Dziecko w drodze, czyli o tym jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy
Gdy spodziewamy się narodzin potomka (szczególnie pierwszego), świat staje na głowie i stawia młodych rodziców przed wieloma ważnymi decyzjami oraz zakupami. Wyprawka dla dziecka to temat rzeka, a jej zgromadzenie przed narodzinami dziecka to nie lada kłopot, wymagający sporej ilości czasu i funduszy. Jednak jeśli chodzi o bezpieczeństwo i komfort małego człowieka, wszystkie niewygody i poświęcenie rodziców są tego warte.

Wśród podstawowych elementów, które należny zgromadzić jeszcze przed narodzinami dziecka są oczywiście ubranka, pieluchy, kosmetyki czy łóżeczko, jednak tym które wykorzystamy najwcześniej, jest fotelik samochodowy. To w nim przewieziemy bobasa ze szpitala do domu.

Wybór fotelika może wydawać się trudny, bo wybór jest bardzo szeroki. Wielu rodziców zdaje się na rady bardziej doświadczonych znajomych czy rodziny lub pomoc sprzedawcy w sklepie.

Fotelik w świetle prawa

W Polsce mamy obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach samochodowym od urodzenia aż do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu (bez względu na wiek i wagę dziecka), a więc zwykle między 10. a 14. rokiem życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy na tyle samochodu są już zamontowane dwa foteliki, a mamy jeszcze trzecie dziecko, które również powinno z niego korzystać (jednak zwyczajnie nie ma na niego miejsca).

Aby uniknąć mandatu, nie wystarczy jedynie posiadanie fotelika. Ważne jest również przestrzeganie maksymalnej dopuszczalnej wagi dla danego modelu oraz jego prawidłowego zamontowania. Przez pierwsze 15 miesięcy życia dziecka musi ono być przewożone tyłem do kierunku. Do kanapy samochodu montuje się je przy pomocy pasów, niektóre są również wyposażone w specjalną bazę do wpięcia fotelika.

Fotelik samochodowy nie jest wymagany podczas przewożenia dziecka taksówką, choć taka możliwość coraz częściej jest dostępna.

Pierwszy fotelik dla bobasa

Foteliki samochodowe z przedziału 0-13 kg są małe i lekkie, przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Mają również funkcję nosidła, a często także gondoli wózka, którą wpina się w stelaż z kołami. Jest o bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga wyjmowania dziecka. Przy noworodku konieczne jest korzystanie z wkładek wypełniających i poduszek utrzymujących główkę, które wraz z rozwojem dziecka, można wyjąć. Niestety większość dzieci wyrasta z nich między 1 a 2 rokiem życia.

Jeśli chcemy uniknąć szybszej zmiany, możemy od razu zakupić model o przedziale wagowym 0-18 kg. Powinien posłużyć nawet do 3-4 roku życia, są jednak droższe i trudniej dostępne. Wiele modeli ma również bardziej pionizowane siedzisko, więc jeśli chcemy przewozić w nim dziecko poniżej 6 miesiąca życia, trzeba bardzo uważnie sprawdzać poszczególne modele. Tak małe dziecko powinno być przewożone w pozycji leżącej. Fotelik z tego przedziału będzie też dobrym wyborem jako kolejny dla dzieci, które wagowo mogą jeszcze korzystać z opcji 0-13 kg, ale są na nie zbyt wysokie lub nie chcą już jeździć w pozycji półleżącej.

Kiedy zmienić fotelik samochodowy na większy?

Przede wszystkim, gdy dziecko przekroczy dopuszczalną wagę dla danego modelu. Pierwszym znakiem jest też sytuacja, gdy po wyjęciu wszystkich dodatkowych wkładek i poduszek stabilizujących, czubek głowy dziecka wystaje ponad obrys fotela. Zwykle występują też wtedy problemy z zapięciem pasów (są za krótkie). Jeśli nóżki dziecka wystają z fotelika, ale waga nie została przekroczona - nie ma konieczności wymiany.

Wybierając kolejny fotelik dla dziecka, które przekroczyło wiek 15 miesięcy i wagę 9 kilogramów możemy już wybrać model skierowany przodem do kierunku jazdy, jednak ten z ustawieniem tyłem uważany jest za bezpieczniejszy.

Drugi i ostatni fotelik dla rosnącej pociechy

Tu również mamy do wyboru dwie kategorie wagowe: 9-18 oraz 9-25 kilogramów. W pierwszej grupie znajdziemy wiele modeli skierowanych zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy, przeznaczonych nawet dla kilkulatków.Modele z kategorii 9-25 kg to zwykle dobry wybór dla rodziców, którzy chcą jak najdłużej wozić dziecko tyłem. Nadają się dla dzieci od około 9 miesiąca życia (o wadze minimum 9 kg) aż do 6-7 roku życia. Niektóre modele mają możliwość zmiany kierunku ustawienia, co może okazać się przydatne, gdy dziecko podrośnie.

Choć w takim foteliku dziecko może podróżować nawet kilka lat, w końcu nadejdzie czas na zmianę. Jak poznać, że już pora na nowy fotelik? Przede wszystkim- jak w poprzedniej kategorii, gdy zostanie przekroczona waga dopuszczalna oraz kiedy linia oczu dziecka wystaje ponad obrys fotela, a pasy przebiegają poniżej linii ramion. Zwykle następuje to ok. 5 roku życia, choć jest to kwestia indywidualna.

Ostatnia kategoria fotelików to przedział 15-36 kg. Dziecko przypina się w nim przy pomocy pasa samochodowego, a sam fotelik ma sprawić, że pas będzie odpowiedni przebiegał na ciele.
Do ostatniej kategorii nie należy przesadzać dzieci zbyt wcześnie, najlepiej minimum po 4 roku życia. W fotelikach z tej grupy wozimy dziecko do osiągnięcia przez nie 150 cm wzrostu.