Skuteczna maść na odparzenia


Wbrew pozorom do odparzeń może dość nie tylko w okolicach pośladków, pupy niemowlaka. Odparzenia mogą pojawić się również na szyi czy pod pachami. W aptekach znajdziemy maści na odparzenia, które będą działały łagodząco na podrażnienia, a jednocześnie chroniły przed ich ponownym wystąpieniem. Jak jednak wybrać skuteczną maść?

Maść na odparzenia dla niemowlaka powinna:

-> być dostosowana do wieku dziecka
Kupując maść na odparzenia w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na przedział wiekowy. Najlepiej kupić taki produkt, który może być stosowany już od pierwszego dnia życia niemowlaka. Taka informacja znajduje się bezpośrednio na opakowaniu produktu i może być wyrażona oznaczeniem np. 0 +

-> posiadać określone właściwości
Maść na odparzenia powinna odznaczać się także szczególnymi właściwościami. Najlepiej jeśli działa w sposób łagodzący, co pozwoli ukoić objawy podrażnienia takie jak: zaczerwieniona skóra, wysypka czy chociażby nadżerki. Pożądane jest również działanie ochronne, tak aby w przyszłości nie dopuścić do odparzeń. Możemy wówczas taki kosmetyk stosować nie tylko w okresie pieluszkowego zapalenia skóry, ale również w codziennej profilaktyce przeciw podrażnieniom wrażliwej skóry.

-> odpowiedni skład
Dobrze wybierać produkty, które posiadają naturalny skład i nie zawierają parabenów, SLS czy PEG. Pożądany jest w składzie tlenek cynku, ze względu na jego właściwości gojące. Jedną z maści jaką możemy stosowań w przypadku odparzeń pupy u niemowlaka, jest kojąca emulsja z tlenkiem cynku Equilibra Baby. 97% składników jest naturalnego pochodzenia. Maść zawiera dodatkowo w swoim składzie:
- masło shea, które odżywia skórę,
- glicerynę pochodzenia roślinnego, działającą ochronnie,
- wyciąg z owsa i nagietka, działający kojąco,
- olej z otrębów ryżowych, nawilżający, natłuszczający i regenerujący,
- witaminę E, utrzymującą elastyczność skóry,
- olej ze słodkich migdałów, nawilżający i zmiękczający oraz
- aloes, działający nawilżająco oraz ochronnie.
Dodatkowo została przebadana na zawartość niklu w składzie. Nikiel jest jednym z najczęstszych alergenów pokarmowych i może zwyczajnie uczulić niemowlę. Warto więc wybierać takie kosmetyki, które go zwyczajnie nie mają.-> odpowiednio stosowana
Sam produkt jednak nie wystarczy, aby rozprawić się z problemem. Za nim go użyjemy musimy dokładnie oczyścić miejsce odparzenia. W miejscach odparzenia  mogą rozwijać się bakterie, zarazki. Pieluszka uniemożliwia dostęp świeżego powietrza i działa jak kompres. Czasami też w miejscu zakażenia występuje maź, o przykrej woni. Nie ważne czy odparzona jest pupa czy inna część ciała np. szyja, maść nie może być nakładana na zanieczyszczoną skórę, to rodzi ryzyko jeszcze innych powikłań.  Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym pozbyciu się problemu musimy bezwzględnie stosować się do tej zasady. 

Maść na odparzenia powinna być stosowana nie tylko w okresie, gdy pojawi się problem z zaczerwienieniem skóry, wysypką, ale również w okresie, gdy ze skórą jest wszystko porządku. Odpowiednia profilaktyka może uchronić przed odparzeniami, które niestety są bardzo bolesne dla maluszka. Swędzenie, pieczenie jest dość uciążliwe, więc warto dużo wcześniej zadbać o odpowiednią ochronę miejsc szczególnie narażonych na odparzenia.