Drzewa i krzewy w ogrodzie – jakie wybrać i jak sadzić?Sadzenie roślin to ostatni etap zakładania ogrodu. Po wcześniejszym zaplanowaniu wystroju, pracach ziemnych, wykonaniu elementów architektury ogrodowej i przygotowaniu podłoża, przychodzi wreszcie czas sadzenia roślin. Aby twoja posesja wyglądała znakomicie, obok trawnika i rabatek kwiatowych, zaplanuj również drzewa i krzewy. Oto krótki poradnik, dzięki któremu właściwie przygotujesz podłoże oraz posadzisz rośliny.

Przygotowanie podłoża

Zanim zaczniesz sadzić rośliny, musisz odpowiednio przygotować podłoże. Zacznij od odchwaszczenia ziemi oraz jej dokładnego przekopania. Gleba powinna być wzruszona mniej więcej na głębokość dwóch szpadli oraz wzbogacona kompostem w dużej ilości oraz nawozem mineralnym. Tak przygotowana gleba stanie się idealnym podłożem dla większości roślin.

 

Wybór drzew i krzewów

Aby twoja posesja prezentowała się znakomicie, warto postawić zarówno na drzewa i krzewy iglaste, jak i te liściaste. Pierwsze będą utrzymywały swoją zieloną barwę również zimą, dzięki czemu ogród będzie prezentował się ciekawie o każdej porze roku. Z kolei drzewa i krzewy liściaste urozmaicą stylizację działki, ponieważ wraz z upływem kolejnych miesięcy, ich barwy będą się zmieniać.Do najpopularniejszych i najefektowniejszych iglaków wykorzystywanych w aranżacji ogrodów należą np. cyprysik lawsona, jodła koreańska, modrzew japoński, pis pospolity oraz wiele odmian sosen oraz świerków. Z kolei w przypadku drzew i krzewów liściastych efektownie prezentują się bukszpan, trzmielina, wierzba japońska, lilak, kalina koreańska czy jaśminowiec wonny. Kupując rośliny, jakimi obsadzisz swoją działkę, wybieraj egzemplarze nieuszkodzone bez przebarwień oraz nalotów.

 

Sadzenie

Po przygotowaniu podłoża oraz zakupie roślin, możesz wreszcie przystąpić do sadzenia. Warto pamiętać, że rośliny osiągające najwyższe rozmiary powinny znajdować się w tylnej części ogrodu, dzięki czemu nie będą przesłaniały światła tym mniejszym. Przystępując do nasadzeń pamiętaj także o zachowaniu odpowiednich odległości.Sadzenie rozpocznij od przygotowania otworu – powinien on być około 2 razy większy niż doniczka, w której znajdowała się sadzonka. Najpierw nasyp do dołka odrobinę żyznej ziemi, a następnie włóż sadzonkę wraz z ziemią, która znajdowała się w doniczce, a na koniec przysyp całość. Należy jednak pamiętać, aby uformować niewielki dołek, dzięki któremu woda opadowa będzie spływać w kierunku rośliny. Po posadzeniu należy obficie podlać drzewko lub krzew, co zwiększa szanse na ich przyjęcie się.

 

Pielęgnacja

Po posadzeniu roślin bardzo ważna jest ich pielęgnacja, zwłaszcza w pierwszym roku. Należy przede wszystkim wysypać korę bezpośrednio pod drzewem lub krzewem, która ograniczy rozwój chwastów, a także parowanie wody. Zabiegi wzbogacania podłoża nawozem można zacząć dopiero w kolejnym roku po posadzeniu.

Drzewa i krzewy efektownie urozmaicą wygląd twojego ogrodu i będą stanowiły piękne tło dla mniejszych roślin. Aby uzyskać świetny efekt, wybierając rośliny postaw na różnorodność odmian, dzięki czemu o każdej porze roku twoja posesja będzie prezentować się doskonale.