Świąteczne dekoracje – kupić czy zrobić samemu?


Atmosfera grudniowych świąt gości w sklepach na długo przed ich nadejściem. Kusząca feeria barw, połyskujących zdobień i typowych świątecznych motywów zachęca do wyboru dekoracji, którymi przystroimy nasze wnętrza. Czy warto kupować gotowe ozdoby świąteczne, czy lepiej przygotować je samodzielnie?

 

Wszystko pod ręką

W dekoracje świąteczne możemy wyposażyć się na długo przed Bożym Narodzeniem. Co ciekawe, znajdziemy je niemal wszędzie – w galeriach handlowych, sklepach home&garden, supermarketach i marketach budowlanych. Bombki, zawieszki, lampki choinkowe, girlandy, figurki, łańcuchy i wieńce dostępne są w pełnej gamie rozmiarów i barw, a ich zróżnicowanie stylistyczne pozwala na łatwe znalezienie podobających nam się ozdób.

Gotowe dekoracje ze sklepu

Zakup gotowych dekoracji nie zawsze wiąże się z dużymi kosztami, a pozwala zaoszczędzić czas na samodzielnie przygotowywanie ozdób. Decydując się na jeden ze sklepowych zestawów, nie możemy jednak liczyć na jego unikalność – takie same dekoracje z pewnością znajdą się także winnych domach.

O ile jednak trudno zrezygnować z zakupu ozdób świetlnych, szczególnie lampek choinkowych, o tyle inne świąteczne ozdoby można wykonać samemu niewielkim nakładem czasu i siły. Warto w tym celu wykorzystać gotowe produkty, jakie w niskiej cenie oferuje najbliższy sklep budowlany lub supermarket. Dzięki nim przygotujemy oryginalne kompozycje, które uświetnią świąteczną atmosferę.


Jak stworzyć własne dekoracje świąteczne?

Różnorakie zawieszki sprzedawane w kompletach lub pojedynczo, podobnie jak bombki czy łańcuchy, możemy wykorzystać nie tylko do przystrojenia choinki. Przygotujemy z nich efektowną dekorację okna albo ściany. Gotowy łańcuch może stać się jedynie bazą dla bardziej wyszukanej girlandy, a gładkie bombki formami, które sami udekorujemy i połączymy np. w wieniec. Wykorzystanie gotowych produktów, nawet jeśli chcemy je zmodyfikować, sprawi, że przygotowanie interesujących kompozycji zajmie nam mniej czasu, a jednocześnie da satysfakcję z samodzielnej pracy.

Półprodukty to tworzenia ozdób świątecznych

Najbardziej oryginalne dekoracje świąteczne powstaną wtedy, gdy zrobimy je od podstaw. Wymaga to nakładu sił i czasu, zgromadzenia odpowiednich materiałów, np. styropianu, drewna czy kartonów, oraz narzędzi, jednak daje gwarancję, że ozdoby będą niepowtarzalne.


Formy z wybranych surowców przygotujemy samodzielnie, ale również w tym wypadku z pomocą przychodzi sklepowa oferta. Znajdziemy tu różnorodne półprodukty gotowe do samodzielnego wykończenia, a także niezwykle dużo dodatków, które mogą przydać się podczas pracy. Wstążki, tasiemki, kokardki, brokat, cekiny, koraliki, filcowe aplikacje czy sztuczny śnieg dają nieskończenie wiele możliwości przygotowania własnych ozdób.

Zarówno gotowe świąteczne zestawy, jak i dekoracje stworzone samodzielnie dodadzą bożonarodzeniowej aranżacji wnętrza uroku. Jeśli zależy nam na oryginalności i niepowtarzalności kompozycji, sięgnijmy po dostępne w sklepach produkty i wykorzystajmy je w nieszablonowy sposób.