Ile kosztuje budowa domu?


Posiadanie własnego domu jednorodzinnego to marzenie nie jednej z par. Przytulny salon, duża kuchnia czy wygodne sypialniane pokoje tworzą miejsce, do którego chce się wracać. Budowa domu jest jednak prawdziwym wyzwaniem. Jeszcze przed jego rozpoczęciem warto oszacować koszty prac i odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie koszty trzeba będzie ponieść, aby już w trakcie budowy uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.


Koszt orientacyjny a kosztorys budowy domu

Chcąc sprawdzić, jaki będzie koszt budowy domu, musimy wybrać projekt domu. To na jego podstawie dokonywane są obliczenia. Może to być projekt budowlany, a więc ten, który jest składany łącznie z wnioskiem o pozwolenie na budowę, bądź też bardziej szczegółowy projekt wykonawczy. Samemu trudno będzie nam określić potencjalne koszty, dlatego możemy skorzystać z dwóch wyjść: zadowolić się orientacyjnymi danymi bądź też zamówić dokładny kosztorys inwestorski.

Koszty orientacyjne są określane przy projekcie i dostarczają nam informacji o wskaźnikowych kosztach budowy. Podawany jest koszt stanu surowego zamkniętego, który dotyczy budynku posiadającego ściany, stropy, ścianki działowe, schody, dach oraz okna i drzwi. Istotny jest jednak koszt stanu deweloperskiego, czyli budynku, który jest całkowicie wykończony z zewnątrz i ma ocieplony dach, rozprowadzone instalacje, ściany gotowe do malowania. Koszty stanu deweloperskiego nie obejmują jednak kosztów zamontowania urządzeń np. pieca.


Należy jednak pamiętać, że podawane ceny są cenami netto i mają charakter typowo orientacyjny. Wylicza się je metodą wskaźnikową. Same kwoty są zależne od wielu czynników takich jak np. wybór materiałów, otrzymanych rabatów, kosztów robocizny, czy transportu materiałów budowlanych na miejsce budowy.

Kosztorys inwestorski jest dokładniejszy. Można zamówić go łącznie z projektem bądź zlecić jego wykonanie specjaliście (kosztorysantowi). Ta druga opcja jest zdecydowanie droższa i może wynosić nawet ok. 1 tys. zł. Kosztorys inwestorski zdecydowanie ułatwia szczegółowe zaplanowanie budżetu budowy domu, pozwala również na swoistą kontrolę kosztów oraz weryfikację w przyszłości poszczególnych etapów budowy. Dzięki znajomości kosztów inwestorskich z łatwością można również wystąpić do banku o odpowiednią kwotę kredytu.

Przykładowy koszt budowy domu

Jeżeli zależy nam na wybudowaniu domu po jak najniższych kosztach, warto wybrać projekty domów, które są oznaczone jako tanie w budowie. Ich cena waha się w granicach 150 – 200 tys, za stan surowych oraz 230 - 280 tys. zł za stan deweloperski. I tak przykładowo wybudowanie:
- domu w granicach 115 m2 zabudowy, z wiatrołapem, holem, kuchnią, spiżarnią, salonem z jadalnią, gabinetem, garderobą, pomieszczeniem gospodarskim, 2 łazienkami, 3 pokojami oraz garażem kosztuje: stan surowy zamknięty: 163,5 tys. zł, stan deweloperski: 260 tys. zł.