Najpopularniejsze typy szaf do sypialni - którą z nich wybierzesz?


Nie ulega wątpliwości, że zaraz po łóżku to szafa stanowi najważniejszy mebel w sypialni. To właśnie w niej trzymamy naszą całą garderobę oraz wszystkie inne przedmioty, które chcemy schować przed wzrokiem gości. Każdy kto rozpoczyna meblowanie swojej sypialni staje przed dylematem, jaką szafę wybrać. Lepiej zdecydować się na szafę wolnostojącą którą zakupić możemy w komplecie z takimi meblami jak stoliki nocne lub komoda, czy postawić na robioną na wymiar szafę wnękową?
 

Szafa wolnostojąca

Największą zaletą szafy wolnostojącej jest możliwość dowolnego przestawiania jej. Jeśli tylko zapragniemy przemeblować naszą sypialnię, to bez problemu i bez ponoszenia kosztów możemy przenieść mebel w inne miejsce lub nawet do innego pomieszczenia – tym samym zmieniając jego charakter. Kolejnym atutem jest to, że wolnostojącą szafę z łatwością możemy przemalować lub odświeżyć. Informacje jaką wybrać farbę do drewna a także wiele inspiracji dotyczących przemiany starych mebli znaleźć można na stronie http://deccoria.pl/warto-zobaczyc/artykuly-jak-zaprojektowac-szafe-w-sypialni-lub-mala-garderobe-by-utrzymac-porzadek-,5,3325.html w dziale „Zrób to sam”. Szafy wolnostojące są także łatwo dostępne i możemy je nabyć praktycznie od ręki w licznych sklepach meblowych. Są też znacznie tańszym rozwiązaniem niż wnękowe szafy na wymiar, dlatego mają wielu zwolenników.

Szafa na wymiar

Szafy te tworzone są na wymiar, co sprawia że idealnie pasują do miejsca w którym mają się znaleźć. W przypadku tego rozwiązania znika problem z wnękami i zakamarkami charakterystycznymi dla polskiego budownictwa mieszkalnego. Także wygląd szafy zależny jest tylko i wyłącznie od gustu i wyobraźni kupującego. Nie ma tu problemu jak w przypadku szaf wolnostojących, gdzie dostępnych jest zaledwie kilka wariantów kolorystycznych danego modelu. Tutaj to my decydujemy o każdym najmniejszym szczególe naszego mebla - z jakich materiałów ma być wykonany, w jakich kolorach,  możemy wybrać nawet takie detale jak uchwyty czy zażyczyć sobie zamontowanie dodatkowego oświetlenia.

W przypadku szaf na zamówienie możemy skorzystać z wielu ciekawych rozwiązań, połączyć drewno z metalem, zamontować szklane drzwi - wszystko to zgodnie z naszą wizją szafy idealnej. Jak łatwo się domyślić, takie rozwiązanie jest znacznie droższe niż gotowe szafy wolnostojące. Wydłużony czas realizacji stanowi kolejną wadę mebli na wymiar. Potrzebni będą także fachowcy, którzy pomogą nam stworzyć projekt a później go zrealizują. W tym wypadku konieczna jest więc zatrudnienie zewnętrznej firmy. Ostatnim i chyba najistotniejszym minusem jest brak mobilności takiej szafy. Jeżeli lubimy więc częste zmiany i przemeblowania – szafa na wymiar nie jest dla nas. Jest to więc rozwiązanie zarówno dla wymagających jak i konsekwentnych w swoich wyborach.


Drzwi i wnętrze

W przypadku szaf wolnostojących najczęściej spotykamy się z podzielonym na dwie strefy – półki oraz drążek na wieszaki. Nie stanowi jednak problemu by wprowadzić zmiany we wnętrzu. Jeśli uznamy że liczba półek jest niedostateczna – wystarczy kupić w jednym ze sklepów meblowych materiałową półkę wiszącą i powiesić ją na drążku zyskując dodatkowe miejsce na składane ubrania.. Gdy jednak jesteśmy zwolennikami ubrań na wieszaku – wystarczy zdemontować półki i zamontować dodatkowy drążek. Tak więc wybór szafy wolnostojącej nie powinien być determinowany wyglądem jej wnętrza – bo tutaj łatwo o zmiany. 

W przypadku szaf na wymiar już w  fazie projektu to my decydujemy jakiej wielkości  i ile półek chcemy mieć. Możemy zaplanować praktycznie każdy kawałek przestrzeni zgodnie z własnymi preferencjami.

A co z drzwiami?

W obu przypadkach możemy zdecydować się zarówno na drzwi przesuwne jak i skrzydłowe. Te pierwsze są świetnym rozwiązaniem w przypadku małych pomieszczeń, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni. Obecne systemy przesuwne sprawiają, że możemy otworzyć szafę jednym palcem nie generując przy tym żadnego dźwięku. Szafy z drzwiami skrzydłowymi mają natomiast swój niewątpliwy urok i nie zawsze warto rezygnować z nich na rzecz tych przesuwnych, zwłaszcza, gdy nasza sypialnia ma średni lub duży rozmiar. Dodatkowe lustra czy to na drzwiach czy nieruchomych elementach naszej szafy stanowić mogą praktycznie rozwiązanie które przy okazji optycznie powiększy i rozświetli naszą sypialnię.