Projekt kominka - 6 najważniejszych zasad

Kominek to wspaniała ozdoba wnętrza, a zarazem doskonały sposób na dodatkowe ogrzewanie. Aby cieszyć się pięknem płonącego ognia we własnym domu, należy jednak dobrze zastanowić się nad tym, jaki rodzaj kominka zamontujemy, jakie będzie jego dodatkowe wyposażenie i czy ma on pełnić wyłącznie funkcję dekoracyjną, czy także praktyczną.


Funkcja kominka – dekoracja czy ogrzewanie?


Pierwszą istotną rzeczą, jaką należy rozważyć przed zainstalowaniem kominka, jest jego funkcja. W zależności od tego, czy będzie służył tylko jako dekoracja wnętrza, czy też za jego pomocą ogrzewane będzie mieszkanie, odmienny będzie sposób jego montażu. W przypadku kominków dekoracyjnych, w których jedynie od czasu do czasu planujemy rozpalić ogień, głównie dla efektu wizualnego, wystarczy wybrać odpowiednie miejsce i wykonać podłączenie do przewodu dymowego. Jeśli jednak kominek ma pełnić jednocześnie rolę dodatkowego ogrzewania, wiązać się to będzie z koniecznością wykonania odpowiedniej instalacji. Płaszcz wodny to sposób na wykorzystanie energii z kominka do ogrzewania wody, która przepływa przez wymiennik ciepła zlokalizowany nad paleniskiem. System DGP to nowoczesna instalacja rozprowadzająca ciepłe powietrze do różnych pomieszczeń za pomocą przewodów.  

Zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnego kominka, warto poznać często popełniane podczas używania tego urządzenia błędy. Na stronie http://domifikacje.pl/better-home/mieszczuchy-w-domu-z-kominkiem-jak-uczylismy-sie-zycia/ dowiesz się więcej na temat korzystania z kominka i znajdziesz wiele praktycznych porad.  

Komin a ściana konstrukcyjna

Warunkiem koniecznym do zainstalowania kominka jest obecność przewodu, za pomocą którego dym i spaliny odprowadzane będą poza obręb budynku. Komin może być wymurowany w pogrubionej ścianie lub złożony z gotowych segmentów, a następnie obmurowany. Gotowe systemy kominowe umożliwiają także stworzenie komina wolnostojącego, choć zazwyczaj ze względów konstrukcyjnych kominy takie łączone są ze ścianą zewnętrzną lub wewnętrzną. Lokalizacja kominka względem komina


Kominek musi znajdować się jak najbliżej przewodu kominowego. Rura odprowadzająca spaliny z paleniska do przewodu spalinowego nie powinna przebiegać pod kątem mniejszym niż 45 stopni; jej długość natomiast nie może przekraczać 1/10 wysokości komina. Z tego względu usytuowanie kominka w domu uzależnione jest od projektu i wszelkie modyfikacje planu mogą być problematyczne i kosztowne. 

Umiejscowienie kominka we wnętrzu 

Miejsce lokalizacji kominka, uzależnione od możliwości technicznych, warunkuje jego wielkość, kształt i wygląd. Tradycyjne kominki dostawiane do ściany często ustępują dziś miejsca nowoczesnym wkładom, wmurowywanym w filar lub ścianę. Takie rozwiązanie daje dużo więcej możliwości aranżacyjnych.Rodzaj wkładu

Kolejną rzeczą, nad którą należy się zastanowić, jest rodzaj wkładu. Poszczególne kominki różnią się od siebie mocą. Ta zaś musi być dopasowana do możliwości, jakie daje przewód kominowy. Kominki mogą być obudowywane, wmurowywane w ścianę lub wolnostojące. 

Wygląd kominka dopasowany do wnętrza 

Ostatnią zasadą projektowania kominka jest dostosowanie jego wyglądu do wnętrza. Warto kierować się zarówno wielkością, jak i stylem. W małych wnętrzach dobrze sprawdzą się nowoczesne kominki wkomponowane w lico ściany lub filara - w dużych pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na kominek dostawiony do ściany, obudowany w dowolnym stylu.

Projektując kominek, warto kierować się kilkoma podstawowymi zasadami: funkcją kominka, lokalizacją komina, wymogami dotyczącymi montażu przewodu spalinowego, odpowiednim doborem mocy, możliwościami aranżacyjnymi i wyglądem urządzenia.