Czy warto zatrudnić architekta wnętrz?


Urządzanie własnego mieszkania może być zarówno prawdziwą przyjemnością, jak i nie lada udręką, zwłaszcza gdy brakuje doświadczenia i pomysłów do jego aranżacji. Dobrze jest wtedy rozważyć możliwość skorzystania z pomocy profesjonalisty, jakim jest architekt wnętrz. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się nad wadami i zaletami takiego rozwiązania. Mam nadzieję, że moje rozważania pomogą Ci, odpowiedzieć na kluczowe pytanie, czy warto zatrudniać profesjonalnego architekta wnętrz. 
 

Zalety korzystania z usług architekta wnętrz

Spójność wnętrza

Osoby, które jeszcze nigdy nie urządzały mieszkania mogą spotkać się z problemem braku wizji. Bardzo często na początku drogi z designem wielu ludzi nie ma pojęcia w jakim stylu urządzić swoje wnętrze. Brakuje konsekwencji w doborze dodatków i w efekcie wychodzi z tego niezły misz masz. Projektant wsłuchując się w potrzeby Klienta tworzy pomieszczenia, które współgrają ze sobą. Kuchnia, salon czy łazienka tworzone są w określonych stylu, co daje gwarancję spójności. Zobaczcie sami, na te projekty, które realizowała projektantka wnętrz z Bydgoszczy, czy nie są one harmonijne?


 

Ponadczasowość

Urządzając wnętrze nie zawsze należy kierować się trendami. Architekt wnętrz może zaproponować nam taką aranżację, która będzie dobrze się prezentowała za 10 czy 15 lat. Nie chodzi przecież o odwzorowanie obecnej mody, ale stworzenie wnętrza, które będzie ponadczasowe i uniwersalne. 

Funkcjonalność

Aranżacja standardowych wnętrz zazwyczaj jest prostsza. Niestety wnętrza o oryginalnym rozmieszeniu pomieszczeń bywają problemowe. Projektant pomoże rozwiązać problem ze zbyt małą, czy nieustawną przestrzenią. Pokarze jak można ją w sposób funkcjonalny zagospodarować. Co z pewnością przełoży się na komfort używania takich pomieszczeń. Szczególnie jest to widoczne na poddaszach. 

Oszczędność czasu i pieniędzy

Urządzanie wnętrza nie jest sprawą dość prostą, wymaga czasu. Trzeba wybrać odpowiednie meble, znaleźć i dopasować dodatki. Powierzając ten aspekt projektantowi zyskujemy ten czas. Dodatkowo projektant pracuje w ramach określonego budżetu. Podpowie nam gdzie można zaoszczędzić, a w jakie elementy należy zainwestować, bo są bardziej praktyczniejsze. Obecność projektanta pozwoli więc na uniknięcie kosztowych pomyłek w całej realizacji.

Wady korzystania z usług architekta wnętrz

Elastyczność

Korzystając z usług architekta wnętrz musimy mieć na uwadze, że nie wszystkie jego pomysły będą przez nas akceptowane. Możemy zwyczajnie nie zgadzać się z zaproponowanymi rozwiązaniami, co może rodzić pewne spięcia, zwłaszcza, jeśli na trafimy na osobę, która jest mało elastyczna w swojej pracy. Dlatego już na etapie podejmowania decyzji, warto zastanowić się na tym, czy będziemy umieli zaufać danej osobie i akceptować pewne propozycje, nie zawsze zgodne z naszą wizją.

Dodatkowy budżet

Nie oszukujmy się praca architekta wnętrz to określony wydatek, jeśli nie mamy dodatkowego budżety będziemy mieli problem. Musimy więc sami określić czy stać nas na takie posunięcie, czy nasze mieszkanie jest na tyle ustawne, że w zupełności wystarczą gotowe meble i podstawowe dodatki. 

Tak więc decyzja należy do Ciebie, daleko jestem od namawiania do skorzystania z usług profesjonalisty. Jeśli masz własną wizję i jesteś kreatywny, interesujesz się desingiem i masz sporo cierpliwości i czasu – to prawdopodobnie architekt wnętrz jest Ci nie potrzebny. Jeśli jednak brak ci wyczucia i odpowiedniej wyobraźni przestrzennej– warto zatrudnić architekta, bo to da Ci poczucie spokoju i harmonii.