Jak ciekawie udekorować okno?Aranżacja okienna ma duży wpływ na estetykę całego pomieszczenia. Jeśli chcesz, aby okna w twoim mieszkaniu wyglądały znakomicie, sprawdź jak w nietuzinkowy sposób upiąć zasłony, ozdobić parapet czy zamaskować grzejnik. Te proste wnętrzarskie triki sprawią, że okno będzie wyglądało znakomicie, a przysłaniające je zasłony będą prezentowały się jak eleganckie kotary.

W oknach naszych mieszkań najczęściej można zobaczyć firany, zasłony lub różnego rodzaju rolety. Są one funkcjonalne, ponieważ zapewniają poczucie prywatności oraz pozwalają sterować światłem dziennym wpadającym do wnętrza. Warto jednak pamiętać, że aranżacja okienna pełni również funkcję dekoracyjną i nie należy się ograniczać jedynie do sztampowych rozwiązań. Jeśli chcesz, aby okna w Twoim domu wyglądały znakomicie, sprawdź jak w ciekawy sposób je ozdobić.


Opaski, sznurki i paski

Najłatwiejszym sposobem na nadanie aranżacji okiennej ciekawszego wyrazu, jest upięcie zasłon. Jeśli w twoim domu zasłony opadają z karniszy ku dołowi, w ten sposób możesz zupełnie odmienić stylizację. Jak upinać zasłony? Wystarczy przewiązać je np. za pomocą specjalnej opaski, dekoracyjnego sznurka czy paska podobnego materiału. Upięta zasłona może swobodnie opadać, albo być przypięta np. do ściany. W takim przypadku osiągniesz jeszcze elegantszy efekt, ponieważ zasłony w twoim oknie będą przypominały kurtynę. Co więcej zasłony możesz nawet efektownie ułożyć na karniszu, dzięki czemu materiał będzie spływał efektownymi kaskadami ku dołowi.

 

Makramy

Makrama to rodzaj widzącego kwietnika, wykonany za pomocą bawełnianego sznurka. Technika tych splotów znana jest od starożytności i nie wykorzystuje ona żadnych dodatkowych materiałów – drutów czy igieł – a jedynie najczęściej drewniane koraliki w celu ozdoby. Makramy znakomicie prezentują się zawieszone tuż przy wnęce okiennej, a szczególnie ciekawy efekt dekoracyjny uzyskasz, jeśli umieścisz w nich doniczki z pnączami np. bluszczem lub epipremnum złocistym, których to pędy będą mogły swobodnie opadać, tworząc dekoracyjne kaskady.
Makrama będzie prezentowała się szczególnie dobrze w zestawieniu z zasłonami np. lnianymi, utrzymanymi w naturalnej tonacji. Taki element dekoracyjny będzie idealnym dopełnieniem aranżacji wnętrz utrzymanych w stylu skandynawskim, a bliskość okna sprawi, że rośliny będą miały dobre warunki do wzrostu.Ukryj grzejnik

Pod oknami najczęściej ulokowane są także grzejniki. To rozwiązanie, mające zapewnić właściwą pracę systemu grzewczego, niestety niekorzystnie wpływa na estetykę aranżacji okiennej. Dlatego jeśli pod twoim oknem znajduje się grzejnik, możesz go zamaskować. Możesz postawić na specjalną obudowę lub maskownicę, która zakryje grzejnik. Elementy te są ażurowe, dlatego możliwa jest cyrkulacja nagrzanego powietrza. W sprzedaży dostępne są obudowy, które mają formę siedziska, na którym w chłodne dni będziesz mógł przysiąść.

Innym sposobem na ukrycie grzejnika jest przystawienie do niego konsolki lub niewielkiej ławeczki. Będziesz mógł na nich poustawiać np. kwiaty oraz ciekawe akcesoria, które pozwolą chociaż częściowo zamaskować kaloryfer. W efekcie całość będzie prezentowała się znacznie lepiej.