Jak w domu zorganizować miejsce do segregancji śmieci?


Segregacja odpadów to nie tylko obowiązek nałożony przez przepisy prawa, to również pewna odpowiedzialność za stan naszego środowiska. Zwłaszcza że każdego roku bez zastanowienia wyrzucamy ogromne ilości odpadów, które powstały w naszych domach. Całe szczęście spora ilość materiałów może zostać przetworzona i wykorzystana w ponownym procesie produkcji. Segregacja odpadów nie musi być trudna i nieprzyjemna. Wystarczy posiadać pewną wiedzę i odpowiednio zorganizować miejsce do segregacji w swoim domu. Oto kilka porad, które pomogą nam to zrobić.


Zasady optymalnej segregacji śmieci

Zanim zaczniemy segregować śmieci w naszym domu, musimy nauczyć się rozpoznawać materiały, które nadają się do ponownego użycia. Surowce dzielimy na: papier (opakowania z papieru lub tektury, gazety i czasopisma; katalogi itp.); szkło (butelki i słoiki szklane po napojach i żywności; kosmetykach itp.); tworzywa sztuczne i metale (butelki po napojach; opakowania po chemii gospodarczej, kosmetykach, plastikowe zakrętki itp.); odpady „zielone” (owoce, warzywa, gałęzie, liście drzew i krzewów itp.) Ostatnią kategorią będą odpady mieszane, których nie można co prawda już przetworzyć, ale jeśli będzie ich mniej, przyczynimy się do poprawy stanu środowiska. Taka wiedza pozwoli nam prawidłowo rozdzielać opady do poszczególnych pojemników. Przed przystąpieniem do segregacji, warto też zapoznać się ze szczegółowymi zasadami nałożonymi przez administratora budynku / osiedla bądź gminę w tym zakresie.


Miejsce do segregacji śmieci w domu

Kuchnia jest miejscem, w którym produkujemy największą ilość śmieci, jest ona więc idealnym pomieszczeniem do dzielenia odpadów. Najczyściej to pod zlewem umieszczamy kosz, jednak tak naprawdę śmieci segregować można wszędzie. Jeżeli mamy do tego warunki możemy wydzielić specjalne miejsce w garażu czy w jakimś innym pomieszczeniu gospodarczym. Ważne, aby pojemniki znajdowały się blisko, tak aby bez problemu można było wyrzucić zbędne odpady.


System ułatwiający segregację śmieci

Zewnętrzne pojemniki bądź też kontenery do segregacji śmieci zapewnia zazwyczaj gmina. Chcąc jednak segregować odpady w domu, musimy postarać się sami o odpowiednie akcesoria. Takie pojemniki są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale i estetyczne. Na szczęście, na rynku można znaleźć szeroki wybór specjalnych koszy do segregowania śmieci. Sklep Eco-Market oferuje ich duży wybór. Oto kilka przykładowych rozwiązań:
- oddzielne kosze na odpady
Jeżeli posiadamy dużo miejsca pod szafką, możemy wybrać kilka pojemników na odpady. Wielkość koszy powinna być dopasowana do ilości produkowanych śmieci.
- gotowe systemy segregacji śmieci
Wcale nie musimy kupować oddzielnych koszy, równie dobrze możemy zainwestować w gotowe pojemniki do sortowania, które można zamontować bezpośrednio pod szafką. Mechanizm z wysuwaniem ograniczy schylanie się do pojemników i pozwoli na pełne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.
- kompostowniki
Odpadki organiczne można też przerobić na naturalny kompost, zwłaszcza wtedy gdy posiadamy własną działkę. Kompostownik można kupić bądź zbudować samodzielnie.