Czy warto inwestować w antyki?


Ludzie niemalże od zawsze otaczali się przedmiotami, które skrywają w sobie piękno i stanowią ozdobę domu, do tego stopnia, że przekazywali sobie te starocie, które miały dla nich jakąś wartość sentymentalną lub zwyczajnie były cenne. Zakup pięknego przedmiotu z bogatą historią to marzenie niejednego kolekcjonera antyków. Pozostaje jednak pytanie, czy w dzisiejszych czasach warto inwestować w antyki. Jakie ryzyko niesie ze sobą ta inwestycja?
 
W Polsce dopiero kształtuje się rynek handlu antykami i starociami. Wiele osób nieśmiało patrzy na stare przedmioty, jak na coś, na czym można zarobić. W Stanach takie zjawisko jest czymś normalnym. Istnieją wyspecjalizowane firmy, które poszukują i skupują antyki, płacąc przy tym spore pieniądze. Za antyki uznawane są przedmioty, które zostały stworzone/wyprodukowane jeszcze przed II wojną światową. Termin ten dotyczy takich przedmiotów jak: meble, srebra, ceramika, biżuteria, zegary, broń, a nawet starodawne lalki, zabawki, tekstylia, kobierce czy dywany. Ceny poszczególnych przedmiotów również są bardzo różne i sięgają nawet do kilkuset tysięcy złotych.


Zanim jednak zaczniemy kupować antyki, musimy pamiętać o kilku zasadach udanej transakcji. Przede wszystkim z inwestowaniem w starocie wiąże się nieodzownie ryzyko straty. Tak naprawdę nie mamy pewności, czy cena danej rzeczy w przyszłości wzrośnie. Może być również tak, że coś straci na wartości, bo np. przestanie być modne i poniesiemy stratę zainwestowanych pieniędzy. Na pewno nie należy kierować się obecnymi trendami, które szybko przeminą. Dobrze kupować coś, co się nam podoba. Nawet jeśli coś będziemy musieli zatrzymać to nie z poczuciem totalnej klęski. Musimy też koniecznie poszerzyć wiedze na temat przedmiotów, które nas interesują. Bez tej wiedzy trudno ocenić, czy oferowany przedmiot jest dziełem sztuki, czy zwykłym falsyfikatem. Można też polegać na ocenie fachowca, co do autentyczności danego przedmiotu, jeśli nie jesteśmy pewni.

Konieczna jest również weryfikacja samego właściciela antyku, czy osoba, która go sprzedaje rzeczywiście ma do niego prawo, czy nie został on skradziony i wreszcie, czy dany przedmiot w ogóle może być na rynku i nie został wcześniej zniszczony. Antyk musi być zachowany w jak należytym stanie, jeśli zależy nam na atrakcyjnej cenie wykupu w przyszłości. Na koniec warto pamiętać, że jeśli już decydujemy się na inwestycję w antyki, nie należy ich sprzedawać szybko. To zazwyczaj inwestycja na lata, która daje dobre rezultaty osobom cierpliwym i pewnym swego.