Świdośliwa – mało znany krzew owocowy

Świdośliwa to jeden z krzewów owocowych, który jest jeszcze dość mało znany w Polsce. Szkoda, bo roślina jest nieoceniona w ogrodzie. Zasługuję na szczególną uwagę nie tylko ze względu na smaczne owoce, ale również na jej walory dekoracyjne. Posiada bardzo delikatne, atrakcyjne biały kwiaty, które zbierają się w gęste kwiatostany po kilka sztuk. Owoce świdośliwy podobne są z wyglądu do porzeczki czarnej lub aronii. W smaku przypominają nieco owoce borówki amerykańskiej, z delikatnym migdałowym posmakiem. Dlatego dziś właśnie kilka słów na temat tego tajemniczego krzewu.

Odmiany świdośliwy

Rodzaj świdośliwa liczy sobie około kilkudziesięciu odmian rośliny, które różnią się między sobą wielkością krzewu czy owoców. Spośród wielu gatunków, na szczególną uwagę zasługują następujące odmiany świdośliwy:
Jest to odmiana, która posiada bardzo duże owoce o intensywnym, słodkim smaku. Dorasta do nawet 4 m wysokości. Polecana jest do uprawy amatorskiej. Dojrzałe owoce można już zebrać na przełomie czerwca i lipca. Świdośliwę sadzi się na stanowiskach słonecznych na glebach o lekko kwaśnym do lekko zasadowym odczynie. 


- Smoky
Świdośliwa Smoky to najsłodsza odmiana, plonująca najobficiej. Owoce dojrzewają stosunkowo nierównomiernie. Dojrzałe owoce są silnie związane z szypułkami i nawet przy silnym wietrze nie opadają. Idealnie sprawdzi się do zbiorów ręcznych, jak i maszynowych.


Thiessen to odmiana, która dorasta nawet do 4 m wysokości. Jest odmianą plenną, wcześniej kwitnąca i dojrzewająca od innych, tak że już pod koniec czerwca można zebrać dojrzałe owoce. Okres pomiędzy kwitnieniem a dojrzewaniem owoców trwa około 45 dni. Owoce są bardzo duże, o średnicy nawet do 17 mm. 

 

Uprawa świdośliwy w ogrodzie

Świdośliwy uprawiane w Polsce są roślinami, które podsiadają dużą odporność na niskie temperatury. Nie wymagają więc okrywania na zimę. Można śmiało określić, że nie są one zbyt wymagające, bo nie oczekują szczególnych warunków uprawy. Będą dobrze rosły zarówno na glebach zasadowych, jak i lekko kwaśnych. Nie powinny być jednak uprawiane na glebach mokrych, zimnych lub zalewowych, gdyż po prostu nie dadzą dobrego planu. Świdośliwy należy sadzić na stanowiskach słonecznych, gdyż to nie pozostaje bez wpływu na owocowanie krzewu.

Podobnie jak borówka amerykańska źle znoszą niedobory wody. Konieczne jest więc nawadnianie krzewu w okresach suszy. Świdośliwy z reguły nie wymagają ciecia, gdyż już ich sam naturalny pokrój jest bardzo ozdobny, ale poleca się je ze względu na konieczność utrzymania równowagi między wzrostem krzewu i odpowiednim owocowaniem. Pierwsze, prześwietlające cięcie dokonujemy po 5 latach od posadzenia. Usuwane są najstarsze pędy, które są uszkodzone, połamane lub nadmiernie zagęszczające. Zabieg powtarzamy corocznie.


Zastosowanie świdośliwy

Świdośliwa jest rośliną bardzo ozdobną, dlatego może rosnąć w ogrodach jako samodzielny krzew lub być zestawiana z innymi. Można ją wykorzystać do tworzenia luźnych, nieformowanych żywopłotów czy szpalerów. Owoce idealnie sprawdzą się przy produkcji deserów, mrożonek czy galaretek.