Co powinno znajdować się w typowej wyprawce dla dziecka?


Przyjście na świat dziecka zawsze wiąże się z przygotowaniami. Zwłaszcza mamy szaleją na punkcie wszystkiego co może się przydać w opiece nad nowonarodzonym maleństwem. Samo przygotowanie pokoju, wybór łóżeczka czy akcesoriów ma duże znaczenie. Do tego dochodzi skompletowanie wyprawki dla dziecka. Łatwo zagubić się w szale zakupów i w efekcie kupić zbyt dużo par bucików, śpioszków czy śliniaków. Różnorodność i ogrom wzorów nie ułatwia zadania. Co zatem wchodzi w skład typowej wyprawki dla dziecka?


Pierwsze dni życia

Samo hasło: wyprawka dla dziecka, kojarzy się większości osób z wszystkimi niezbędnymi rzeczami dla nowonarodzonego maleństwa. Kiedyś wyprawka ograniczała się do odzieży. Dzisiaj to znaczenie zostało zmodyfikowane. Dlatego też nie ma się co dziwić, gdy oprócz ubranek zestaw będzie zawierał butelki czy smoczki.

Jednak w pierwszych dniach życia, najważniejsze dla noworodka są ubranka, które nie będą ograniczać jego ruchów. Wygodne i wykonane z naturalnych tkanin, muszą zapewniać ciepło maleństwu. Aby ułatwić sobie życie, warto wybrać rzeczy, które nie posiadają dodatkowych klipsów, guzików czy metalowych zapięć. Proste bawełniane śpioszki, łatwo wrzucić do pralki i nie wymagają prasowania. Oszczędność czasu i pracy gwarantowana.


Śpioszki to najbardziej praktyczne i wygodne produkty odzieżowe, jakie można kupić dla noworodka. Dziecko, w ciągu pierwszych kilku miesięcy, może je nosić zarówno w dzień, jak i w nocy. Nie warto przejmować się rozmiarami. Sklepy z artykułami dla niemowląt oferują  ubranka, które są szyte zgodnie z wiekiem dziecka. Dla najmniejszych osesków stosuje się zazwyczaj śpioszki, które są przeznaczone dla dzieci od pierwszego miesiąca do 3 miesiąca. Dziecko rośnie szybko w pierwszych latach swojego życia, dlatego trzeba się przygotować na częste wymiany ubranek.
Łatwe w użyciu są ubranka z napami, które szybko się zapina. Z kolei dziecięce sweterki czy koszulki zapewniają dodatkową warstwę okrycia dla dziecka w chłodne dni. Większość dzieci nie lubi sweterków wciąganych przez głowę. Dlatego lepiej jest wybrać rozpinane modele. Dobrze zaopatrzyć się w co najmniej sześć śpioszków lub kaftaników. Dzieci łatwo się brudzą i ulewają, więc rodzice muszą przygotować się na częste przewijania.


Nowonarodzone dzieci łatwo tracą ciepło, dlatego też warto zakupić kombinezon na zimniejsze dni albo ciepłą kurteczkę. Jednak trzeba pamiętać, żeby nie zakładać zbyt dużej ilości odzieży. Nie dosyć, że dodatkowe warstwy krępują ruchy, to maleństwu może grozić przegrzanie.

Niezbędny jest także miękki kocyk aby owinąć dziecko. Dwa lub więcej lekkich bawełnianych koców lub otulaczy jest lepszych niż jeden grubszy koc, ponieważ noworodki mają trudności z kontrolowaniem temperatury ciała.

Rzeczy do łóżeczka

Kołdry i poduszki nie są zalecane dla dziecka, które nie ukończyło jeszcze pierwszego roku życia. Bawełniane prześcieradła i koce są lepsze ponieważ utrzymują odpowiednią temperaturę dziecka. Można po prostu okryć dziecko kocykiem kiedy ma zimne stópki lub rączki. Jeśli dziecko śpi w gondoli lub w koszu Mojżesza, można dokupić specjalne prześcieradła i koce o rozmiarach pasujących do tego typu posłania.

Niektóre mamy stosują kołysanie jako metodę pomagającą zasnąć dziecku. Wystarczy użyć bawełnianego kocyka, w którym owijamy malucha, tak aby można było pociągać za rogi koca. Kołysanie pozwoli dziecku poczuć się bezpiecznie i szybciej zasnąć. Niektóre maluchy potrafią się wiercić w nocy, zrzucając kołderkę z ciała. Warto pomyśleć o śpiworkach, które są odpowiednio dostosowane do pory roku. Latem lepiej wybierać cienkie a zimą grubsze. Ważne jest aby nie łączyć śpiworka z kocem albo kołderką. Narażamy dziecko na przegrzanie organizmu. 

Niezbędne dodatki dla noworodka - c.d wyprawki dla dziecka

Pieluszki to podstawa. Standardowe pampersy jednorazowe czy pieluchy wielorazowego użycia? Wszystko zależy od rodziców. Można zainwestować w przyjazne dla skóry dziecka pieluszki wielokrotnego użytku z bawełny, muślinu czy bambusu. Nie dosyć, że dbamy o środowisko to naturalne składniki nie podrażniają pupci maleństwa i są łatwe w praniu.

Muślinowe otulacze są świetnym dodatkiem w każdej wyprawce dla dziecka. Mają wiele zastosowań. Oprócz tego, że nadają się do mycia niemowląt, można je zastosować jako śliniaki czy miękkie poduszeczki dla dziecka do wózeczku.

Można również kupić kilka małych ręczników lub specjalnych płaszczy kąpielowych z kapturami do kąpieli. Zastosowanie dodatkowego okrycia chroni maleństwo przed nadmierną utratą ciepła.

Nie można również zapomnieć o kilku parach skarpetkach czy bucikach. Jednak trzeba pamiętać, że dzieci zazwyczaj nie lubią nosić obuwia i szybko z niego wyrastają. Dlatego też dobrą alternatywą jest zastosowanie szydełkowych bucików, które są ciepłe i lekkie. Nie obciążają stópek niemowlaka i nie utrudniają ruchów.

Dodatkowe wskazówki

Nie zawsze ubranka będą pasować na maleństwo. Zwłaszcza kiedy otrzymujemy odzież jako prezent. Niektóre mogą być za duże. Na szczęście takie rzeczy spokojnie można zostawić dla dziecka kiedy już wyrośnie ze starych ubrań. W przypadku zbyt małych śpioszków, dobrze jest zostawić dowód zakupu i w razie potrzeby wymienić na większy rozmiar. Bardzo ważne jest aby wyprać wszystkie nowe ubranka w hipoalergicznym proszku, aby uniknąć podrażnienia wrażliwej skóry małego dziecka.