Jak zostać rodzicem zastępczym w SOS Wioski Dziecięce?


Mimo dużego postępu współczesnej medycyny nie każdy może zostać rodzicem w sensie biologicznym. Dla wielu osób jest to nieopisany dramat, bo czują, że ich życie jest nie pełne. Warto jednak pamiętać, że jako rodzic można się realizować również w sensie „duchowym”. Takie możliwości stwarza adopcja czy bycie rodzicem zastępczym np. w SOS Wioski Dziecięce. I dziś krótko opiszę jak zostać rodzicem zastępczym i jak to wygląda w praktyce.

Co trzeba zrobić, aby zostać rodzicem zastępczym?

Rodzicem – wychowawcą w SOS Wiosce Dziecięcej może zostać zarówno osoba samotna, jak i będąca w związku małżeńskim.  Co ważne posiadanie dzieci lub ich brak nie stanowi przeszkody w podjęciu się tej roli. Wymagane jest również od kandydata posiadanie co najmniej średniego wykształcenia.  Przyszli rodzice zastępczy są zobligowani do ukończenia specjalnego kursu na rodziców zastępczych oraz 3-miesięczną praktykę w SOS Wiosce Dziecięcej. Dodatkowo zachęca się takie osoby do podejmowania studiów na kierunkach pedagogika czy psychologia. Wszystko to ma pomóc z codzienny funkcjonowaniu i zrozumieniu emocji małego człowieka, który potrzebuję miłości, stabilizacji i bezpieczeństwa. Warto pamiętać, że bycie rodzicem to dużo odpowiedzialność. Same chęci nie wystarczą, trzeba być również odpornym na stres, posiadać umiejętność rozwiązywania problemów dzieci. Cenione jest również określone wyczucie i empatia.

Jak wygląda praca rodzica zastępczego?

Warto jeszcze uświadomić sobie, jak wygląda od strony praktycznej bycie rodzicem zastępczym. Rodzice zamieszkują na terenie wioski wraz ze swoimi podopiecznymi w jednym z kilkunastu domków. Funkcjonowanie takiej rodziny tak naprawdę niczym nie różni się od zwykłej rodziny biologicznej. Wykonywane są typowe czynności życia rodzinnego: wspólne śniadania, wyjście dzieci do szkoły, odrabianie lekcji. Jedyna różnica to ilość dzieci. Rodzic zastępczy wychowuje pięcioro, sześcioro, a nawet siedmioro dzieci. Całą trudność polega na tym, że każdemu dziecku trzeba poświęcić swój czas i troskę, tak aby zapewnić jak najlepsze warunki do ich rozwoju. Oczywiście dla każdej rodziny przydzieleni są asystenci rodzinni, którzy pomagają rodzinie w prowadzeniu domu.

Osoby będące rodzicami zastępczymi za swoją pracę wychowawczą otrzymują wynagrodzenie oraz stawki na dzieci (ubranie, wyżywienie, transport, leczenie,)  pieniądze, które mają do dyspozycji na miesiąc. Suma jest uzależniona zarówno od ilości, jak i wieku samych dzieci. Rodzic zastępczy musi rozliczać się co miesiąc z poniesionych wydatków.

Realizowany jest model, gdzie mama jest zatrudniona w Wiosce SOS na pełnym etacie, natomiast ojciec pracuje na zewnątrz na część etatu. Za każdy przepracowany miesiąc w SOS Wiosce Dziecięcej przysługuje jeden dzień wolny. Rodzice mogą również skorzystać z 26 dni urlopu w ciągu roku. W tym czasie dziećmi opiekują się asystenci rodziny.

Na stronie SOS Wioski Dziecięce można znaleźć szczegółowe informację dotyczące rekrutacji oraz warunków, jakie trzeba spełnić, aby zostać rodzicem zastępczym.