Dlaczego warto ubezpieczyć wakacyjny wyjazd?Urlop to czas zasłużonego odpoczynku i dlatego nikt nie chce myśleć o nieprzyjemnych zdarzeniach, które mogą się wydarzyć. Większość skupia się na pakowaniu i planowaniu pobytu, zapominając zupełnie o bezpieczeństwie, zakładając, że skoro mamy wykupioną wycieczkę w biurze podróży, mamy również zapewnione ubezpieczenie. Jak więc to wygląda w praktyce – czy biuro podróży oferuje ubezpieczenie turystyczne? Co ono zapewnia? Czy taka polisa w zupełności wystarczy? Dziś kilka słów na ten temat.


Ubezpieczenie turystyczne z biura podroży

Przeglądając oferty biur podróży możemy odnaleźć masę różnych informacji od ceny, wyżywienia czy atrakcji. informacja o ubezpieczeniu schodzi gdzieś na drugi plan. Biuro podróży co prawda ma obowiązek ubezpieczania turysty, jednak bardzo często taka polisa zawiera tylko podstawowy zakres ochrony. Mało tego wielu wyjeżdżających podczas rezerwacji wyjazdu nawet nie czyta Ogólnych Warunków Ubezpieczenia turystycznego i nie wiem, jaką ochroną są objęcia. A taka ochrona może być niewystarczająca podczas urlopu. Koszty leczenia lub hospitalizacji za granicą w zależności od kraju są dużo większe niż gwarantowana suma ubezpieczenia. W skrajnych sytuacjach może dość do tego, że to turysta będzie musiał z własnej kieszeni pokryć poniesione wydatki.

 

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne

Każdy z nas może ubezpieczyć się samodzielnie, wykupując prywatnie ubezpieczenie turystyczne. Takie ubezpieczenie pozwala na dostosowanie zakresu ubezpieczenia do indywidualnych potrzeb. Suma ubezpieczenia turystycznego powinna być zależna od celu podróży i regionu świata, w który się wybieramy. Należy pamiętać, że w każdym państwie obowiązują różne stawki za usługi medyczne. W najgorszym przypadku rachunek za hospitalizację może opiewać nawet na kilkaset tysięcy złotych. Im dalej od miejsca zamieszkania tym koszty transportu i leczenia będą wyższe.

Idealne ubezpieczenie turystyczne powinno pokryć wszystkie koszty leczenia, a także, kiedy to konieczne zapewniać dodatkowy zakres ochrony. Polecane jest ubezpieczanie następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje wypłatę odszkodowania w razie doznania uszczerbku na zdrowiu lub śmierci. Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zapewni odszkodowanie dla osoby trzeciej, która nieumyślnie zostanie poszkodowana przez ubezpieczonego. Natomiast ubezpieczenie bagażu podróżnego lub sprzętu sportowego obejmie ochroną bagaż podróżny czy też sprzęt sportowy. Możemy być pewni, że otrzymamy odszkodowanie w przypadku jego zniszczenia, utraty bądź kradzieży.


Podsumowując: czy warto wykupić ubezpieczenie turystyczne?

Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne co prawda nie uchroni nas od nieszczęśliwych zdarzeń czy chorób, ale będzie stanowić doskonałe zabezpieczenie dla naszych osobistych funduszy. W praktyce jest to niewielki wydatek. Przykładowo ubezpieczenie turystyczne w Nationale Nederlanden obejmujące koszty leczenia i Assistance na kwotę 200 000 zł kosztuje tylko od 4 zł dziennie w zależności od kraju podróży. Jeżeli chcemy poosiadać pełne ubezpieczanie w wersji Max razem z kosztami leczenia, Assistance, ubezpieczeniem OC, NNW czy ubezpieczeniem bagażu, koszt to od 8 zł dziennie.