Najlepsze opony zimowe na sezon 2018 / 2019


Już wkrótce temperatura na dworze zacznie spadać poniżej zera. Wybije więc ostatni dzwonek na to, aby zająć się wymianą opon z letnich na zimowe w naszych samochodach. Pozostają jednak odwieczne dylematy. Co wybrać w sezonie 2018/2019? Jakie opony będą najlepsze? Czy opony używane posłużą nam przez ten sezon, czy trzeba będzie zainwestować w kupno nowych? 

Kiedy wymienić opony

W okresie jesiennym warto na bieżąco obserwować zmieniające się warunki pogodowe, aby nie dać się zaskoczyć zimie. Nie można przecież dopuścić do sytuacji, w której będziemy zmuszeniu do podróżowania samochodem w oponach letnich po śliskiej, pokrytej lodem nawierzchni. Mroźna aura jest jedną z przyczyn stłuczek i wypadków na drogach. Niewłaściwe opony utrudniają szybka i sprawną reakcję na drodze. Opona zimowa różni się od letniej nie tylko rzeźbą bieżnika, ale także swoimi właściwościami. Opona letnia w warunkach zimowych szybko twardnieje tracąc przy tym swoją elastyczność. Wymiana opon, gdy przez klika dni temperatura będzie oscylować poniżej 7 Stopni Celsjusza jest więc koniecznością, jeśli chcemy zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo. Nie trzeba czekać na to, aby warunki na drodze stały się naprawdę bardzo trudne. 

Jakie opony wybrać?

Na rynku można spotkać wiele ofert sprzedażowych opon nowych i używanych. Decydując się na opony używane, warto zwrócić uwagę na głębokość bieżnika. Przy oponach zimowych wysokość 4mm to standard. Należy też zwrócić uwagę na wiek opony, która z czasem traci swoje właściwości. Maksymalna żywotność to 5 – 6 lat. Kupując opony musimy zacząć od określenia odpowiedniego rozmiaru i indeksów tj. prędkość oraz nośność. Trzeba też zwrócić uwagę na rodzaje bieżników. Najpopularniejsze opony z bieżnikiem kierunkowych, mającym kształt przypominający literę U lub V.

Następna kwestia to marka. Niezwykłą popularnością na polskim rynku motoryzacyjnym cieszą się opony zimowe Dębica czy opony zimowe Continental. Dębica przykładowo oferuję model Frigo 2, który możemy kupić już za ok. 530 zł za komplet. Otrzymujemy siec dobrej jakości opony w stosunkowo niskiej cenie. Na uwagę zasługują również opony zimowe Michelin. Opona Michelin Alpin 6 to opona klasy Premium, będąca następcą popularnej opony Alpin 5, która zajęła wysokie miejsce w testach ADAC, Auto Zeitung czy Auto Bild. Cena dość konkretna bo aż ponad 1000 zł za komplet, ale mamy pewność, że lamele w kształcie kropel powodują, iż rowki otwierają się i rozszerzają wraz ze zużywaniem się opony, co wpływa dodatkowo na bezpieczeństwo. A wielowarstwowa mieszanka bieżnika najnowszej generacji zapewni nam wysokie osiągi zimą. Kupujący chwalą sobie również opony zmianowe marki opony zimowe Falken. Wybór jest wiec naprawdę bardzo duży.