Na co zwrócić uwagę wybierając projekt domu?


Własny dom jest dużym wyzwaniem. Duży nakład pracy oraz masa decyzji do podjęcia to tylko niektóre aspekty budowy domu. Jedną z pierwszych decyzji, po oszacowaniu kosztów i lokalizacji, jest wybór odpowiedniego projektu budynku. Na rynku jest masa gotowych projektów, więc nic dziwnego, że wiele osób gubi się w swoich decyzjach. Nie wiedzą czego wymagać od projektu ani co należy wziąć pod uwagę przy jego zakupie.

Dom parterowy czy z poddaszem?

Domy parterowe wymagają posiadania większej działki, co jest znacznym ograniczeniem dla większości inwestorów. Ze względu na charakter bryły budynku budowa domu jest jednak krótsza niż domu piętrowego. Wszystkie pomieszczenia znajdują na jednym piętrze. Nie ma więc schodów, które by utrudniały poruszanie się dzieciom czy osobom starszym. Do budowy domu z poddaszem wystarczy mniejsza działka, możemy więc zaoszczędzić na koszta związanych z jej zakupem. Dodatkowo mamy wyraźny podział na strefę dzienną oraz nocną. Poddasze mieszkalne gwarantuje również pomieszczenia o unikatowych kształcie i charakterze. Skosy nadają wnętrzu określonego stylu i dają duże możliwości w kwestiach wykorzystania, chociażby belek stropowych. Warto również pamiętać o kosztach. Budowa domu parterowego jest dużo droższa niż budynku z poddaszem.Estetyka czy funkcjonalność?

Większość przyszłych posiadaczy domów jednorodzinnych wybiera swój wymarzony dom, kierując się tylko i wyłącznie estetyką. Jednakże to że projekt jest ładny, nie oznacza, że dom będzie w pełni funkcjonalny. Może się w przyszłości okazać, że budynek jest zbyt mały i nie posiada wszystkich niezbędnych pomieszczeń np. spiżarki czy dodatkowej łazienki. Dom musi więc spełniać swoją funkcję. Jest to niezbędne, aby dobrze się w nim mieszkało. Podziw otoczenia to już sprawa drugorzędna. 


Na początku warto więc dokładnie przeanalizować ilość poszczególnych pomieszczeń i ich rozkład. Jeżeli planujemy posiadanie rodziny 2+2 polecam, aby szukać projektu, gdzie przynajmniej 3 sypialnie znajdują się na jednym poziomie. Przy małych dzieciach jest to niezwykle komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza że rodzice w nocy nie będą musieli biegać na drugie piętro. Dobrze też, gdy dodatkowy pokój znajduje się bezpośrednio przy kuchni. Młoda mama bez problemu będzie mogła położyć maluszka na drzemkę i zająć się gotowaniem obiadu. Posiadanie pokoju gościnnego na oddzielnym piętrze pozwoli również na zachowanie pewnej prywatności, zarówno dla członków rodziny, jak i samych gości. Oczywiście nie należy przesadzać w drugą stronę, pamiętając o tym, że będziemy musieli również ten dom utrzymać. Dobrze jest także gdy, oprócz kuchni, jadalni, salonu, pokoi oraz łazienki projekt zawiera:
kotłownię — zwłaszcza jeśli myślimy o własnym ogrzewaniu spiżarnię
garderobę — miejsce do przechowywania jest podstawą
pomieszczenie gospodarcze – chyba że bierzemy pod uwagę projekty domów z garażem,
garderobę – jeśli zależy na ograniczeniu mebli do przechowywania ubrań.

Zatem pamiętajmy, wybierzmy projekt domu na miarę swoich możliwości oraz potrzeb. Najlepiej wybrać taki, który posiada optymalną powierzchnię dostosowana do ilości osób w naszej rodzinie.

zdjęcia projektów: www.novio.pl