Jaki aparat fotograficzny sprawdzi się w rękach amatora?


Aparat fotograficzny jest dobrym prezentem na najróżniejsze okazje. Dobrze dobrany pozwala przyjemnie uwieczniać wyjątkowe chwile, dlatego warto poświęcić chwilę na odpowiedni wybór.

Internetowa wyszukiwarka prezentowa podpowiada, że niemal zawsze dobrym prezentem jest aparat fotograficzny. Pewnego rodzaju banałem jest powiedzenie, że każdy profesjonalista zaczynał od amatorskiego robienia zdjęć, chociaż niektórzy amatorzy pozostają na tym etapie i nie mają ambicji zgłębiać tajników profesjonalnej fotografii. Niejeden amator stracił zapał do robienia zdjęć, kiedy spotkał się z milionem ustawień i funkcji jakie oferują nawet najprostsze lustrzanki. Dlatego tak istotne jest, aby odpowiednio dobrać sprzęt do wieku i możliwości przyszłego użytkownika.

Parametry pierwszego wyboru

Nie można kategorycznie stwierdzić, że wyższa cena gwarantuje lepsze zdjęcia, jednakże nie można oczekiwać od najtańszego sprzętu, że sprosta wysoko postawionym wymaganiom. Wiadomo jednak, że cena jest istotnym parametrem, jeśli chodzi o wybór. W dalszej kolejności dla amatora potrzebna jest odpowiednia ilość trybów automatycznych, które umożliwią szybkie robienie zdjęć bez wchodzenia w głębsze parametry i ustawienia. Tryb automatyczny pozwala na automatyczne dostrojenie lampy i dzięki temu na lepsze wykonanie zdjęcia. Warto też rozważyć obecność opcji kręcenia filmów. Dobrze też wybrać aparat z wytrzymała baterią, lub z możliwością aplikacji popularnych typów baterii. Należy bowiem pamiętać, iż amatorzy statystycznie robią więcej zdjęć aniżeli profesjonaliści, wykorzystując w większym stopniu baterie, jednakże pewna część (większa lub mniejsza) tych zdjęć jest nieudana.


Opcje wyboru, czyli co można odnaleźć na rynku

Najprostszą opcją, która przychodzi do głowy, kiedy myśli się o aparacie dla amatora, to prosty kompakt. Tak mały aparat posiada także i wady: jakość zdjęć może pozostawiać wiele do życzenia, gdyż małe wymiary matrycy nie pozwalają na oszałamiające parametry zdjęcia. Pewną ewolucję kompaktu stanowią aparaty wyglądem przypominające lustrzankę, ale nie posiadające skomplikowanej optyki. Takie aparaty posiadają zdecydowanie lepsze parametry techniczne od kompaktu, ale i nieporównywalnie wyższą cenę. Te tańsze modele posiadają także raczej niezmienne obiektywy, te droższe i bardziej zaawansowane bardziej przypominają lustrzankę. Amator może także zmierzyć się z prostszymi lustrzankami, jednakże może to być długa i wyboista droga nauki, przez co dostępna jedynie dla najwytrwalszych. Jeśli szukamy miejsca, w którym odnaleźć możemy propozycje prezentowe w zakresie aparatu fotograficznego dla amatora, warto poszperać na Lovvi.pl. Być może uda nam się znaleźć zupełnie inny prezent aniżeli zamierzaliśmy.


Alternatywy

W dzisiejszych czasach aparat fotograficzny niemalże każdy nosi w kieszeni - każdy współczesny telefon komórkowy wyposażony jest w opcję robienia zdjęci i to niejednokrotnie nawet w dwa - przedni i tylny. Jeśli osobny sprzęt nie jest niezbędny, być może warto zastanowić się nad innymi dostępnymi możliwościami - jaki telefon wybrać, aby móc robić lepsze zdjęcia czy filmy, które będzie można publikować w internecie lub drukować w formie papierowych odbitek. Alternatywą są także retro aparaty, w którym odbitki wywoływane są z kliszy. Proponujemy je jako interesującą opcję prezentową dla każdego, bez względu na płeć czy okazję. Dzisiaj niewielu amatorów pamięta, jak zdjęcia z wakacji z drżeniem serca wywoływało się w dedykowanych punktach foto, czekając na odbitki kilka dobrych dni. Jak widać - istniało życie bez selfie znad talerza i portali społecznościowych. Należy jednakże pamiętać, że zdjęcia analogowe są nieco bardziej wymagające pod kątem techniki i umiejętności fotograficznych aniżeli aparat cyfrowy, ponieważ możliwości błędów i pomyłek jest mniej. Zdjęcia cyfrowe demoralizują, przez co robi się ich więcej aniżeli jest to potrzebne.

Ciekawą, bez wątpienia retro alternatywą, wartą osobnego omówienia jest klasyczny Polaroid. Aparat robiący natychmiast wywoływane zdjęcia, które wypluwał ze swojej podstawy, był na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych marzeniem niejednego nastolatka. Taki aparat można dziś ciągle kupić na rozmaitych portalach aukcyjnych lub w miejscach sprzedających rzeczy vintage. Warto jednakże wyostrzyć zmysły i szukać takiego cudeńka na pchlich targach lub punktach sprowadzających używane przedmioty zza zachodniej granicy. Minusem takiego aparatu jest stosunkowo wysoki koszt jednego zdjęcia - kasety z papierem do druku zdjęć to koszt kilkudziesięciu złotych za kilka sztuk odbitek. Jeśli jednak nie mamy szczęścia do znalezienia oryginału, to współcześnie pojawili się następcy klasyka. Są to jednak raczej podręczne drukarki, które potrafią natychmiast drukować zdjęcia robione smartfonem, aniżeli prawdziwe aparaty fotograficzne. Warto wspomnieć też o jednorazowych analogowych wodoszczelnych aparatach fotograficznych. To wspaniała opcja prezentowa dla każdego początkującego fotografa amatora, zwłaszcza nieletniego. Analogowy aparat uczy cierpliwości i dokładności w robieniu zdjęć. Ponadto można go używać pod wodą, czyż to samo w sobie nie jest wspaniałe?

Podsumowując, aparat dla amatora powinien być lekki, wytrzymały i możliwie jak najbardziej automatyczny, a przez to mało problematyczny, pozwalający na wykonywanie zdjęć najbardziej opornym użytkownikom. Oprócz standardowych aparatów pomagających robić cyfrowe zdjęcia, na rynku możemy odnaleźć także analogowe, czasami zupełnie oldschoolowe modele, które dostarczą dodatkowej frajdy.