Ile pieluch dla noworodka?


Ostatnie tygodnie ciąży to czas kompletowania wyprawki. Z córką wyprawkę miałam już gotową ok. 30 tygodnia ciąży. Było to moje drugie dziecko i dobrze wiedziałam czego mam się spodziewać. Choć muszę przyznać, że każde dziecko jest inne i nieraz można się zaskoczyć. Kompletując wyprawkę, musiałam podjąć decyzję dotyczącą chociażby zakupu pieluch. Dla wielu debiutujących mam tutaj zrodzi się dylemat, bo na początku nie bardzo wiadomo ile pieluch kupić dla noworodka. A bardzo wiele mam robi też zakupy przez Internet i chce zakupić większą ilość, aby zminimalizować koszty całej wyprawki.


Na rynku dostępne są pieluchy, które różnią się między sobą rozmiarem. Pomijam tutaj inne kwestie tj. cena czy chociażby marka pieluszek. Wielkość – rozmiar pieluchy zależy w dużej mierze do wagi dziecka. Mamy rozmiary:
- newborn (2-5 kg) oznaczone cyfrą 1,
- mini (3-6 kg) oznaczone cyfrą 2,
- midi (4-9 kg) oznaczone cyfrą 3,
- maxi (7-18 kg) oznaczone cyfrą 4, 
- junior (15-25 kg) oznaczone cyfra 5.
Oczywiście każda firma ma swoje indywidualne oznaczenia i możemy spotkać, chociażby rozmiar 4+. Ja oznaczenia spisałam z pieluch Dada newborn oraz premium.

Kompletując wyprawkę, będziemy brać pod uwagę przede wszystkim rozmiar newborn oznaczony 1 oraz mini oznaczony 2. Przeciętna wagą noworodka po urodzeniu to ok. 3,5 kg. Oczywiście jest to wartość uśredniona, gdyż rodzą się noworodki powyżej tej normy ok. 4 kg. Lekarz zazwyczaj podczas rutynowych wizyt przekazuje mamie orientacyjną wagę maluszka. Można się więc zorientować co do jego prawdopodobnej wagi.

Niemowlę w pierwszych dobach wypróżnia się bardzo często. Na początku jest to tzw. smółka. Ilość pieluszek jaką trzeba zużyć w pierwszym okresie życie dziecka jest tak naprawdę ogromna. Często trzeba będzie zmieniać pieluszkę. Potem ich ilość zmniejszy się do 4-5 dziennie. Mnie położna poleciła, aby zmieniać pieluszkę co 3 godziny (przed każdym karmieniem) i oczywiście po każdym wypróżnieniu. Jak karmiłam piersią, mała potrafiła wypróżnić się tuż po karmieniu. Tak więc dużo zależy od dziecka i jego indywidualnego rytmu. Przyjmuje się orientacyjnie, że noworodek zużywa ok. 10 pieluch na dobę. Tak więc jedną paczkę newborn 28 szt. zużyjemy w niecałe 3 dni. Do szpitala najlepiej wyposażyć się w 2-3 takie opakowania.

Co do wielkości... Dobre pieluszki dla noworodka to przede wszystkim takie, które nie będą ani za duże, ani zbyt małe. Dziecko musi czuć się z w nich komfortowo. Pieluszka przecież będzie mu towarzyszyła no stop. My zużyliśmy ok. 8-10 opakowań pieluszek newborn 1 w niespełna miesiąc. Potem przestawiliśmy się na rozmiar 2.


Na pewno nie warto kupować zbyt wielu pieluszek na zapas, nie znając skóry dziecka. Może np. się okazać, że maluszek ma bardzo wrażliwą skórę i ma skłonność do alergii. Będziemy musieli wówczas staranniej dobierać pieluchy. Nie mówiąc już o tym, że dziecko szybko wyrasta z określonego rozmiaru pieluchy.

Tak więc to, ile pieluch kupimy dla noworodka, zależeć będzie od kliku czynników. Jeszcze tak na sam koniec mała sugestia. Co zauważyłam, aby jak najlepiej dobrać rozmiar pieluszek, warto wziąć pod uwagę nie tylko wagę, ale również długość noworodka. Im dłuższe dziecko, tym większy rozmiar będziemy potrzebowali. Córeczka jest dość wysoka, więc szybko wskakiwała na wyższy rozmiar.   
 
Należy przy tym wspomnieć o praktycznym dodatku do zakupu pieluch, jakim jest kosz na pieluchy. Zużyte pieluchy możemy utylizować w miejscu, który zapewnia ochronę antybakteryjną, jak kosz na zużyte pieluchy - Kosznapieluchy.pl.