3 mity na temat telewizji, które nie do końca są prawdą


Choć od kilkudziesięciu lat telewizja to nieodłączny element codzienności to wciąż wiele osób ma do niej bardzo negatywny stosunek. Przyczyną takiego stanu rzeczy nie są złowieszcze zamiary telewizji i osób odpowiedzialnych za jej działanie, ale jej nieprawidłowe użytkowanie. I to ono przyczyniło się do powstania 3 mitów, które nie do końca są prawdą.


Dzieci nie powinny oglądać telewizji

To stwierdzenie tylko po części jest zgodne z rzeczywistością. Telewizja sama w sobie nie jest dla maluchów szkodliwa. Negatywnie wpływa za to jej nadmiar. Wielu rodziców popełnia zasadniczy błąd i traktuje maraton bajek jak darmową nianię. Nie tędy droga. Telewizja może mieć bardzo dużą wartość edukacyjną! Wystarczy wybierać dla pociechy programy i bajki, które będą dostosowane do jej wieku i pozwolą jej zdobyć wiedzę z wielu dziedzin. W ofertach dobrych operatorów, np. https://telewizjaswiatlowodowa.pl pojawiają się kanały dedykowane najmłodszym – Da Vinci Learning lub MiniMini+ – w których na próżno szukać przepełnionych agresją i wulgarnym językiem kreskówek. Dominują za to programy podróżnicze, naukowe i bajki uczące maluchy podstaw języków obcych, liczenia i czytania.

Telewizja to tylko bezwartościowa rozrywka

Mit, który chyba jest jedną z największych bolączek wszystkich większych stacji. Oczywiście, niezaprzeczalnie są stacje, których ramówka obfituje w programy na niezbyt wysokim poziomie, ale nie można generalizować. Podobnie jak w przypadku tematu „dzieci i telewizja” zanim wygłosi się taką opinię warto dobrze przeanalizować program poszczególnych stacji. Przykładem jest ogromny rozwój oferty programów popularnonaukowych. Obecnie sympatycy zdobywania wiedzy w zaciszu domowym mogą oglądać programy o tematyce przyrodniczej, geograficznej, historycznej, a nawet… fizyczno-chemicznej! Jak więc widać, w telewizji można obejrzeć serial paradokumentalny, ale też sporo się z niej dowiedzieć.

Telewizja ogłupia

Pogląd, który najczęściej wygłaszają przedstawiciele starszych pokoleń. Być może to przeświadczenie wynika z tego, że jeszcze kilka dekad temu można było oglądać tylko 2-3 kanały. Dzisiejsze bogactwo programów powoduje, że telewizja jak najbardziej sprzyja rozwojowi zainteresowań. Przykładem mogą być nie tylko wspominane już kanały popularnonaukowe typu Discovery, Nat Geo Wild czy History, ale także inne programy. Przykładowo, fani sportu mogą śledzić ulubione dyscypliny sportowe oraz podziwiać osiągnięcia polskich i zagranicznych sportowców na kanałach typu Eurosport czy Eleven. Z kolei kinomaniacy znajdą coś dla siebie w ofercie kanałach specjalizujących się w emisji seriali i filmów na najwyższym poziomie, np. HBO, Canal+, Ale kino+, AMC, czy CBS Europa. Rozwój telewizji ostatnich latach zaowocował także pojawieniem się programów dedykowanych wielbicielom gotowania, religii, giełdy i biznesu oraz motoryzacji.