Jak wyliczyć kiedy przypadają dni płodne?


Planowanie rodziny wymaga większego zainteresowania się ciałem kobiety. Jeśli bowiem mamy w planach narodziny dziecka, musimy przygotować się na odpowiedni moment, w którym plemniki ojca złączą się z komórką jajową matki. Stać się to może tylko przez kilka dni w cyklu, a ten jeden jest najbardziej optymalny. 

To dzień owulacji, który zwykle jest dniem zapłodnienia. Jednak żywotność plemników oraz specyfika jajeczkowania u kobiet sprawia, że dni płodne mogą trwać kilka dni. Jak je wyliczyć?

Obserwacja cyklu

Przede wszystkim warto poczynić pewne przygotowania i zliczyć poprzednie miesiączki. Powinno się sprawdzić jak długo średnio trwa cykl danej kobiety. Jeśli będziemy to wiedzieć, będziemy mogli w łatwiejszy sposób przewidzieć dni, które okażą się dniami płodnymi. Z pewnością jednak czternaście dni od poprzedniej miesiączki był dniem owulacji, niezależnie od długości cyklu.

Temperatura oraz śluz

Dni płodne cechują się pewnymi aspektami, które można zaobserwować w kobiecym ciele. Przede wszystkim chodzi o rodzaj śluzu wydzielanego do pochwy, który ma za zadanie szybko i bez przeszkód przetransportować plemniki do jajeczka kobiety. Drugą cechą jest temperatura, a więc obserwowanie czy kobieta nie ma tzw. stanu podgorączkowego. Jeśli oba czynniki zaczynają się zmieniać w sposób charakterystyczny, możemy myśleć już o początku nadejścia owulacji.

Wyliczenia

Jeśli więc weźmiemy pod uwagę zmieniające się ciało kobiece oraz statystyki z ostatnich kilku miesięcy, to przekonamy się, że z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy wyliczyć dzień owulacji oraz kilka dni, w czasie których stosunek może zakończyć się zajściem w ciążę. Nie da się ukryć, że każda zmiana życiowa może przesunąć termin i silny stres czy dłuższa miesiączka z poprzedniego miesiąca mogą sprawić, że dni płodne wypadną z nieco inną datą.

Dni płodne u kobiety to okres, w którym ciało przygotowuje się do zapłodnienia. Jeśli więc planujemy rodzinę i zajście w ciążę, musimy celować w te dni i szukać szczęścia dzięki obserwacji i wyliczeniom, które często okazują się trafne.

Polecamy również sprawdzić kalkulator dni płodnych od Plodnosc.pl.