, nieosiągalnych w przyrodzie? Niezależnie od tego, którą wersję preferujemy, aranżacje z kamienia dekoracyjnego prezentują się niezmiennie bardzo atrakcyjnie – i to w każdym pomieszczeniu.