Nawadnianie małego trawnika – jak podlewać i jaki sprzęt wybrać?


Posiadanie pięknego i zadbanego trawnika to marzenie nie jednego właściciela posesji. Nie jest to jednak możliwe bez odpowiedniej pielęgnacji. To zabiegi pielęgnacyjne pozwalają na uzyskanie estetycznego wyglądu. Podlewanie trawnika to m.in. bardzo ważny zabieg, który pozwala na prawidłowy wzrost trawy. Musi być wykonywane odpowiednio, tak, aby zarówno nie przesuszyć murawy, jak i nie podlewać jej zbyt obficie. Jak więc powinno wyglądać nawadnianie trawnika i jakie akcesoria wybrać? Poniżej podpowiadamy jak to zrobić.

Jaki sprzęt wybrać do podlewania?

Można pokusić się o automatyczny system nawadniania. Specjalne rury montowane są wówczas pod ziemią przez wyspecjalizowane firmy. Centralka elektroniczna sama steruje nawodnieniem i załącza lub wyłącza cały układ. Czujniki deszczu oraz wilgotności pomogą w optymalizowaniu zużycia wody podczas podlewania. Wadą tego rozwiązania jest jednak cena. Nie każdego na to stać, zwłaszcza gdy chodzi o nawadnianie małego trawnika. Co więc wybrać? Polecam Ci poradnik Nawadnianie małego trawnika – jaki sprzęt i akcesoria wybrać? gdzie znajdziesz kilka ważnych wskazówek.

Bez wątpienia najprostszym systemem nawadniania trawnika będą węże ogrodowe. Muszą być jednak zaopatrzone w odpowiednie końcówki, między innymi pistolet zraszający. Dzięki temu, że trzymamy je w dłoni, możemy sami decydować o miejscu podlewania. Dużo bardziej zaawansowanym rozwiązaniem są stacjonarne zraszacze ogrodowe, które ustawiamy w wybranych lokalizacjach. Pozwalają one uzyskać rozproszony strumień wody ukierunkowany ściśle w odpowiednią stronę.
 
Jeśli nie wiesz jaki zraszacz ogrodowy wybrać, koniecznie sprawdź ranking dobrych zraszaczy ogrodowych na https://TrawnikMarzen.pl.

Istnieją różne rodzaje zraszaczy ogrodowych stacjonarnych. Zraszacze oscylacyjne lub wahadłowe, pozwalają na nawadnianie trawnika w kształcie prostokąta lub okręgu. Kupując zraszacz do ogrodu, warto wybrać taki, który nie tylko pozwala na regulację kierunku, zasięgu zraszania, ale również sposobu rozpylania wody. Dobrze sprawdzają się zraszacze kowadełkowe o największym zasięgu pracy. Takie zraszacze nawadniają okrągłe kształty terenu, ale za to o znacznej powierzchni. Co więc wybrać? Polecam Ci poradnik Nawadnianie małego trawnika – jaki sprzęt i akcesoria wybrać? gdzie znajdziesz kilka ważnych wskazówek.
Jak często podlewać trawnik?

Warto też sobie uświadomić, od czego zależne jest podlewanie trawnika. Nie każdy będzie wymagał takiej samej ilości wody. Dużo zależy od samej mieszanki traw, jaka jest zasiana. Dobrze jest, gdy trawa jest trwała i mimo wszystko posiada określoną odporność na suszę czy niesprzyjające warunki atmosferyczne. Trawa, która została dopiero co posiana, wymaga częstego podlewania. Co do zasady trawę świeżo posianą lub rozłożoną nawadniamy nawet dwa razy w ciągu dnia, tak aby woda dotarła pod powierzchnię gleby. Optymalne nawodnienie to 5-10 litrów na 1 m2.

Przy podlewaniu ręcznym ważna jest dokładność. Strumień wody nie może być zbyt duży. Konieczne jest też sprawdzanie wilgotności gleby. Nie bez znaczenia jest również pora podlewania. Najlepiej podlewać rankiem lub późnym popołudniem, kiedy to parowanie jest minimalne, co ogranicza straty wody. Oczywiście nie nawadniamy w południe, bo to grozi poparzeniem roślin. Woda też nie zdąży przeniknąć do gleby co mija się zupełnie z celem. Nawadnianie trawnika wieczorem powoduje narażenie trawy na choroby związane z rozwojem pleśni czy grzybów.