Czym się kierować wybierając toster?


Toster to popularne urządzenie kuchenne, dzięki któremu w kilka chwil jesteśmy w stanie przyrządzić prostą i smaczną przekąskę, jaką są tosty. Jakie parametry powinien spełniać tego typu sprzęt AGD, byśmy mieli pewność, że posłuży nam przez długi czas?

Moc

Parametr ten podawany jest w watach. Im jest ona większa, tym urządzenie będzie w stanie szybciej opiec pieczywo. W tosterach przeznaczonych do użytku domowego przeważnie waha się ona od 600 do 1500 W. Jeżeli chcemy zaopatrzyć się w model zamykany, wystarczy, że będzie mieć on moc na poziomie 700 W. Związane jest to z tym, że płyta grzewcza ma tu bezpośredni kontakt z pieczywem, co sprawia, że mniejsza ilość ciepła ulega rozproszeniu.

Obudowa

Wbrew pozorom, pełni ona funkcję nie tylko estetyczną. Tostery posiadające obudowę wykonaną z metalu są znacznie bardziej odporne na odkształcenia i uszkodzenia mechaniczne. Nie musimy obawiać się o jej nagrzewanie – niemalże wszystkie dostępne na rynku modele posiadają bowiem izolację, dzięki czemu utrzymywana jest ona w bezpiecznej temperaturze. Warto wydać nieco więcej i zainwestować w toster z obudową metalową – w przypadku plastikowej wystąpić może problem z nadtapiającą się lub odkształcającą obudową. Gdy zależy nam na efektownym, kuszącym oko rozwiązaniu, postawmy na model z obudową metalowa – szklaną lub kolorową, dopasowaną do barw dominujących w naszej kuchni. 

Zabezpieczenia 

W przypadku tosterów mamy do czynienia z wysoką temperaturą. Uszkodzone urządzenie tego typu może się przegrzać i wywołać pożar, w związku z czym bardzo często wyposażone jest ono w specjalny czujnik, który w razie awarii odłączy dopływ prądu. Dodatkowo, może być on wyposażony w funkcję zmiany koloru podczas opiekania pieczywa czy podświetlaną podstawę w trakcie pracy. 

Rodzaje tosterów 

Największą popularnością cieszą się tostery tradycyjne, do których pieczywo wkłada się od góry do specjalnych otworów. Najczęściej umożliwiają one jednoczesne opiekanie dwóch kawałków pieczywa, a w ich wnętrzu znajdują się elektryczne grzałki.

Drugim rodzajem tosterów są poziome, gdzie pieczywo kładzie się na ruszcie zlokalizowanym pomiędzy grzałkami. Zaletą tego typu urządzeń jest fakt, że na opiekaną kromkę położyć można np. ser czy wędlinę. Dają one spore możliwości kulinarne i świetnie sprawdzają się w roli kompaktowego zabezpieczenia dla piekarnika. Do ich wad zaliczyć można natomiast nieco większe gabaryty niż w przypadku tosterów tradycyjnych.

Na rynku spotkać można się również z tosterami zamykanymi, nazywanymi także opiekaczami, gdzie pieczywo ogrzewane jest przez przylegające do niego metalowe płyty. Do niektórych modeli dołączane są wymienne płyty grzewcze, dzięki którym przyrządzać można tu również gofry czy grillowane potrawy. Szeroki wybór wysokiej jakości tosterów znajdziemy na stronie: http://www.delonghi.com/pl-pl/produkty/kuchnia/sprzet-kuchenny/tostery.