Chcę kupić telewizor lub lodówkę – gdzie mam szukać informacji?Kiedy potrzebujemy kupić droższy i bardziej zaawansowany sprzęt RTV lub AGD, możemy spotkać się z problemem: co tu robić? Jednym z wyjść jest czekać, aż mąż, tato, przyjaciel czy sąsiad znajdzie czas i zechce wybrać się z nami do sklepu. Innym – wygodniejszym – jest poszukanie informacji na własną rękę. Które źródła są rzetelne i na jaką stronę wejść, by ostateczny wybór okazał się zgodny z naszymi oczekiwaniami?
 

Metoda 1: Szukaj w Google

W dzisiejszych czasach, jeśli czegoś nie wiemy, wpisujemy to w wyszukiwarkę (najchętniej użytkowaną jest Google). O ile tylko w kilku słowach uda nam się oddać istotę tego, czego poszukujemy, przed nami powinno znaleźć się mnóstwo wyników. Dziesiątki – jeśli temat jest mniej popularny, tysiące lub miliony – jeśli chodliwy. I jak tu wiedzieć, co wybrać?

Jeżeli tytuł artykułu podpowiedzianego przez wyszukiwarkę pokrywa się z tym, czego poszukujemy, to już połowa sukcesu. Dalej patrzymy na adres portalu, na jakim się ten artykuł pojawił (informację tę znajdziemy tuż pod tytułem). Najlepiej wybierać portale skoncentrowane na jednej dziedzinie. Jeśli jest to strona dedykowana sprzętowi RTV i AGD, mamy większą szansę na trafienie na porady rzetelne i pomocne.


Metoda 2: Szukaj na portalach RTV i AGD

Ta metoda jest dobra, jeśli mniej więcej orientujemy się w portalach specjalistycznych lub ktoś bliski polecił nam konkretną stronę. Wówczas nie jesteśmy już „zdani na łaskę wyszukiwarki”, ale wchodzimy bezpośrednio na dany portal specjalizujący się w poradach z zakresu RTV i AGD. To tutaj – w wyszukiwarce wewnętrznej strony – wpisujemy interesujące nas zagadnienie. Możemy również wejść bezpośrednio do działu z rodzajem sprzętu, który chcemy zakupić, np. telewizorami.

Artykuły będą różnić się przeznaczeniem. Jeśli zupełnie nie wiemy, jaki telewizor kupić, najpierw poświęćmy czas na poznanie rodzajów, a dopiero później parametrów. Ze wstępie zbudowaną bazą wiedzy możemy kliknąć artykuł prezentujący konkretne modele telewizorów. Widząc je zebrane w jednym miejscu, porównamy parametry i wybierzemy lepszy dla nas.

Metoda 3: Szukaj w sklepach internetowych

Rzetelne informacje znajdziemy nie tylko na specjalistycznych portalach poradnikowych, ale także w sklepach internetowych. Dziś większość z nich zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale również dba o klientów – rzeczywistych i potencjalnych – oferując im darmową sekcję poradnikową, w której dowiedzą się, jak ów telewizor wybrać, jakie są rodzaje i który lepiej sprawdzi się w dużym salonie, a który w małej dziecięcej sypialni.


W sklepach internetowych trafimy na artykuły objaśniające dane zagadnienie, poradnikowe i eksperckie. Znajdziemy tam również recenzje produktów i rozbudowane rankingi produktowe. Dzięki prezentacji konkretnych modeli zobaczymy, co jest teraz na topie i dlaczego kliencie wybierają takie, a nie inne sprzęty. Możemy też dokonać zakupu online, jeśli coś nas zainteresuje – to zaoszczędzi czasu na jeżdżenie do sklepu stacjonarnego.

Metoda 4: Szukaj na forach

Możemy także zaufać opinii ludzi na forach i o zdanie zapytać ich. Z tego rozwiązania korzysta się jednak raczej w przypadku już posiadanej wiedzy podstawowej. Ludzie chętnie podpowiedzą nam, czy lepszy jest telewizor marki x czy marki y. Szczerze powiedzą, który psuje się częściej, pracuje głośniej, zużycia więcej energii itd. Mogą jedna być mniej zainteresowani nam, czy różni się matryca OLED od QLED lub czym różni się telewizor plazmowy od ekranu LCD LED. W takim przypadku mogą odesłać nas do artykułu, wklejając link.