Jak zrobić wodę alkaliczną?Woda alkaliczna to wartościowa woda pitna, która charakteryzuje się wysokim pH w porównaniu z innymi wodami mineralnymi. Przypisuję się je wiele korzystnych właściwości dla organizmu. Dlatego w dzisiejszym wpisie dowiecie się co to takiego i jak można zrobić wodę alkaliczną w warunkach domowych. Czy warto ją w ogóle pić?

Woda alkaliczna – co to jest?

Woda alkaliczna nazywana również wodą zasadową czy jonizowaną to woda o pH wyższym niż 7,5. Większość ogólnie dostępnych wód mineralnych na pH niższe od 7 i jest roztworem kwaśnym. Tylko nieliczne charakteryzują się wysokim współczynnikiem pH sięgającym nawet wartości 9,2 czy 9,4.

Zalety wody alkalicznej

Woda alkaliczna jest uznawana za skuteczny środek na zwalczanie zakwaszenia organizmu, które może być przyczyną wielu chorób. Woda zjonizowana ułatwia skraplanie pozostałości kwasowych i wydalanie poprzez nerki. Przypisuje się jej również właściwość antyoksydacyjne, czyli neutralizujące szkodliwe skutki wpływu wolnych rodników. W wodzie alkalicznej znajdują się także wymagane do neutralizacji pozostałości kwasowych jony metali alkalicznych (wapnia, magnezu, potasu, sodu), które organizm absorbuje najlepiej. Dzięki regularnemu piciu wody krew staje się bardziej rzadka, co jest niezwykle ważne, bo krew w organizmie zakwaszonym się jest gęściejsza i może to prowadzić do zakłócenia w krążeniu krwi czy powstawania skrzepów. Woda alkaliczna dostarcza też większą ilość tlenu do organizmu.


Jak zrobić wodę alkaliczną? - domowe sposoby

Osobiści nie jestem do końca przekonana co do właściwości wody alkalicznej robionej w domu. Do jej produkcji dodajemy mimo wszystko wodę z kranu, która może być zanieczyszczona. Kupując oddzielnie wodę mineralną narażamy się na dodatkowe koszty. No cóż. Jednak jeśli ktoś chce spróbować, to podaje kilka sposobów znalezionych w sieci:


Sposób 1

Do 2 litrów filtrowanej (lub przegotowanej) wody dodać 1 łyżkę soli himalajskiej i 1 cytrynę pokrojoną w plastry, odstawić na od 12 do 24 godzin w temperaturze pokojowej, a następnie pić. Cytryna, choć sama w sobie jest kwaśna (pH 2-2,5), to jest również bogata w minerały zasadowe, które w trakcie przemian metabolicznych pozostają we krwi, powodując podwyższenie pH. Dochodzi więc do alkalizacji całego organizmu.

Sposób 2

Do 1 szklanki wody dodać 1/8 łyżeczki sody oczyszczonej i dobrze wymieszać plastikową lub drewnianą łyżeczką, a następnie wypić.

Sposób 3

Do 1 szklanki wody dodać krople zasadowe w ilości podanej przez producenta na opakowaniu, wypić.

Sposób 4

Zakup specjalnego dzbanka alkalizującego lub jonizatora wody. Według mnie najlepsza opcja. Przeczytaj poniżej dlaczego.

Jak zrobić wodę alkaliczną? – najlepszy sposób

Woda alkaliczna dostępna jest w postaci butelkowanej, należy wybierać te wody mineralne, które mają podwyższone pH — większe niż 7,5. Na dłuższą metę to rozwiązanie może okazać się jednak mało opłacalne. Cena takiej wody to średnio 4 czy 5 zł za litr. Po za tym taka woda nie ma ujemnego potencjału Redox (ORP) co ma kluczowe znaczenie dla sensu spożywania wody alkalicznej.

Domowe sposoby też nie zawsze są wystarczające. Sól himalajska czy cytryna zmienia smak wody, tak samo, jak soda oczyszczona. Nie jest to tak pyszny napój. Pomijam już fakt dodawania cytryny w celu uzyskania wody zasadowej.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że woda alkaliczna, którą pijemy, ma rzeczywiście przypisywane jej właściwości, warto pokusić się o zakup profesjonalnego jonizatora wody. Do kupienia chociażby na stronie: ozoneo.pl. Dlaczego? Bo jonizator za pomocą procesu elektrolizy wody dobrze oddzieli jony dodatnie od jonów ujemnych z cząsteczki H20. W wyniku czego powstaje woda kwaśna oraz woda alkaliczna zwana również zasadową. Tak otrzymaną wodę jonizowaną będziemy mogli bezpośrednio spożywać. Woda będzie miała przyjemny smak i zachowane właściwości. Możemy też liczyć na dodatkowe funkcje. Np. Jonizator wody Aquator Silver  oprócz standardowej funkcji wytwarzana wody zjonizowanej alkalicznej oraz kwaśnej może też wytwarzać wodę srebrną. Woda srebrna jest ceniona ze względu na właściwości bakteriobójcze - zabija mikroorganizmy i bakterie. Ten model posiada gotowe programy szybkiego wyboru pH oraz możliwość wybrania dowolnego pH wody w zakresie 2,4 - 11 pH. Dobrze oceniany jest również jonizator Biontech BTM-3000.W sklepie można kupić jonizatory naczyniowe, do których tylko wystarczy nalać wodę do jonizacji czy przepływowe, które są montowane bezpośrednio pod ujęcie wody w kuchni. Dostępne są również przenośne jonizatory wody.