Projekty domów funkcjonalnych – gdzie szukać i co brać pod uwagę?
Wybierając projekt budowy domu, w pierwszej kolejności musimy zwrócić uwagę na to by nasz nowy dom był funkcjonalny. Co to oznacza w praktyce? Rozkład pomieszczeń powinien nie tylko zapewniać wygodę i komfort użytkowania, ale również spełniać określone potrzeby naszej rodziny. Pytanie o funkcjonalność powinno być pierwszym jakie stawiamy sobie dokonując wyboru. A gdzie szukać takiego projektu i co konkretnie brać pod uwagę szukając takiego projektu?Funkcjonalne projekty domów online


Nie zawsze mamy możliwość wybrania się do stacjonarnego biura projektowego i spokojnego przejrzenia ofert. To wymaga czasu i przede wszystkim dłuższego zastanowienia. Idealnym rozwiązaniem jest więc przeglądanie projektów domów online w dowolnym czasie i w dogodnym dla nas miejscu. W sieci mamy bogaty wybór firm oferujących projekty domów online. Ważne jednak, aby dane biuro miało bogatą ofertę, popartą wieloletnim doświadczeniem we współpracy z uznanymi firmami projektowymi. Mamy wówczas gwarancję, że takie przedsiębiorstwo działając kilka lat na rynku wie, który projekt będzie jak najlepiej odpowiadał potrzebom jego przyszłych mieszkańców. 

Funkcjonalny dom – czyli jaki?


Kiedy wiemy, już gdzie szukać projektów domu warto sprecyzować nasze oczekiwania. Samo określenie dom funkcjonalny, nic nam nie powie. Każdy funkcjonalność będzie rozumiał w inny sposób. Dla jednego ideałem będzie dom parterowy z garażem, dla innego z poddaszem użytkowym. Możemy jednak w sposób ramowy określić, u jakich osób sprawdzi się dane rozwiązanie.


Źródło: Tooba.pl

Jeżeli weźmiemy pod uwagę typ budynku – dom parterowy sprawdzi się u rodzin z małymi dziećmi czy ludzi starszych. Brak schodów rozdzielających poszczególne poziomy pięter będzie udogodnieniem i niewątpliwie będzie wpływał na bezpieczeństwo i komfort poruszania się po domu. Dodatkowo młoda mama swobodnie będzie mogła przejść do kuchni czy pokoju, nie wnosząc i znosząc każdorazowo swoich pociech po schodach. Nie będzie potrzebny monitoring, gdy chce się zostawić dzieci w pokoju podczas drzemki. Niestety takie rozwiązanie wymaga posiadania większej działki i wpłynie również na koszty ogrzewania.  

Dom piętrowy sprawdzi się u osób, które posiadają małą lub średniej wielkości działkę. Piętra pozwalają na zapewnienie określonej prywatności oraz wygody. Dodatkową zaletą będzie również możliwość etapowego wykańczania mieszkania. To jest ważne zwłaszcza, gdy nie dysponuje się pełnymi funduszami lub  po prostu nie możemy się zdecydować , w jakim stylu urządzimy mieszkanie.

Nie bez znaczenia będzie również charakter pomieszczeń. W ostatnim czasie stały się modne takie rozwiązania jak aneks kuchenny, czy schody połączone z holem. Kuchnia otwarta na salon ma swoje wady i zalety. Pozwala na swobodne poruszanie się, umożliwia bezpośredni kontakt wzrokowy z osobami znajdującymi się obu pomieszczeniach, co niewątpliwie ułatwia integrację całej rodziny. Ale powoduje też, że zapachy będą rozprzestrzeniały się po całym domu. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się u osób, które nie lubią regularnie sprzątać. Bałagan w kuchni będzie dobrze widoczny w salonie, a co za tym idzie, wszelkie zanieczyszczenia z łatwością będą przenosiły się z jednego pomieszczenia do drugiego.
Źródło: Tooba.pl


Kolejną kwestią jest uwzględnienie pomieszczeń gospodarczych i umożliwiających przechowywanie. Wybierając zbyt mały dom, może się okazać, że nie będzie dość wystarczającej przestrzeni na przechowywanie odzieży, sprzęty domowego itp. Projekt domu o małej wielkości wymaga więc określonych umiejętności planowania takich aspektów. Wybierając projekt domu pod kątem funkcjonalności, musimy określić czy znajdują się w mim pomieszczenia pozwalające na przechowywanie (garderoby, spiżarnie, stryszki itp.) W dłuższej perspektywie czasu mieszkanie w domu, w którym brakuje takich elementów, może być bardzo męczące.

Wybierając dom piętrowy dobrze też zwrócić uwagę na ilość łazienek. Przynajmniej jedna łazienka, na danym piętrze jest konieczna dla zapewnienia wygody jej użytkownikom. W przypadku dużej rodziny warto również rozważyć podział łazienki na dwie części.  Dość funkcjonalnym rozwiązanie  jest także wydzielenie specjalnego pomieszczenia na pralnie i suszarnie.

Tak więc określenie czy dany projekt będzie funkcjonalny i w pełni wygodny wymaga rozważenia różnych aspektów i przede wszystkim poznania i określenia własnych potrzeb. Bardzo pomocne są w tym dostępne w bazach projektów wyszukiwarki, zawierające wszystkie możliwe parametry. Tym sposobem system sam wykluczy za nas projekty, które nie odpowiadają naszym oczekiwaniom. Trzeba też zawsze pamiętać, że nasze potrzeby będą zmieniały się wraz upływu czasu.