Budowa domu energooszczędnego – krok po kroku


Marzy mi się budowa domu energooszczędnego, tak od zera, krok po kroku. Takiego, który ograniczy ilości zużywanej energii, zarówno w procesie ogrzewania, jak i samej wentylacji. Nie wiem, czy wiecie, ale szacuje się, że odpowiednie rozwiązania technologiczne mogą dać bardzo duże oszczędności nawet w granicach 30 – 50% wydatków, które poniesiono by w przypadku domów wybudowanych ogólnie dostępną metodą. Na razie budowa jest w sferze moich marzeń, ale zastawiam się czasem, jak wybudować dom energooszczędny, aby był tani i przyjazny przyszłym domownikom.


Krok pierwszy – Wybór lokalizacji budynku oraz jego projektu

Aby można było mówić, iż dany budynek jest budynkiem spełniającym wymogi energooszczędności, konieczne jest zastosowanie odpowiednich wymagań technologicznych jeszcze na etapie projektowania domu.

Okazuje się, że nie na wszystkich działkach można go wybudować. Podstawowe znaczenie ma lokalizacja oraz umiejscowienie budynku. Dom powinien korzystać z naturalnego źródła energii jakim jest słońce. Z powodzeniem można wykorzystać sąsiedztwo drzew. Pod warunkiem oczywiście, że są to drzewa liściaste, które gubią liście na zimę. Latem będą chronić obiekt przed nadmiernym nagrzewaniem, natomiast zimą i jesienią zapewnią dostęp do światła, energii słonecznej.  
To takie oczywiste, a jednak...

Przy naszym "starym" domu rosną duże drzewa i kiedyś nawet z wyrzutem pytałam męża, dlaczego część z nich nie wytniemy. Wtedy, mój do bólu cierpliwy M wyjaśnił mi, że latem drzewa osłaniają dom. Ja patrzyłam na to tylko przez pryzmat góry liści do sprzątania. Już wiem, jak bardzo się myliłam.

Nie bez znaczenia jest również szerokość działki. Idealna działka do budowy domu energooszczędnego musi posiadać szerokość co najmniej 25 metrów. Na działkach o mniejszej szerokości będzie trudno spełnić podstawowe zasady energooszczędności budynku. Nie zaleca się więc budowy domu na działce o szerokości około 20 – 16 metrów.

Ważne jest także samo usytuowanie budynku na działce. Front domu powinien znajdować się od strony wschodniej bądź też północnej.

Wybierając projekt domu nie należy kierować się tylko względami estetycznymi. Dom energooszczędny musi posiadać dość zwartą budowę. Idealne budynki niskoenergetyczne to takie, które przypominają duże bryły. Dzięki temu uzyskuje się właściwy stosunek powierzchni przegród zewnętrznych w porównaniu do kubatury ogrzewanego budynku. Niestety na rzecz oszczędności energetycznej konieczne jest zrezygnowanie z bardziej wyszukanych form architektury budynku.

Dom energooszczędny wyróżnia się wśród domów budowanych w tradycyjny sposób szczególną organizacją pomieszczeń w jego wnętrzu. Pomieszczenia, które potrzebują dużo energii (pomieszczenia mieszkalne, pokoje przeszklone) powinny być umiejscowione od strony południowej budynku. Strona północna jest natomiast zarezerwowana dla garderoby, pralni czy innych pomieszczeń gospodarczych. Dom niskoenergetyczny odznacza się występowaniem tzw. stref termicznych. 


Krok drugi - zapewnienie odpowiedniej  izolacyjności cieplnej

Dom energooszczędny, aby mógł spełniać swoją funkcje musi odznaczać się określonymi właściwościami izolacji termicznej zarówno ścian, dachu, ale również okien i drzwi. Pisałam Wam nie tak dawno o oknach pasywnych. Podłogi, ściany czy dach muscharakteryzować się odpowiednim współczynnikiem przenikania ciepła. Każda z przegród musi być odpowiednio uszczelniona. Fundamenty muszą być dobrze ocieplone, twarde i odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczn. Do wylania fundamentów świetnie sprawdzają się produkty Cemexu.

W budowie domu istotne znaczenie mają również ściany zewnętrzne, które idealnie, aby posiadały konstrukcję dwu- czy trójwarstwową. Należy eliminować wszelkie mostki termiczne, tak by zachowana była odpowiednia szczelność ścian. Okazuje się, że bardzo ważna jest  już sama stolarka okienna.
 

Krok trzeci - nowoczesne urządzenia

Dom energooszczędny nie może w pełni funkcjonować  bez określonych rozwiązań technologicznych, takich jak chociażby rekuperatorów, kolektorów słonecznych czy pomp ciepła. Każde rozwiązanie jest bardzo interesujące i tak naprawdę potrzebny byłby nowy wpis, aby dokładnie określić działanie poszczególnych urządzeń.   

Budowa domu energooszczędnego jest  prawdziwym wyzwaniem. Każdy kto decyduje się na taki krok musi mieć świadomość, że czeka go bardzo dużo pracy. Może mięć jednak pewność, że wysiłek się opłaci i w efekcie stworzy się swój wymarzony dom.