Zakup mieszkania od dewelopera w praktyce


Własne mieszkanie to marzenie nie jednej rodziny. Nie ważne czy jesteśmy młodym małżeństwem, singlem czy rodzicami z dziećmi, każdy marzy o swoim miejscu na ziemi. Istnieją różne możliwości pozyskania mieszkania, rynek pierwotny czy wtórny Bardzo często jednak decydujemy się na zakup mieszkania prosto od dewelopera. Tak decyzja daje dużo większe możliwość personalizacji mieszkania i decydowania o jego  wykończeniu, niż zakup używanego mieszkania z drugiej ręki. Jak jednak wygląda zakup mieszkanie od dewelopera w praktyce?

Wybór lokalizacji

Pierwszym krokiem zakupu mieszkanie jest wybór lokalizacji. Nie szukamy danej firmy mieszkaniowej, a raczej osiedla, które będzie miało dla nas dogodną lokalizację.  Po krótkim rozeznaniu będziemy mieć rozeznanie w danych inwestycjach w naszym mieście. 

Sprawdzamy dewelopera

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy. Musimy sprawdzić dewelopera, czy jest podmiotem wiarygodnym, czy jest wypłacalny, czy jego inwestycje cieszą się dobrą opinią, czy mieszkania oddawane są na czas kupującym. Przeprowadzenie małego prywatnego śledztwa może się okazać niezbędne, jeśli chcemy uniknąć poważnych kłopotów w przyszłości.  Np. Delweloper Wan SA bez problemu udostępnia istotne dokumenty tj. standardy inwestycji, wyciąg z KRS, księgi wieczyste na swojej stronie  www.apartamentywielicka.pl

Sprawdzamy inwestycję

Pamiętajmy że zazwyczaj nie będziemy mogli  obejrzeć inwestycji w sposób realny. Mieszkania sprzedawane są z dużym wyprzedzeniem zanim zostaną oddane oficjalnie do użytku kupujących. Możemy jednak obejrzeć plany i na podstawie takich danych jak dokładna lokalizacji danego mieszkania wybrać te, które będzie spełniało nasze wymagania. 

Podpisujemy umowę przedwstępną

Oczywiście prawa  rynku umożliwiają nam negocjację z deweloperem w sprawie konkretnego mieszkania. Niektórzy deweloperzy mogą być bardziej lub mniej elastyczni w tym zakresie, ale zawsze warto próbować swoich sił zwłaszcza, że stawka jest bardzo duża. 

Podpisujemy umowę ostateczną

Odbierając mieszkanie podpisujemy umowę ostateczną. Odbywa się to u notariusza, po tym jak mieszkanie będzie już gotowe do odbioru. Jeśli zaciągamy kredyt, po zakończeniu transakcji jesteśmy zobligowani do tego, aby złożyć wniosek o założenie księgi wieczystej oraz wpisanie hipoteki na rzecz banku. Należy także bezzwłocznie ubezpieczyć nieruchomość od ognia oraz innych nieprzewidzianym zdarzeń losowych.