Benji Davies - Cudowna wyspa dziadka i Mój wieloryb


Nasza domowa biblioteczka poszerzyła się w tym miesiącu o dwie wspaniałe pozycje książkowe od wydawnictwa Znak Emoikon. "Mój wieloryb" i "Cudowana wyspa dziadka" autorstwa Benji Daviesa to prawdziwe perełki, które warto mieć u siebie w domu, zwłaszcza że opowiadają w sposób bardzo przystępny dla dziecka o sprawach bardzo trudnych, a zarazem bardzo ważnych.

Głównym bohaterem historii "Mój wieloryb" jest Noi, który mieszka w domku na plaży ze swoim tatą oraz sześcioma kotami. Jego ojciec jest rybakiem i z racji wykonywanego zawodu ma niezbyt wiele czasu. Jego dzień rozpoczyna się bardzo wcześnie o świcie, a kończy po zachodzie słońca. Nic więc w tym dziwnego, że chłopiec czuje się samotny. Tak naprawdę to dopiero tytułowy wieloryb pozwala uświadomić ojcu, w czym tkwi problem. Książka, mimo że skierowana do dzieci nam rodzicom pokazuje jak bardzo wrażliwe i delikatne są dzieci, potrzebują naszej uwagi, ciepła i bliskości.

"Cudowna wyspa dziadka" zawiera również w sobie prosty, a zarazem bardzo mądry przekaz. Głównym bohaterem opowieści jest Syd, który jest bardzo zżyty ze swoim dziadkiem. Pewnego dnia dziadek wyrusza statkiem w daleką podróż, a Syd postanawia mu towarzyszyć. Na końcu swojej podróży docierają na przepiękną i kolorową wyspę. Świetnie się razem bawią, zwiedzając ją i poznając jej mieszkańców, Dziadek postanawia jednak pozostać na wyspie, a Syd musi sam wrócić do domu. Mimo że ani razu w książce nie pojawiło się słowo „śmierć” czy „umieranie” wyspa stanowi idealną metaforę przemijania. Książka pokazuje, że tak naprawdę nasi najbliżsi nigdy nas nie opuszczają.

Obie książki wydane są w twardej oprawie. Posiadają piękne, kolorowe, bajeczne ilustracje, co sprawia, że cała historia jest bardzo atrakcyjna dla dziecka. Moje dzieci pokochały je od razu. Opowieści są krótkie, napisane bardzo przystępnym i lekkim językiem. Książki mogą stanowić świetny wstęp do zajęć lekcyjnych.

autor: Benji Davies
tytuł: "Mój wieloryb" " Cudowna wyspa dziadka"
tłumaczenie: Małgorzata Pietrzyk
ilustracje: Benji Davies
Wydawnictwo Znak Emoikon
Kraków 2018