Jakie łóżko wybrać do sypialni małżeńskiej?


Młodzi małżonkowie nie wyobrażają sobie swojego przyszłego mieszkania bez wygodnej i przytulnej sypialni. W dzisiejszych czasach oddzielna sypialnia w domach jednorodzinnych to standard. Nawet mieszkając w bloku, można tak zorganizować przestrzeń, że małżonkowie będą mieli swój pokój tylko dla siebie. Jak więc wybrać łóżko do sypialni, aby było ono wygodne, a zarazem praktyczne? Czy zawsze tylko należy kierować się wielkością łóżka? A może warto zwrócić uwagę na inne aspekty produktu?


Wielkość łóżka

Kupując łóżko, w pierwszej kolejności określanym jego potencjalną wielkość. Optymalna szerokość dla jednej osoby to 70 - 80 cm. Wówczas mamy zapewniony właściwy komfort spania. Śpiący bez problemu może się obrócić podczas snu, czy zwyczajnie spać na wznak. Dlatego też szerokości łóżek małżeńskich rozpoczynają się od 140 cm. Zazwyczaj poleca się szerokość 160 cm. W sytuacjach kryzysowych np. kiedy przyjdzie konieczności spania w trójkę z małym dzieckiem, bez problemu wszystkie osoby zmieszczą się na łóżku. Standardowa długość łóżka to 200 cm i jest ona dostępna w większości sklepów meblowych. Jeżeli jednak nie wiemy, jak wybrać odpowiednie łóżko do sypialni z asortymentu meble forte, bo zależy nam na większej długości, musimy wykonać takie łóżko pod indywidualne zamówienie.

Stelaż łóżka

Szczególną uwagę należy poświecić wyborowi stelaża do łóżka. Oferta producentów łóżek jest bardzo bogata. Jest w czym wybierać. Nie tylko możemy kupić łóżka o stelażach wykonanych z tzw. sklejki, skóry, ale również drewna czy metalu. Tak naprawdę to od użytkowników zależy, co wybiorą. Największą trwałością charakteryzuje się łóżka wykonane z drewna. Są one bardzo stabilne, trwałe i jednocześnie bardzo drogie. Ze względu na cenę dużo powszechniejsze są stelaże wykonane z płyt drewnopodobnych.


Materac

To od materaca zależy główny komfort spania na łóżku. Wyróżniamy kilka rodzajów materacy. Materace lateksowe są jednymi z najlepszych materacy. Są trwałe i mają właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Świetnie sprawdzą się u alergików. Dodatkowo materace lateksowe, zaliczane są do tzw. cichych materacy. Podczas zmiany pozycji nie wydają odgłosów. Co z pewnością doceni każda para. 

 
Możemy wybrać również materace piankowe, wykonane są z pianek. W produkcji wykorzystywane są trzy rodzaje pianek poliuretanowych: zwykła, wysokoelastyczna oraz termoelastyczna. Wysokoelastyczne oraz termoelastyczne dobrze dopasowują się do kształtu ciała. Te zwykłe mają krótką żywotność i dużo słabsze dopasowanie. Materace kokosowe posiadają oprócz standardowego wypełnienia piankowego warstwę kokosu, co czyni je twardsze i bardziej wytrzymałe. 

Do wyboru mamy również materace bonelowe, jedne z najtańszych materacy, które zbudowane są ze sprężyn wykonanych z wysokogatunkowego drutu tworzących siatkę. Im więcej zwojów sprężyny tym materac jest lepszy. Przy wyborze materaca bonelowego warto też zwrócić uwagę na jakość oraz średnicę drutu. Wadą materacy bonelowych jest trudność w dopasowaniu się do anatomicznej budowy ciała człowieka.