Dziecko nie chce chodzić do przedszkola, żłobka – co zrobić

 
Etap uczęszczania dziecka placówki edukacyjnej jest czymś naturalnym i nieuniknionym. Niestety bardzo wielu rodziców już na samym początku spotyka się z problemem, że dziecko nie chce chodzić do przedszkola czy żłobka. Niezależne jest to od tego, czy wcześniej entuzjastycznie było nastawione do tego pomysłu, czy też nie. Co można w takiej sytuacji zrobić? Jak pomóc sobie i dziecku?

Znaleźć przyczynę

Musimy określić co tak naprawdę się stało, że maluch nie chce iść do przedszkola. Najgorsze co można zrobić to ulec dziecku i nie posyłać go do placówki. Trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie,  z czego wynika opór maluszka. Wbrew pozorom powodów jest kilka. 

Oto one:
  • lęk separacyjny spowodowany przebywaniem tylko z jedną osobą (najczęściej z mamą), która sprawowała nad dzieckiem wyłączną opiekę,
  • strach przed nowym miejscem,
  • strach przed innymi dziećmi,
  • brak podstawowej wiedzy na temat czym jest przedszkole / żłobek,
  • brak zrozumienia, że rodzice mają obowiązki, prace, które wykluczają obecność dziecka,
  • jakieś trudne do zaakceptowania wydarzenie w przedszkolu,
  • złe samopoczucie (ból głowy, gardła, brzuszka itp.), które nie zostało wcześniej zasygnalizowane,
  • niechęć do podporządkowania się poleceniom,  
  • awersja do wczesnego wstawania. 

Co zrobić, gdy dziecko nie chce chodzić do przedszkola - kilka sprawdzonych sposobów

1. Zostawiać pod opieką innych osób

Najprostszą drogą do pozbycia się leku separacyjnego jest uświadomienie dziecku, że rodzic i ono to dwa odrębne światy, które nie zawsze będą obok siebie. Rodzic musi jeszcze przed posłaniem dziecka, próbować zostawiać dziecko z innymi osobami. Dziecko musi poczuć, że nie zawsze mama będzie obok. Nie musi być to ktoś obcy, wystarczy na początek tata, babcia, ciocia czy dziadek, którzy zaopiekują się dzieckiem przez kilka minut czy godzin. Stopniowo należy wydłużać ten czas. Trzeba też mówić, dziecku, że po niego wrócimy, że to tylko etap przejściowy. Podobnie jest z przedszkolem czy żłobkiem. Jeśli dziecko odczuwa tak silny lęk separacyjny, należy go stopniowo przyzwyczajać. Zostawiać w przedszkolu na godzinę, dwie, a potem stopniowo ten czas wydłużać. Można też użyć zwrotu – zostań w przedszkolu, Pani Cię trochę popilnuję, a ja po Ciebie przyjadę. Warto operować słowami, które dziecko zna i rozumie.

2. Staraj się o częsty kontakt dziecka z jego rówieśnikami

Czasami dzieje się też tak, że dziecko boi się nowego miejsca czy dzieci. Oczywiście im większy kontakt ma dziecko ze swoimi rówieśnikami, tym jest lepiej. Warto wiec wykorzystać czas spacerów, zabawy w piaskownicy do budowania relacji z innymi dziećmi. Dodatkowo należy pokazać dziecku budynek przedszkola. 

3. Podaruj mu coś co sprawi, ze poczuje się bezpiecznie

Doskonałym sposobem na pozytywne przejście czasu adaptacji i radzenie sobie z lękami u dziecka są maskotki czy innego rodzaju gadżety. Dziecko będzie czuło się bezpieczniej, jeśli będzie chodzić do przedszkola z ulubionym misiem, figurką czy innym gadżetem. To ma przypominać mu o domu, nawiązywać do rzeczywistości, którą zna.

 

4. Opowiedz mu o przedszkolu

Dziecko musi też być zapoznane z zasadami funkcjonowania przedszkola. Wcześniej wiedzieć co będzie robiło, jak to będzie wyglądało. Idealnymi pomocami są książeczki o tematyce przedszkola. Będą one inspiracją do rozmów na ten temat. Zrób też razem z nim zakupy do przedszkola. Wybierzcie wspólnie plecak czy inne akcesoria.

5. Pokaż mu swoje obowiązki

Różne są formy wychowywania dzieci. Czasami jednak dziecko nie ma świadomości, że mama oprócz karmienia, przebierania, pilnowania i bawienia się z dzieckiem, ma milion różnych obowiązków, które musi wykonywać. Bywa to o tyle trudne, gdy nie wychodzi do pracy. Tata zawsze będzie miał łatwiej, bo gdy pracuje, dziecko od razu wie, że taty nie ma w domu, bo poszedł do pracy. Dziecku należy wiec uświadomić, że mama też ma obowiązki, które czasami uniemożliwiają jej bycie ze swoim dzieckiem.

6. Zapytaj co się stało

Czasami warto zapytać zwyczajnie, co się stało w przedszkolu, że dziecko nie chce chodzić. W pierwszych tygodniach powodem może być po prostu płacz innych dzieci.

7. Sprawdź czy nie jest chore

Czasami dziecko w ferworze wyjścia do przedszkola zapomni zasygnalizować jakichś objawów chorobowych, mimo to wie, że źle się czuje i nie chce być w przedszkolu. Należy upewnić się więc czy dziecku nic nie dolega.

8. Ucz granic i zasad

Przedszkole to jednak obowiązek. Konieczność podporządkowania się z góry narzuconym zasadom zachowania. O ile w domu nie raz można było robić to, co się chciało, w przedszkolu trzeba robić to, co w danym momencie jest nakazane. Dzieciom czasami trudno jest wejść w ten tryb. Należy wiec już na etapie wychowania w domu pokazywać dziecku pewne granice. Prędzej czy później będzie musiało się ich nauczyć. W życiu nie ma magicznego zwrot, bo ja tego chcę i muszę to mieć tera już, w tej chwili.

9. Wprowadź właściwy tryb dnia

Dużo zależy też od trybu, jakie prowadzi dziecko. Nie oszukujmy się, jeśli pozwolimy szaleć maluchowi do 23.00, nie bądźmy zdziwieni, że dziecko będzie protestować przed wczesnym wstawaniem. Nie będzie chciało chodzić do przedszkola, bo będzie senne i zwyczajnie niewyspane.

To tyle złotych rad. Mam nadzieję, że pomogą Wam znaleźć przyczynę i rozwiązanie problemu, dlaczego Wasze dziecko nie chce chodzić do przedszkola. 
 
* Wpis powstał przy współpracy z  żłobek gdańsk wrzeszcz