Jakie wybrać meble do kuchni?


Kuchnia to serce nie jednego domu. Gdy jest piękna i funkcjonalna potrafi służyć na długie lata. Zakup mebli kuchennych to zadanie wymagające podjęcia przemyślanych decyzji. Oferta frontów meblowych dostępnych na rynku jest bardzo duża. Różnią się między sobą zarówno materiałem, z jakiego są wykonane, samą konstrukcją, jak i stylem czy kolorystyką. Jak więc wybrać odpowiednie meble do kuchni? Czym się kierować podczas podejmowania decyzji? Które rozwiązania będą dla nas trwałe, a zarazem przystępne cenowo?


Meble kuchenne – na co zwracać uwagę przy wyborze?

Wysokie temperatury, duża wilgotność powietrza czy używanie ostrych przedmiotów wpływa na trwałość kuchni. Kuchnia to nie tylko miejsce do przygotowywania oraz spożywania posiłków, dla większości to także pomieszczenie, będące miejscem spotkań całej rodziny. Chwile spędzone przy wspólnym stole cementują wzajemne więzi. Kuchnia bardzo często pełni również funkcję reprezentatywną, zwłaszcza kiedy jest połączona w formie aneksu z salonem. Musi być estetyczna.

Kolejna kwestia to miejsce zakupu. Kiedyś wybór salonu meblowego był bardziej ograniczony. Dziś to czy zdecydujemy się na zakup w salonie stacjonarnym, czy przez internet jest już kwestą drugorzędną. W sieci znajdziemy również bogatą ofertę mebli kuchennej. Doskonale widać to na podstawie sklepu Księga Mebli - www.ksiegamebli.pl, gdzie znajdziemy kilkanaście różnych propozycji mebli do naszej kuchni.


Meble na wymiar czy samodzielnie skomponowane?

Ze względu na to, że kuchnie mogą posiadać bardzo zróżnicowane wymiary, idealnym rozwiązaniem są meble kuchenne wykonane na wymiar lub zakup mebli kuchennych w formie gotowych segmentów, które można dowolnie połączyć. Duża ilość szafek w różnych rozmiarach oraz elementy dodatkowe pozwolą na stworzenie wymarzonej kuchni. Obecność skosów czy niestandardowe rozmiary kuchni nie stanowią ku temu przeszkody. Zawsze można stworzyć wnętrze, które będzie komfortowe w użytkowaniu. Poza tym zakup mebli w formie gotowych segmentów jest dużo tańszym rozwiązaniem. Sprawdźcie sami, jak wiele jest szafek segmentowych, które można dowolnie połączyć o tutaj…

Drewno czy płyty MDF?

Fronty z płyty MDF to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań, stosowanych przy produkcji mebli kuchennych. Płyta MDF pozwala na wykonywanie różnorodnych kształtów drzwiczek przy zachowaniu pożądanych właściwości mechanicznych. Fronty wykonane z płyty MDF posiadają bogatą kolorystykę. Mogą mięć jednolite barwy lub imitować określone wzory np. słoje drewna. Dużą popularnością cieszy się lakierowana wersja frontów, wykonanych na bazie płyty MDF w macie bądź pełnym połysku. Meble wykonane z drewna, mimo że trwalsze i bardziej naturalne są również bardzo drogie. Drewno też wymaga określonej pielęgnacji. Jest to inwestycja na długie lata i większość woli zapłacić mniejsze pieniądze, aby za kilka lat móc wymienić kuchnię, bez wyrzutów sumienia.


Funkcjonalność mebli kuchennych

Meble kuchenne to nie tylko wygląd, to również funkcjonalność. Szafki powinny być z jednej strony pojemne, tak, by mogły pomieścić niezbędne akcesoria, z drugiej jednak strony, powinny ułatwiać dostęp do najgłębszych zakamarków mebli, tak, aby bez problemu wyciągnąć potrzebne naczynia czy artykuły spożywcze. Bardzo cenionym rozwiązaniem jest system samodociągu, dzięki czemu szuflady płynnie i cicho się zamykają.

Tak naprawdę wybór konkretnego rodzaju mebli kuchennych uzależniony jest od potrzeb danej osoby. Nie każdy ceni funkcjonalność, skupiając się na kwestach estetycznych. Mimo wszystko warto zadbać, by dobrze czuć się w swojej kuchni.